Ons Altın, artan ABD getirileriyle 1.840 dolara düştü

Altın, günlük kayıplarının büyük bir kısmını silmeyi başardı ve Amerika seansının erken saatlerinde 1.850 doların üzerine çıktı. 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisinin pozitif bölgede kalmasıyla birlikte, XAU/USD yönünü tersine çevirdi ve 1.840 dolar alanına çekildi.

Piyasanın endişesi ONS Altın hareketlerini kısıtlıyor

ABD dolarının zayıflığı altın alıcılarını umutlu tutsa da, önemli veriler/olaylar öncesi kararsızlık, değerli metal tüccarlarını tetikte tutarak iki günlük son yükseliş trendini sorguluyor. Bununla birlikte, ABD Hazine verimlerinin XAUUSD alıcılarını araştırdığını belirtmekte fayda var. S&P 500 Vadeli İşlemleri, önceki gün üç gün içinde ilk günlük kaybını kaydettikten sonra 4.110 civarında durgun seyrini sürdürüyor.

Altın Fiyatı ABD Hazine getirilerinden farklı

ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri, önceki günün beş baz puan (bps) %3,04’e yükselmesinin ardından %3,05 civarında dalgalanıyor. Hazine bonosu getirilerinin üst üste ikinci haftasında yükseldiğini ve haftanın başlarında parlayan bir ayın en yüksek seviyesine çıktığını belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, Financial Times (FT), tahvil ticaretinde artan piyasa katılımını öneren ve bu da altın fiyatlarında daha fazla oynaklık olduğunu gösteren haberlerle çıktı. Haberde, “Devlet tahvili borsada işlem gören fonlara net akışlar, kötüleşen ekonomik hissiyatın yatırımcıların kapıları kapatmasına neden olması nedeniyle Mayıs ayında rekor seviyeye ulaştı” dedi.

Enflasyon korkuları arttıkça hisseler düşüyor

ABD Hazine getirilerini destekleyen ipuçlarını takip ederken,  enflasyon ve büyümeyi çevreleyen geniş karamsarlık ön sıralarda yer alıyor. Bu korkular Beyaz Saray, OECD ve Dünya Bankası’nın yorumlarıyla bağlantılı olabilir. Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre Çarşamba günü, enflasyon rakamlarının hafta sonunda açıklanmasını beklediklerini söyledi. Ek olarak, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2022 için küresel büyüme görünümünü düşürürken, Dünya Bankası (WB) Başkanı David Malpass, beklenenden daha hızlı bir sıkılaştırmanın ABD’de görülene benzer bir borç krizini hatırlatabileceği konusunda uyardı.

Avrupa Merkez Bankası’nın alacağı para politikası kararı altın yatırımcıları için önemli olacak

Bunu takiben, Çin ve ABD’den Cuma günkü enflasyon verilerini izlemek için çok önemli olacak. “ECB’nin sıkılaştırma beklentileri yarınki karardan önce yükseldi. Brown Brothers Harriman (BBH) son raporunda, WIRP, 21 Temmuz’daki yükselişin tam fiyatta kalmaya devam ettiğini öne sürüyor” dedi. ECB politika yapıcıları şahin beklentileri karşılamayı başarırsa, altın fiyatları daha da iyileşebilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz