Ons Altın 1.700 doların üzerinde tutunmakta zorlanıyor

Altın, Çarşamba günü Amerikan işlem saatlerinde toparlanma ivmesini kaybetti ve 1.700 doların altına düştü. Negatif bir hareketin art arda üçüncü günü, XAU/USD’yi 1.700 dolar işaretinin daha da altına çekiyor, ancak geçen Perşembe günü dokunulan aylık en düşük seviyenin hemen önünde duraklıyor.

Aralıksız ABD doları alımı hız kesmeden devam ediyor ve dolar cinsinden altın üzerinde aşağı yönlü baskı uygulayan önemli bir faktör olarak ortaya çıkıyor. Aslında, doların bir para birimi sepeti karşısındaki performansını ölçen USD Endeksi, Fed’in daha agresif bir politika sıkılaştırması beklentileriyle birlikte yirmi yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Mevcut piyasa fiyatları, Fed’in 20-21 Eylül’de yapılacak toplantıda faiz oranlarını 75 baz puan artırma ihtimalinin %70’in üzerinde olduğunu gösteriyor. Bahisler, Salı günü ABD devlet borç piyasasında bir satışı tetikleyen ve 30 yıllık tahvilin getirisini 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine çıkaran iyimser ABD ISM Hizmetleri PMI tarafından yeniden teyit edildi.

Ayrıca, gösterge 10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisi, 16 Haziran’dan bu yana görülmeyen seviyelere yükseldi. Bu da, dolara ek destek sağlıyor ve aynı zamanda getiri sağlamayan altından akışların uzaklaşmasına katkıda bulunuyor. Bununla birlikte, yaygın riskten kaçınma havası, en azından şimdilik, güvenli liman değerli metal için daha derin kayıpları sınırlamaya yardımcı oluyor.

Hızlı faiz artırımı beklentileri, Çin’deki yeni COVID-19 frenlemelerinden ve Ukrayna’da devam eden savaştan kaynaklanan ekonomik sıkıntıları, durgunluk korkularını körüklüyor. Bu, hisse senedi piyasalarındaki genel olarak daha zayıf bir tondan açıkça görülen ve geleneksel güvenli liman varlıklarının temelini oluşturan yatırımcıların duyarlılığı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz