Bütün Yönleri ile Horizen (ZEN) Coin

Horizen, anonim kalma temalı odaklı bir kripto para birimi ve blok zincir teknoloji platformudur. Hedefi, Ethereum gibi platformlarda yer alan entegre etme ve koruma denetim problemlerinin önüne geçmektir.

Horizen, anonim kalmaya ve gizli konumda yer alma durumuna dikkat vermiş bir kripto para birimi ve blok zincir teknoloji protokolüdür.

Anonim kalma odaklı kripto para birimi Zcash (ZEC) Coin yapısında bir hard fork kolu olarak dizayn edildi. Akıllı kontratları ve aplikasyon programlarını da özgü ve denetim altında yer alan bir yapı haline getirmek istiyor.

Horizen (ZEN) Nedir ?

Horizen blok zincirinin ana konsepti anonim durumda yer almaktır. ZenCash adı ile pazara servis edilmesinden bu ana dek platform, ZEN para birimini anonim kalma bilincine sahip katılımcılar arasında takip edilemez ve izi sürülemez duruma getirmek için sıfır veri ispatlarını ele aldı.

Ek olarak, katılımcılar dahilindeki herhangi bir ilişki özelliğinin özel olması prensibine güvenir ve o yönde çalışmalar yapar. Bu sebep ile kuruluş, özel yazışma, listeleme ve duyuru için merkezi olmayan bir ağ olma amacı ile akıllı kontratlar için anonim kalma alternatif yapılarını dizayn ediyor.

Horizen Geliştirici Ekibi ve Tarihçesi

Mayıs 2017 tarihinde, geliştirici iş birlikçiler Robert Viglione ve Rolf Versluis, ZenCash’i ZClassic’in bir uzvu olarak faaliyete koydu. Ağustos 2018 tarihinde ZenCash kendisini Horizen olarak tekrardan marka haline büründürdü.

Kripto dünyasında öncü konumunda yer almak sanılan kadar basit bir işlem değil. Bitcoin en fazla ticaret pazarı kıymetine vakıf. Ethereum, etkin geliştiricilerde öncü durumdadır. Başkaları en hızlı olduğunu öne sürüyor. Fakat Horizen, birim nokta değerinin öncü durumdadır. Kırk bini aşkın etkin nokta ile meydana gelen olağanüstü platform, birim adedindeki en yakın rekabetçi kuruluşlar olan Bitcoin ve Ethereum’u arkasında bırakıyor.

Horizen birim platform adedi birden fazla katmanlı durumdadır, bu da demek oluyor ki bütün düğümler aynı stilde çalışamaz.

Klasik bütün düğümler, Etherem ya da Bitcoin’dekilere yakın bir şekilde çalışır; blok zinciri platform hareketlerinin ve bilgilerinin bütün bir kopyasına vakıf haldedirler. Koruma altında yer alan düğümler, birimler arasındaki bağlantıyı koruma altına alan ve düğümler birbirleri ile iletişime geçtiğinde izlenilmenin önüne geçen kişisel hale getirilebilmiş kripto yapısına vakıf klasik bütün noktalardır.

Horizen, ZenCash olarak piyasada konum aldığı zamandan bu yana olabildiğince gelişti. Ekip şu anda bütün kullanıcıların Horizen esas ağına dayalı olan dApp’ler dizayn etmesine olanak tanımak için yan uzuv teknolojisi iyileştirmeye dikkatini vermiş durumda bağlı.

Bu yan uygulamalar, Horizen esas zincirinin otuz bini aşkın düğümden meydana gelen platformunun yararlarını muhafaza ederken ileri seviyede entegre edilebilir olmayı hayal ettiriyor.

ZEN Coin Madenciliği Nasıl Yapılır ?

Horizen platformu, iş ispatı ve pay ispatını (POS) bir hale getirir, bu yapının sonucunda hem POW meydana getiren madencilere hem de POS dizayn eden kabul edicilere yeni tokenler verilir. Temel olarak, Horizen temel düğümü, yan zincirler POS ele alırken görüş beyan düzenini muhafaza etmek için POW yapısını ele alır.

Dizayn edilen yeni ZEN tokenlerinden madenciler yüzde altmış, Denetim Altındaki Düğüm Madencileri ve muazzam birim operatörleri yüzde onunun sahibi oluyor. Dizayn edilen yeni ZEN tokenlerinin geri kalan yüzde yirmisi, piyasa gelişimini ekonomik olarak destek vermeye neden olan Horizen Merkezi Olmayan Otonom Etkinlik (DAO) koleksiyonuna doğru yol alıyor.

Bitcoin türevi, total olarak yirmi bir milyon ZEN arzı ve blok hediyelerinin periyodik durumda yer alarak bir bölü iki oranında düşürülmesi var. Bu tarz başlangıç yarılanma 2020 senesinin aralık ayında hayata dönüştü ve blok hediyesi on iki buçuk ZEN’den altı virgül yirmi beş ZEN’e konum aldırıldı.

Horizen (ZEN) Coin Hangi Borsadan Nasıl Alınır ?

Pazardaki karşılık değerini baz aldığımızda ilk yüz kripto para çeşidinden biri olan ZEN coin, oldukça fazla varyanslı finans yapı ağlarında temin edilebilir ve ticareti yapılabilir. Bunlar, sayılarca daha alt seviyelerde konum almış ağa ek olarak Binance, Huobi Global ve OKEx gibi birtakım ileri düzey finans yapısını barındırır.

Daha evvel üzerinden geçtiğimiz üzere, ZEN sayılarca dönüşüm ağında temin edilebiliyor fakat Binance, kullanımı en basit olanlar dahilinde yer alıyor.

ZEN Coin ile Yapılacak işler

Horizen blok zincir teknolojisinin ana kripto ögesi, anonim kalma temalı bütün işlevleri ile ZEN’dir. İki çeşit ZEN konumu bulunmaktadır; T-Konumları ve Z-Konumları. T-Konumları, bütün kullanıcıların bir cüzdanın bütün faaliyet geçmişine ulaşabileceği, Bitcoin’e yakın bir şekilde çalışır klasik konumlardır. Z-Konumları, sıfır veri ispatlarının uğradığı alandır. İki Z-Konumu birbirleri ile hareketlilik içinde bulunuyor ise, hareketler özel, gizli ve bütünü ile sistemde saklı barındırılır.

Yaklaşık olarak dört sene evvel ticaret pazarına servis edilmesine karşın, Horizen bugün de efektif bir biçimde geliştiriliyor ve sadece üstünden geçtiğimiz son üç aylık dönemde birtakım kritik kırılma noktasına erişti.

Gelecek Adına Horizen (ZEN)

Horizen Sidechain Beta sürümünün 2020 senesinin yarısında pazara servis edilmesi ile Horizen için bir ileriki adım olarak devasa plan, yan hareket platformlarının esas platformda eksiksiz durumda olarak listelenmesidir. Ki bu plan da nitekim 2021 yılı içinde hayata dönüştü.

Yan zincir teknolojisi bütünü ile pazara servis edildiğinde, Horizen sanal evrenine iletilmiş sirküle çizelge ismi verilen diğer bir gelecek potansiyeli gösteren entegre edilebilir teknolojisi dahil etmeyi amaçlıyor. Faaliyetlerine dahil edilen yan zincirler ve DAG teknolojisiyle, Horizen bir ileriki hamlede entegre edilebilme unvanını arzu ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz