Ons Altın 1.830 dolar civarında negatif bölgede kalıyor

Altın Perşembe gününde çıkış kazanmakta zorlanıyor ve 1.830 dolar civarında negatif bölgede işlem görmeye devam ediyor. Düşen ABD tahvil getirileri XAU/USD’nin kayıplarını sınırlamasına yardımcı olsa da, geniş tabanlı doların gücü, bir toparlanma gerçekleştirmesine izin vermiyor.

Altın, anlamlı bir ivme kazanma mücadelesine devam etti ve Avrupa seansının ilk bölümünde çok önemli 200 günlük SMA’nın altında kaldı. XAUUSD en son, gün için %0.25’in üzerinde düşüşle 1.935 dolar seviyesinin hemen altında işlem görüyordu.

Ons Altın temel genel bakış

Piyasalar, Fed’in agresif politika sıkılaştırma yolunu sürdüreceğine ve Temmuz ayında yapılacak bir sonraki FOMC toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha fiyatlayacağına ikna olmuş görünüyor. Devam eden faiz artışlarının uygun olacağını söyleyerek Fed Başkanı Jerome Powell tarafından yeniden teyit edildi. Senato Bankacılık Komitesi huzurundaki ifadesinde Powell, Fed’in enflasyonu geri getirmeye kararlı olduğunu ve gelecekteki faiz artışlarının hızının gelen verilere bağlı olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Bu da, getirisi olmayan altın için devam eden önemli bir faktör olarak görüldü.

Bunun dışında, ABD doları alımının ortaya çıkması, dolar cinsi emtia üzerinde aşağı yönlü bir baskı yarattı. Bununla birlikte, aşağı yönlü, güvenli liman altına fayda sağlama eğiliminde olan yaygın riskten kaçma havasının ortasında, en azından şimdilik, hafiflemiş görünüyor.

Piyasa hissiyatı, önde gelen merkez bankalarının ekonomik büyümeyi etkilemeden yükselen enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını artırabileceğine dair şüpheler arasında kırılganlığını koruyor. Buna ek olarak, Haziran ayı için flaş  Euro Bölgesi  PMI verilerinin hayal kırıklığı yaratan açıklaması, olası bir resesyona ilişkin endişeleri artırdı ve yatırımcıların duyarlılığına ağırlık verdi.

Küresel güvenliğe kaçış, ABD Hazine tahvil getirilerini aşağı çekti, bu da USD boğalarını agresif bahisler yapmaktan alıkoyabilir ve altın kayıplarını daha da sınırlamaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, teknik olarak önemli bir 200 günlük SMA’nın altında kabul, düşüş eğilimi gösteren tüccarları destekliyor ve spot fiyatlar için en az direnç yolunun aşağı yönlü olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, tüccarlar herhangi bir yakın vadeli amortisman hareketi için pozisyon almaya başlamadan önce güçlü satışların devamını beklemek ihtiyatlı olacaktır. Piyasa katılımcıları, yeni bir ticaret ivmesi için Fed Başkanı Jerome Powell’ın ikinci ifade gününü sabırsızlıkla bekliyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz