NFT pazarı 2027’de 13.6 milyar dolara ulaşabilir

NFT piyasası büyümeye devam ederken, Marketsandmarkets tarafından hazırlanan bir araştırma raporu, NFT pazarının yılda %35 artarak 2027’de 13.6 milyar dolara ulaşacağını söylüyor. Şu anda pazarın 3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

NFT’lerin pazar potansiyeli hakkında bir rapor

Araştırma firması Marketsandmarkets tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, karşılıksız token (NFT) pazarının büyümesine katkıda bulunabilecek çeşitli faktörlere ışık tuttu.

Araştırma şirketi, “ Teklif, Son Kullanıcı, Bölge – 2027’ye Kadar Küresel Tahmin ” başlıklı bu raporda, bu pazarın büyüklüğünün yılda %35 oranında önemli ölçüde büyüyebileceğini ve bunun 13.6’yı temsil edeceğini iddia ediyor. 2027’de milyar dolar (şu anda sadece 3 milyar dolar olarak tahmin ediliyor). Bu artış ancak yatırımcı ilgisi tabii ki paralel olarak artmaya devam ederse etkili olacaktır.

Rapor, NFT’lerin büyümesine katkıda bulunacak ana faktörleri vurgulamaktadır. Ekosistemin bu demokratikleşmesi, hayatın her kesiminden ünlülerin ve etkileyicilerin artan katılımından, video oyunlarına yönelen topluluklardan ve dijital sanat eserlerine sürekli artan talepten kaynaklanmaktadır.

Ancak daha dikkate değer olan bir şey var ki, MarketsandMarkets raporu tedarik zinciri yönetimi, perakende ve moda alanlarındaki sayısız kullanım durumu gibi diğer faktörleri de dikkate alıyor. Meta gibi teknoloji devleri de şu anda metaverse evrenine odaklanıyor ve bu evren kısmen değiştirilemez tokenlere dayanacak.

Hızlı büyüyen yeni bir pazar

Bu rapor, bu dönemde Google aramalarındaki düşüşün de gösterdiği gibi, NFT pazarı şu anda bir gerileme yaşadığından yatırımcılar için harika bir haber. Bu büyümeye devam edecek yeni bir pazar, ancak 2021’de %21.350 büyüdükten sonra, bu eğilimin 2022’nin başından itibaren düşüşe geçmesi mantıklı görünüyordu.

Çalışma raporunda geliştirilen ana faktörler, son yıllarda ve özellikle geçen yıl, NFT’lerin farklı alanlarda, hatta spor takımlarında veya yarışmalarda artan oranda benimsenmesiyle birlikte, NFT’lerin büyük ün kazanmasını sağlamıştır.

Örneğin, Elon Musk kısa süre önce Twitter profil resmini Bored Apes Yacht Club (BAYC) koleksiyonundan birkaç popüler NFT’nin bir kolajıyla değiştirdi. Musk’ın profil resmindeki bu küçük değişiklik, NFT koleksiyonunun taban fiyatının 10 ether (ETH) artmasına neden oldu. Bu, ünlülerin bu pazarı genişletmede ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Ama yeni riskleri de barındırıyor. Birçok ülke kripto para birimleri ve takas edilemeyen tokenler için yasalar çıkarmaya başladı, ancak bazı kötü niyetli kişiler, büyük ölçekli dolandırıcılık yapmak için yasal belirsizlikten ve tüketici koruması eksikliğinden yararlanıyor. Son zamanlarda, bir bilgisayar korsanı 3 milyon dolar değerinde Bored Ape NFT’leri çaldı.

Dolandırıcılıklardan kaçınmak için birçok tanınmış kripto yatırımcı sitesi kendi NFT pazaryerlerini açmaya başlıyor. Bu, özellikle kripto değişim platformu Coinbase ve hatta Binance için geçerlidir. Bu “pazar yerleri”, yatırımcıların NFT’leri güvenli bir şekilde alıp satmasına olanak tanır. Ve tüm bunlar aynı zamanda NFT ekosisteminin gelişimine de katkıda bulunmalıdır.

Coinbase NFT platformu beta sürümüyle yayında

Her neyse, pek çok ünlü, karşılıksız token hareketine katılırsa ve ekonomideki yararları önem kazanırsa, bu ekosistemin henüz emekleme döneminde olmayan bir demokratikleşmesine tanık olacağımıza şüphe yok.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here