Metaverse Kralı Olma Şansı Olan 7 Hisse Senedi

Eskiden Facebook Inc. olan Meta Platformları (NASDAQ: FB), geleceğini metaverse dünyasında yatırıyor olabilir. Metaverse hisse senetleri arıyorsanız, yalnızca FB hissesi tek seçeneğiniz değil.

Peki metaverse trendine maruz kalan isimlerden hangilerini hisse senedi almak için düşünmelisiniz ? Gözlerini bu alana dikmiş teknoloji devleri ve gelecek vaat eden isimlerin bir karışımı olan listemize bir göz atın:

  • Apple (NASDAQ:AAPL)
  • Alphabet (NASDAQ:GOOG, NASDAQ:GOOGL)
  • Microsoft (NASDAQ:MSFT)
  • Matterport (NASDAQ:MTTR)
  • Netflix (NASDAQ:NFLX)
  • Sony (NYSE:SONY)
  • Unity Software (NYSE:U)

Apple (AAPL) Hisse Senedi

Facebook’un “Meta’ya geçmesinden” çok kısa bir süre sonra, pazar, diğer büyük teknoloji isimlerinin bu trendden kâr elde etme potansiyeli hakkında haberlerine şahit oldu. Doğal olarak Apple, artırılmış gerçeklik (AR)/sanal gerçeklik (VR) donanımının kitlesel olarak benimsenmesinden fayda sağlayan en iyi şirket olarak göze çarpıyor.

Kabul etmek gerekir ki, 2,7 trilyon dolarlık piyasa değeri ile metaverse dünyasına geçiş, AAPL hissesi için büyük bir itici güç olmayabilir. Pek çok katalizör (kendi elektrikli araç serisinin geliştirilmesi gibi), bir sonraki büyük hamlesini beslemek için muhtemelen gerekli olacak.

Project Titan Apple Hissesi için Ne Anlama Geliyor?

Yine de, metaverse, EV ve diğer büyüme planlarının hisse senetlerinin önümüzdeki yıllarda sağlam bir şekilde performans göstermesine yardımcı olabileceğini unutmayın.

Alphabet (GOOG, GOOGL) Hissesi

Google’ın ana şirketi, bu meta zamanlara ayak uydurmak için adını bir kez daha değiştirmeye karar vermedi. Ancak Alfabe, Meta Platformlar ve diğer FAANG bileşenleri gibi, AR/VR pazarına hükmetme savaşında olan başka bir rakip.

En son kazanç açıklamasının ardından yapılan konferans görüşmesinde, Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai, bu alandaki fırsatları takip etme planlarını gösteren bazı belirsiz açıklamalar yaptı.

Örneğin şirket, platformlarının sanal dünya versiyonlarını ortaya çıkarmak için çalışıyor. Bunlara Google Haritalar ve YouTube dahildir. Pichai, AR ekipman pazarında neler olup bittiğine dair bir soru yönelttiğinde, “oraya uzun zamandır yatırım yapıyoruz” dedi.

Apple gibi, bu teknolojik silahlanma yarışına daha fazla yatırım yapmak için bol miktarda nakite sahip trilyon dolarlık kulübün bir başka üyesi. Ayrıca AAPL hissesi gibi, meta katalizörün GOOG hissesinin fiyatı üzerinde yalnızca orta düzeyde bir etkisi olabilir.

Microsoft (MSFT) Hisse Senedi

Tıpkı Apple, Alphabet ve Meta gibi, Microsoft da metaverse için çalışıyor. Meta veri deposu donanımı geliştirme üzerinde çalışıyor. Yazılım ve video oyun devi, Activision Blizzard’ı (NASDAQ: ATVI) satın alma planlarının arkasındaki neden olarak metaverse evrenini gösterdi.

FAANG isimleri gibi, Microsoft’un da bu pazarda başarıyı yakalamak ve takip etmek için büyük planları var. Bununla birlikte, kendi meta emelleri olsa da, bu, zorluklarla karşılaşmadığı anlamına gelmez.

Son raporlar, HoloLens AR/VR kulaklık serisiyle ilgili ayrıntılı sorunları içeriyor. Sanal gerçeklik oyunları söz konusu olduğunda şirketin Xbox platformu da topun arkasında. Activision anlaşmasını metaverse oyunları için bir sıçrama tahtası olarak kullanıyor olsa da, bunun başarıya yol açacağını söylemek için henüz çok erken.

Matterport (MTTR) Hisse Senedi

Matterport, hisse başına 37.60 dolar gördükten sonra Kasım ayından bu yana %80’den fazla değer kaybetti. Şimdi hisse başına yaklaşık 7 dolardan işlem görüyor. Bir yandan, bu kısa vadede olanlar için kötü haber. Diğer taraftan ? Şimdiye kadar kenarda oturanlar için muhtemelen bir fırsat.

Netflix (NFLX) Hissesi

Yeni başlayanlar için Netflix, video, film işi olgunlaştıkça bunu büyümenin anahtarı olarak görerek, video oyunları olan metaverse dünyasıyla tanıştı.

Ayrıca, geçen yıl, eskiden Facebook/Meta’nın AR/VR içerik bölümünden sorumlu olan Mike Verdu’yu işe aldı. Evet, önümüzdeki yıllarda ne ölçüde “metalaşacağı” tam olarak belli değil. Yine de, bu alanda büyük bir bahis oynamasa bile, metaverse dünyasına ılımlı hareketler, NFLX hissesinin mevcut rutinden çıkması için tam olarak ihtiyaç duyduğu şey olabilir.

Abone sayılarındaki bir kayıp ve teknolojideki daha geniş çaplı satış nedeniyle Ocak ayında düşen hisseler, toparlanmakta zorlandı.

Sony (SONY) Hissesi

PlayStation birimi, AR/VR oyunlarında Microsoft’un Xbox biriminden çok daha fazla ilerleme kaydetti. 2016’da, ilk olarak PlayStation VR donanımıyla çıktı. O zamanlar, Facebook’un Oculus Lift teklifine kıyasla rekabetçi bir şekilde fiyatlandırıldı. Daha olgun ve daha yavaş hareket eden bu şirketin artan rekabete dayanabileceğinden şüphe duyabilirsiniz.

Esas olarak, PlayStation konsollarıyla olan kusursuz yeteneği ile , Meta’nın yeni çıkan Quest 2 gibi tekliflerinde sahip olmadığı bir avantaja sahip.

PlayStation kullanıcılarının Meta’nın VR ekipmanı yerine Sony’nin VR ekipmanını seçmesiyle meta oyun daha popüler hale gelirse? Şirket, son iki yılda kaybettiği AR/VR donanım pazar payını geri kazanabilir.

Unity Software (U) Hissesi

3D içerik üretmek için kullanılan yazılımları sağlayan şirket, kesinlikle metaverse dünyasında yer alacaktır. Bu, önümüzdeki birkaç yıl içinde yüksek büyümeye işaret ediyor. Analist tahminleri, satışlarının bu yıl %33,1 ve 2023’te %29,6 daha artması gerektiğini söylüyor. Ancak, platformuna yönelik artan taleple birlikte beklentileri çok parlak olsa da, bunu son performansında sergileyemedi.

Unity Software hissesi en yüksek seviyelerinden %50 civarında düştü . Faiz oranlarında bekleyen artışların neden olduğu pahalı büyüme stoklarının devreden çıkması, büyük ölçüde bunun sorumlusu.

Piyasa koşullarını göz önünde bulundurarak dikkatli olmakta fayda var. Yine de, ister Meta Platforms isterse başka bir teknoloji devi olsun, metaverse alanıyla bağlantılı hisseler arıyorsanız bahsettiğimiz firmaları detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here