NFT ekosistemini büyüleyen ApeCoin (APE) nedir?

ApeCoin (APE), ApeCoin DAO tarafından yönetilen bir topluluk projesidir. İkincisi, özellikle marka imajı ve taklit edilemeyen token koleksiyonunun popülaritesi ile Bored Ape Yacht Club (BAYC) etrafında şekilleniyor.

ApeCoin (APE) Hakkında Bilinmesi Gerekenler şeklinde kısaca sizlere bilgiler paylaşmıştık. NFT ekosistemini büyüleyen bu iddialı yeni proje ile ilgili şimdi tüm detaylara ineceğiz.

ApeCoin (APE) Nedir?

Kripto para endüstrisini ve daha spesifik olarak, takas edilemeyen tokenlerin (NFT’ler) evrenini takip ediyorsanız, muhtemelen Bored Ape Yacht Club (BAYC) adlı NFT koleksiyonunu duymuşsunuzdur. Nisan 2021’de Yuga Labs tarafından Ethereum blok zincirinde başlatılan bu koleksiyon 10.000 eser ile sınırlıdır. Her NFT, bir algoritma tarafından prosedürel olarak oluşturulan bir maymunun bir gösterimini temsil eder.

Bu NFT koleksiyonu olağanüstü başarılı oldu ve taban fiyat, İngilizce taban fiyat , bu satırları yazarken 103 Ether veya 322.000 dolar. Bu, bunlardan birine sahip olabilmek için ödenmesi gereken minimum bedeldir.

Bu koleksiyonun popülaritesi o kadar fazla ki Jimmy Fallon, Eminem, Snoop Dog, Justin Bieber veya Neymar Jr. gibi birçok ünlünün sahibi. Koleksiyonun toplam değeri 1 milyar doların üzerinde.

Zamanla, BAYC koleksiyonu hızla bir marka haline geliyor ve Adidas gibi büyük isimlerle yapılan ortaklıklar bunu kanıtlıyor. Bir yıl  içinde dünyanın en etkili NFT projesi oldu .

Yine Yuga Labs tarafından başlatılan ikinci bir NFT koleksiyonu Ağustos 2021’de piyasaya sürüldü ve büyük bir başarı elde etti. Mutant Ape Yacht Club (MAYC) olarak adlandırılır  ve 20.000 eser ile sınırlıdır.

Bu projelerin arkasındaki şirket, diğer en büyük iki NFT koleksiyonu olan CryptoPunk ve Meebits’in fikri mülkiyet haklarını alarak 12 Mart 2022’de NFT evrenini fethini hızlandırıyor. Paralel olarak, Yuga Labs 16 Mart 2022’de Otherside başlıklı bir metaverse oluşturulduğunu duyurdu;

Son olarak, Bored Apes toplulukları etrafında büyüyen ekosistemi desteklemek için 17 Mart 2022’de ApeCoin (APE) piyasaya sürüldü.

APE bir ERC-20 belirtecidir, yani Ethereum blok zincirinde oluşturulmuştur. BAYC veya MAYC koleksiyonundan NFT’lerin sahipleri bir airdrop yoluyla birçok APE token talep edebildiğinden, bu kripto para birimi daha önce bahsedilen NFT’lerle doğrudan ilişkilidir.

ApeCoin, ApeCoin için herhangi bir sorumluluğu reddeden Yuga Labs tarafından değil, ApeCoin DAO tarafından oluşturuldu.

ApeCoin DAO, projeyi yöneten merkezi olmayan özerk organizasyondur. Katılmak için APE tokenlerine sahip olmak yeterlidir çünkü bunlar sahip olunan token miktarıyla orantılı olarak yönetime oy hakkı verir.

ApeCoin (APE) Ekosistemi

ApeCoin ekosistemi ApeCoin DAO tarafından yönetildiğinden, üyeleri ekosistem için fon tahsisi, yönetim kuralları, ortaklıklar ve daha fazlası hakkında kararlar alabilir. Üye olmak için tek ihtiyacınız olan APE token.

Ayrıca, amacı DAO’nun fikirlerini hayata geçirerek ApeCoin ekosisteminin büyümesini ve gelişmesini sağlamak olan Cayman Adaları merkezli bir tüzel kişilik olan Ape Vakfı da bulunmaktadır. Özellikle nakit yönetiminden sorumludur.

Ape Vakfı, herhangi bir yönetişim işlevi olmadığını iddia ediyor, ApeCoin DAO için hareket ediyor ve topluluk tarafından alınan kararları etkilemiyor.

LooksRare NFT Platformu Hakkında Tüm Detaylar

Son olarak, bu ekosisteme, Ape Vakfı’nın yönetimini denetleyen Yönetim Kurulu adlı son bir varlık eklenir. Kurul 6 aylık bir dönem için 5 üyeden oluşur ve bundan sonra DAO sonraki 5 üyeyi seçecektir.

Bu satırlar yazılırken Yönetim Kurulu şu kişilerden oluşur:

 • Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian ;
 • FTX Ventures ve FTX Gaming Başkanı Amy Wu ;
 • Animoca Brands stüdyosunun kurucu ortağı Yat Siu ;
 • Sound Ventures yatırımcısı Maaria Bajwa ;
 • Dean Steinbeck , Horizen Labs’ın kurucu ortağı.

ApeCoin (APE) Rolleri Nelerdir?

APE token, daha önce bahsettiğimiz gibi öncelikle bir yönetişim rolüne sahiptir. Bir tanesine sahip olmak, ekosistemi etkileyen protokolde önerilen değişiklikleri oylayarak ApeCoin DAO’ya katılma hakkı verir.

Bu token, topluluğa merkezi olmayan bir şekilde işlem yapmak için bir yol sunduğundan faydacıdır. Bunlara sahip olmak, belirli sayıda APE token sahibi kişiler için ayrılmış gelecekteki hizmetlere veya etkinliklere erişime de izin verecektir.

APE özellikle Play-2-Earn (P2E) oyunlarında kullanılacak, ilk duyurulan Animoca Brands’in APE tokeni sanal para birimi olarak entegre edecek bir mobil oyunu olan Benji Bananas oldu.

Yuga Labs ayrıca APE token kendi metaverse’inin para birimi olan Otherside olarak kullanmayı planlıyor.

Ek olarak, Yuga Labs dışındaki geliştiriciler, ister video oyunları, ister hizmetler veya etkinlikler olsun, APE tokeni projelerine entegre etmeye karar vererek ekosistemin büyümesine katılabilirler.

Time Magazine ayrıca dijital abonelikleri için APE’de (diğer kripto para birimleri arasında) ödeme kabul ettiğini duyurdu.

Son olarak, faizden yararlanmak için yakın gelecekte APE tokenlerini stake etmek mümkün olacak. Stake etme koşulları, ApeCoin DAO üyeleri arasında halen tartışılmaktadır.

Proje henüz emekleme aşamasında olduğundan, bu yazının yazıldığı sırada, APE tokeninin rolleri oldukça sınırlı kalıyor, ancak şüphesiz hırsı yüksek ve Yuga Labs, APE tokenini gelecekteki tüm projelerinde para birimi olarak kullanmayı planlıyor.

Yuga Labs’ın ApeCoin projesine katılımı

Özellikle Bored Ape koleksiyonunun arkasındaki şirket olan Yuga Labs , ApeCoin projesinden sorumlu olmadığını söyledi. Ama o zaman bu projeyi kim geliştirdi? ApeCoin DAO, NFT’lerin BAYC ve MAYC koleksiyonlarından bir yatırımcı topluluğu mu?

Bored Ape IP’si Yuga Labs tarafından tutuluyor ve Yuga Labs IP’yi ApeCoin DAO hazinesine atadı. Kağıt üzerinde, Yuga Labs bu nedenle dahil değildir, ancak bunun o kadar basit olmadığını göreceğiz. Bunun için projenin tokenomiklerine dalmalıyız.

ApeCoin (APE) Tokenomik

ApeCoin projesi herhangi bir bağış toplamadan faydalanmadı. APE token maksimum arzı 1 milyar birimdir ve sabitlenecektir: ne yeni token basılacak ne de yakılacak (DAO aksi karar vermedikçe). APE tokenin dağıtımı şu şekilde gerçekleşti:

 • BAYC ve MAYC koleksiyonlarının sahiplerine %15 airdrop yapıldı;
 • %15 Yuga Labs’a tahsis edildi;
 • %1’i Jane Goodall Legacy Foundation’a bağışlandı;
 • Yuga Labs’ın kurucularına %8 tahsis edildi;
 • ApeCoin projesinin lansmanında katkıda bulunanlara %14 bağışlandı;
 • %47’si DAO hazinesine tahsis edildi.

Dağıtılan token dışında, diğer jetonların çoğunun en az bir yıl süreyle (yani Mart 2023’e kadar) kilitli olduğuna dikkat edilmelidir, bu da dolaşımdaki arz ile APE’nin toplam arzı arasındaki farkı açıklar.

Bununla birlikte , toplam APE token arzının %23’ünün doğrudan Yuga Labs’a gittiğini görüyoruz. Bu, BAYC ve MAYC NFT sahiplerinin aldığından çok daha fazla. Şirket proje için herhangi bir sorumluluk kabul etmese de, bu satırları yazarken APE’nin değerlemesi açısından en azından kendisini büyük ölçüde zenginleştirdi.

Ek olarak, Yuga Labs, airdrop sırasında BAYC koleksiyonundan 7 NFT’ye ve MAYC koleksiyonundan 10 NFT’ye sahipti, bu da şirketin büyük olasılıkla yararlandığı anlamına geliyor. Bu nedenle, tokenomik ile ilgili olarak bu projenin başlatılmasından içeridekilerin çok faydalandığı ve iddia edilenin aksine oldukça merkezi olduğu açıktır.

ApeCoin (APE) Nasıl Alınır?

APE, Binance , Coinbase, KuCoin, Huobi veya Gate.io gibi en popüler borsalarda mevcuttur.

Binance borsasında şu şekilde satın alabilirsiniz;

 1. Binance’e kaydolun;
 2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekecek;
 3. Platforma para yatırın;
 4. Market menüsüne tıklayın ve  APE/USDT çiftini arayın ;
 5. Tek yapmanız gereken, seçtiğiniz miktar için APE satın almak;

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here