Decred (DCR) Coin Nedir ?

Genel olarak kripto para birimi farklılıkları, işlevleri ve önem saklama alanı sebebiyle Decred ve Bitcoin arasında bir kıyaslama yapar. Fakat Decred, ana prensipleri ve yapı işlevsellikleri sebebiyle eşsiz bir platformdur.

Decred, Merkezi Olmayan Kredilerin simgesi (DCR), Bitcoin’e farklı bir yol olarak hizmet vermek üstüne 2016 senesinde oluşturulmuş bir ödeme tokenidir. Yalnızca merkezi olmayan konumunda değil, aynı vakitte adil ve hakim olan paraya bir başka bir seçenek oluşturan gruplar konseptli bir kripto para birimidir.

Decred’in ortaya çıkışı, geliştirme ekibinin yapıya sahip olmalarını ve yapıyı oluşturmalarını, şartları ortaya konmasını ve projenin nasıl bir yol haritasına sahip olması gerektiğine karar vermelerine olanak tanıdı.

Decred (DCR) Çalışma Prensibi ve Özellikleri

Decred: Güvenli, Entegre edilebilir, İlerletilebilir

Decred (DCR), aynı Bitcoin gibi sanal ağlarda işlem gören fakat onu eşsiz yapan farklı işlevlere sahip bir kripto para birimidir.

  •  Güvenlik

Decred, oy birliğine tabi üyelere ve madenciler ikilemindeki ödülündeki aynı kıvama getiren karma PoW+PoS modellemesi aracılığıyla tertemiz PoW’a oranla saldırı yapmanın daha maliyetli olabileceğini kanıtlamıştır. Bu, uzun süreli disiplinin oluşmasında uzun bir gelişim süreci oluşturur.

  • Entegre Edilebilirlik

Entegre edilebilirlik yönünden, Decred, aynı zamanda zoru fork’lardan uzak dururken düşünce birliği koşullarında dönüşüm yapmasına olanak tanıyan noktasal bir resmi denetime sahiptir.

  • Sürdürülebilirlik

Decred’in finanse edildiği mod, blok kazançlarıdır. Farklı bir ifadeyle, sadece platforma gerçek yatırımı olan yatırımcılar, Hazine’nin giderlerine olanak tanımak için rey kullanabilir, bu da projenin uzun süreçte ilerletilebilir halde olmasına neden olur.

Decred, hiçbir şeye gerek olmayan kendisini otomatik olarak finanse eden alternatif yapısıyla, kripto para projeleri için kalıplaşmış kaynaklanmayı takip eden noksanları minimum oranına indirgeyeceği bir algoritma tasarladı. Daha farklı bir ifadeyle, Decred blok zincirinden iletilen bütün blok kazançlarının hemen hemen yüzde 10 kadarı hazineye hibe edilir. İkinci olarak, projenin ileri vadede ki ilerleyişi için fonları çevrili tutar.

Decred’in Tarihçesi ve Proje Geliştirici Ekibi

Decred (DCR) üstünde varlık gösteren geliştiricilerin geneli, tüm kripto para birimlerinin atası olan Bitcoin’in yaratımına destek olacak kişilerle aynı ekiptedirler.

2013 yılı nisan ayında, Bitcointalk forumu esnasında bir kripto para birimi Memcoin2 için bir öneri halinde sunuldu. “Tacotime” ismini kullanan tanımlı bir katılımcı, yeni bir kripto para birimi meydana getirmeyi teklif etti. Sitedeki başka iki katılımcı bu düşünceyi benimsedi. Bu anlatılanlar “Ingsoc” ve Jake Yacom Piatt idi.

Üç geliştirici, Memcoin2 için karma bir Proof-of-Work (PoW) ve Proof-of-Stake (PoS) topluluk yapısı oluşturmak için bir yol haritası yaptı. Bu giderek katlanan ve şiddeti yükselen yeni bir yapıya evrildi. Buna yanında, bir Bitcoin program altyapısı olan BTCsuite yazılım prensibini kullanan eşitlikçi, ileri koruma oluşturan, karma bir PoW/PoS topluluk kabul birliğine olanak açtı.

Decred, bir Bitcoin yapısı yerine hakim bir blok zinciri teknolojisi ve hiçbir şeye bağlı olmayan bir kripto para birimidir. Decred projesinde anlaşılır bir yapıda çalışma sistemi 2014 yılı şubat ayında başladı. 2016 yılı şubat ayında ise tam olarak temel bir platform kendine yer buldu.

Decred Proof of Stake (PoS) ve Proof of Work (PoW);

İki farklı kabul oluşumu konsensüsü kullanan Decred özellikleri: Proof of Stake (PoS) ve Proof of Work (PoW).

Hisse Kanıtı (PoS)

Proof of Stake (PoS) tartışması, Proof of Work (PoW) madenciliğini bitiren bir çeşit Proof of Stake (PoS) koruma protokolüdür. Decred aracılığıyla uyumlu hale getirilme stili, ona kendine tabi uygunluklar ve işlevler sırası oluşturur. PoS konsensüsü bir sıra etkinlik meydana getirdi. Başlangıçta, hissedarların Decred blok zinciri teknolojisinde dönüşüm önerisi mevzusunda rey kullanmasına olanak tanır. Hissedarlar bir farklılık yolunda hakkını kullanırsa, zincir yeni işlevini otomatik olarak etkin hale dönüşmesiyle bir hard fork tipine dönüşür.

İkinci oluşum hesaba katılarak, PoS, İş Kanıtı (PoW) madencilerini sarsmak için hissedarlar için bir oluşum yapısı meydana getirir. Bu sebeple, hissedarlar, blok platformun oy birliği koşullarına uygun biçimde oluşum gösterse bile bir madencinin hediyesini ondan geri almak için hak kullanabilirler. Bu, yatırımcıların boş blok madenciliği gibi problemlerle kalabalık oluşum göstermiş madencilik hareketlenmelerinden vazgeçirilmesine olanak tanır.

Dahası kullanımı hala açık olan bir blok olması için 5 protokolün en az 3 protokolünün bir blokta onaylanması gerekir. Bu, Decred blok zincirinin saptanmış saldırı çeşitlerine karşı daha kuvvetli pozisyon almasına yardımcı olur. Bu çeşit saldırılara misal olarak, bilinmeyen madenciliğe yaslananlara verilebilir.

İş Kanıtı (PoW)

Proof of Work (PoW) madencilik yapısı, platform yapılarını düzenlemek ve Decred blok zincirini meydana getiren bloklar tasarlamak için bir bilgisayarın özelliklerini ve fonlarını ele almayı barındıran faaliyetler bütünüdür. Bir geliştirici madenci her kabul gören bir blok tasarladığında, bloktaki bütün yapılardan pay ve bir blok hediyesi, kazancı alır.

Blok hediyesi, her 6.144 blok için (hemen hemen 21.33 gün) 100/101 derecesinde düşer. Proof of Stake fişinin saptanmış bir bloğa ortam hazırlamak için ihtiyaç duyduğu mevzularda, evvelki bloğun geliştiricisinden kazancı geri alabilirler.

Decred ve Lightning Network 

Lightning Network of Decred, Bitcoin blok zinciri teknolojisinde oluşum gösteren bir katman 2 uyarlayabilme alternatifidir. 2017 yılında SegWit’in piyasada yer almasını takip etti. Lightning Network’ün kripto para piyasasına sunulmasıyla geliştiriciler bundan sonra Bitcoin blok zincirinin koruma gücü ile merkezi olmayan aplikasyonlar (dApp’ler) topluluğu meydana getirip paylaşabilir. Bu gelişmelerle devam eden, katman 1 blok zincirinin tam tersine daha sağlam performansa ve daha seri prosedür onay zamanlarına hakim idi. Lightning Network’ün en göze çarpan kullanım oluşumlarından biri Decred exchange, DCRDEX gibi ücret karşılama yollarıdır.

Decred Merkezi Olmayan Dönüşüm (DCRDEX)

DCR kripto para birimi, aşağıdakiler içinde olmak üzere farklılık gösteren borsalarda Pazar oluşumu için faaliyet gösterebilir: Binance, ve Huobi. Bunun devamında Decred, DCRDEX olarak atfedilen birincil merkezi olmayan borsasını (DEX) meydana getirmeyi başardı. Borsa, Decred Bitcoin, Ethereum ve Litecoin Pazar ikilileriyle atomik değiş-tokuşlar kullanır. Masaüstü sunucusu olarak işlem göstermek için için herhangi bir yetkisiolmadan DEX’i yüleyebilirsiniz. DCRDEX, ticaret tutarı istemez ve ileride kabullenilmesiyle uyarlanabilmeyi olağan kılmak için Lightning Network ücret karşılama yollarını kapsar.

Decred (DCR) Cüzdanları

Decred’in katılımcılar için farklılık gösteren cüzdan standartları bulunmaktadır: masaüstü ve mobil cüzdanlar ve teçhizat cüzdanlarıyla entegre yazılımlar. Dahası hala geliştirme seviyesinde olan bir kripto para birimi cüzdanları var. Bununla birlikte Decred, Coinomi, Everwallet ve daha ilerisini üçüncü şahıs cüzdanların arkasında durur.

DCRWallet ile tepkimeye giren masaüstü grafik bağıntı arabirimi (GUI), Decredition’dır. Bu cüzdan aplikasyonu, Decred blok zinciri teknolojisinin bütününü güncellemek için şarttır. Başkaca araçta gerekli tutarda sabit disk depolama çevresi gerektirir. Bu, katılımcıların madenci hale gelmesi için, hediyeler kazanması, fikir belirtmeleri ve denetim haklarına hakim olması için bir alternatif oluşturur.

Mobil cüzdan mevzu bahis olunca, android ve iOS’ta da iş görebilir. Masaüstü Decred cüzdanının aksine, Decred blok zincirinin hepsini yükleme potansiyeline hakim değildir. Bunun yanına Decred mobil cüzdan, bir mobil cihazdan fon ve bilgi hedeflerinin ağırlığını üzerinden alan SPV (Basit Ödeme Doğrulaması) konseptinde faaliyet gösterir. Bilhassa, katılımcılar Decred mobil cüzdanını kullanım haline getiren önerilere fikir belirtemezler.

Decred Radikal Manevralar;

Bir hard fork’un pazara sunulmasında sonra, taze programlanmış yazılıma sahip olmak için platformun genelinin bir ek paket yolu ile güncel hale geçmesi gerekiyor. En son blokların yüzde 95’lik kısmının blokların en son modülüne ihtiyacı var ve sadece bir SVI dahilinde kullanılan reylerin yüzde 75’i program yazılımı olarak kullanmalıdır. Bu şart sağlanır sağlanmaz, bir ileriki RCI’ın ilk dizininde fikir birliği sağlanabilir.

Sonraki SVI’lar için bütün reyler birleştirilir ve bunlar dört SVI için beş farklı ihtimal esaslı sonuçtur. Direkt, net ve keskin verilen oyların yüzde 75 gibi bir genelliğinin olması mevzusunda, yeni yapım birliği bir ileriki seviyelerde RCI’da piysaya girer.

Token Olarak DCR

DCR coin, Decred evreninin temel, ana noktasıdır ve her bir token bir rey fikir düşüncesi temsil eder. Madencilik işlemleri için optimum 21 milyon DCR kripto para birimi vardır

Decred (DCR) kripto para birimi, 2016 tarihli düzende 0.95 $ ilk ​​tutarıyla pazara sunuldu. Ücreti, boğa pazarlarından biri esnasında 139 dolara kadar çıktı, hemen arkasından da piyasadan geri çekildi.

Decred Kripto Para Biriminin Avantajları

Kripto para birimleri çevresinde karşılaşılan en temel problemin önüne geçmek için Decred, katılımcılara blok zincirinin uzun vadedeki hareketlenmelerini huzursuz eden önerilere kabul verme hürriyetini sağlıyor. Hem geliştiricilerin hem de klasik katılımcıların blok zinciri teknolojisinin nasıl verimli hale geldiği mevzusunda fikir durumuna oluşabilmesi için Decred, PoW ve PoS denetim grupları tarzları bütünleştirerek Dash ile harmanladı.

Ana Hatlarıyla DCR Coin izlenimi

Ademi merkeziyetçilik tanımı Decred kıymetlerinin ana üssünde konumlanır. Güvenliği, ölçeklenebilirliği ve disiplinli bir şekilde çalışmaya devam edilen, taban stratejisini savunan üç bloğudur. Geneli, işlevleri ve önem çevre alanı sebebiyle Decred ve Bitcoin’i kıyaslar. Decred’in dizaynı, merkezi olmayan yan görev gören yazılımı yarattı. Bu tasarı dizaynı, “fiş sahibi topluluğu” ile olabilir, sadece bütün DCR kripto para birimleri hakimlerine fikir sunabilme hakkı tanınır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here