Nintendo Metaverse Planını Açıkladı

Devasa oyun sektör devi Nintendo metaverse alanı ile uğraşıyor ve Animal Crossing söylentileri kabul ediyor, fakat daha dizayn etmeye hazır durumda değil.

Nintendo Başkanı Shuntaro Furukawa, metaverse dünyasının “devasa bir potansiyele vakıf olduğunu” açıkladı. Bu gelişme ile beraber, Nintendo’nun sektöre eşsiz bir biçimde nasıl yaklaşılacağını daha çok kritiğini yapması gerektiğini açıklamalarına ekledi.

Facebook sosyal medya mecrasının ekim ayında gelecek yol haritasını duyurmasının ardından metaverse büyük bir trend durumuna erişti ve şu anda oyun ve teknoloji liderleri ileriki süreçlerdeki olası potansiyeli hesaplıyor. Japonya merkezli oyun sektör lideri ve konsol yaratıcısı Nintendo ve Başkan Shuntaro Furukawa, metaverse’in önümüzdeki süreçlerde “devasa potansiyele” vakıf olduğunu iddia ediyor.

Nintendo Metaverse Dünyasına Olumlu Bakıyor

Furukawa, bu hafta kullanıcıların söyleşi etkinliği esnasında metaverse konusunda açıklamalarda bulundu. Bugün sabah saatlerinde yetkili ağızlarca açıklanan belgelerin anlatıları ışığında, Furukawa metaverse dünyasının gelecekteki rolünden ve Nintendo’nun ünlü Animal Crossing hayat simülasyon projeleri ile hayata dönüştürülen kıyaslardan söz etti.

Furukawa “Metaverse global düzeydeki birçok kuruluşun ilgisini kendi üzerine çekiyor ve bunun devasa bir yeteneğe sahip olduğuna karşı inancımız tam. Ek olarak kamuoyunda metaverse adı geçince kısım kısım Animal Crossing gibi programlar emsal olarak gösteriliyor ve bu bağlamda biz de uğraşı veriyoruz.”

Meteverse Dünyasında ilk Düğün Yapıldı!

Metaverse, katılımcıların aktivite yaptığı, oyun oynadığı ve daha da ileri gidilecek olursak ortak üç boyutlu sanal alanlarda birlikte faaliyet gösterdiği internet için daha gelişmiş bir gelecek yol haritasına atıfta bulunuyor. Her yapı da katılımcılara sanal arsalar vaat eden Decentraland ve The Sandbox gibi Ethereum altyapılı projeler ile NFT sanal ögeleri içinde olmak üzere blok zinciri teknolojisi ile kuvvetli hale getirilir ve bu sektör için erken bir emsal teşkil edebilir.

Fakat, “metaverse” kavramının bütün olarak neyi içerdiği hakkında birtakım problemler mevcut. Birtakım kullanıcılar için bu, sanal gerçeklik (VR) ya da artırılmış gerçeklik (AR) cihazları ile devamlılığı getirilebilen dağıtılan tecrübeler manasına gelirken, başkaları NFT sanal varlıkları dizaynının en değerli kısmı olarak düşünüyor. Hemen hemen özellikli, gösterişli bir meta saklama alanının potansiyel olarak uzun senelerinin olması sebebi ile, karşılığı doldurulamayan bir kavramdır.

Nintendo Başkanı Shuntaro Furukawa Metaverse Potansiyeline Vurgu Yapıyor

Her iki yapıda da Furukawa metaverse potansiyeli hakkında pozitif görünse de, Nintendo’nun ihtimalleri irdelemeye başlamaya hazır olmadığını belirtti. Super Mario, The Legend of Zelda ve başka efsane oyun serilerinin yöneticisi Furukawa, Nintendo’nun metaverse için kendi bakış açısını bulması gerektiğini belirtti.

Furukawa, “Metaverse’in kullanıcılara ne çeşit bir vaat ve eğlence servis edebileceğini karşılamak basit değil” dedi. “Keyifli zamanı vadeden bir kuruluş olarak, yeni güzellemeleri ve keyifli zaman süresini nasıl servis edebileceğimizi düşünmeliyiz.”

Furukawa, “’Nintendo bakış açımızı birçok kullanıcıya hitap etmesi için bir biçimde aktarmanın bir kanalını bulabilirsek, bir şeyler üzerinde tasavvur edebiliriz” diye açıklamalarını sürdürdü, “fakat olayın böyle olduğuna kanaat getirmiyoruz.”

Ocak ayında, Nintendo’nun ezeli rakibi Microsoft, devasa oyun geliştiricisi Activision Blizzard’ı hemen hemen altmış dokuz milyar dolara satın aldığını açıkladı ve yapılanmayı “metaverse için esas temel nüansları” sağlamak olarak donattı. Aynı şekilde ocak ayında, Grand Theft Auto geliştiricisi Take-Two Interactive mobil ve NFT sanal öge geliştiricisi Zynga’yı temin etti ve CEO Strauss Zelnick, yapının gelecekte ön gördüğü web üç adlı olanakların altını çizdi.

Global hale gelmiş oyun geliştiricisi Ubisoft, Tezos yapısında meydana getirilen oyun içi NFT sanal varlıkları ile, tipik oyunlarına bağlı NFT hazinelerini elden çıkaran Konami ve NFT temalı projeler için yol haritasını tanımlayan Square Enix içinde olmak üzere NFT sektöründe denemeler yapıyor.

Bu gelişme ile beraber, birden fazla kullanıcının NFT sanal varlıkları piyasa faktörleri nedeniyle, ki bu blok zincir protokollerine göre devasa seviyede farklılık gösterir, tenkit etmesi ile ya da onlara bir sahtekarlık ya da sahtekarlık olarak isimlendirilmesiyle büyük seviyelerde negatif geri bildirimlerle karşılandı.

GSC Game World, bu süreyi izleyerek aralık ayında Stalker 2 oyununda NFT seçeneğini iptal etti ve daha sonrasında bu hafta Team17, Worms dizininde NFT sanal varlık hazineleri ile aynı şeyi yaptı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz