Metaverse ile Bağlantılı Hisse Senetleri

Henüz farkında değilseniz, metaverse insanların birbirleriyle ve çevreyle sanal olarak etkileşime girebilecekleri bir yerdir. İnsanların şu anda çevrimiçi olarak nasıl etkileşime girdiğine kıyasla daha sağlam bir sosyal etkileşime izin verir.

Bu olasılık, daha önce Facebook olarak bilinen şirketi heyecanlandırdı. Gerçekten de şirket adını Meta Platforms (NASDAQ:FB) olarak değiştirdi ve metaverse dünyasında lider olmak için, bu geçişte zaman ve kaynaklara önemli bir yatırım yaptığını duyurdu. Kripto ile Bağlantılı Hisse Senetleri başlıklı içeriğimizde kripto ile bağlantılı olan hisseler hakkında bilgi vermiştik. Şimdi Metaverse dünyası ile bağlantılı hisselere göz atalım.

META : Meta veri tabanını oluşturmak için milyarlar harcayacak

Meta Platforms’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin üçüncü çeyrek konferans görüşmesinde yaptığı cesur bir duyuruda şunları söyledi: “Amacımız, metaverse’in bu on yılda bir milyar insana ve yüz milyarlarca dolarlık dijital ticarete ulaşmasına yardımcı olmaktır. Stratejik olarak, bir sonraki platformu şekillendirmeye yardımcı olmak, hizmetlerimizi rakipler aracılığıyla sunmaya olan bağımlılığımızı da azaltmalıdır.”

Bir milyar kullanıcıya ulaşmak bazı işletmeler için gerçekçi olmayabilir, ancak Meta Platformlar için değil. Bunun nedeni, sosyal medya segmentinde bu hedefe zaten üç kez ulaşmış olmasıdır. Üçüncü çeyreğin sonunda Facebook, Instagram ve WhatsApp dahil olmak üzere uygulama ailesinde 3,5 milyar aylık aktif kullanıcıyla rekor kırdı. Dahası, geçen yılın aynı dönemine göre 370 milyon kullanıcı ekleyerek büyümeye devam ediyor.

Uygulamalarına katılmak ve kullanmak ücretsiz olduğu için Meta, onu açan ve içeriğe göz atan kişilere reklam göstererek para kazanıyor. Pazarlamacılar Meta’nın uygulama ailesinde ulaşabilecekleri geniş insan yelpazesini takdir ettikçe bu gelir hızla artıyor. Son on yılda, satışları yıllık bileşik %45,8 oranında arttı ve şirket geliri 2019’da 71 milyar dolardan 2020’de 86 milyar dolara yükseldi. Bu, şirketin metaverse şirketine geçiş için yatırım yapabileceği milyarlarca dolar getiriyor.

Hissedarları değişimdeki ilerleme ve yatırımlar hakkında daha iyi bilgilendirmek için Meta, iki farklı iş segmentini raporlamaya başlayacak: Uygulama ailesi ve Facebook gerçeklik laboratuvarları (FRL). İkincisi, meta veri deposuna yönelik harcamaları içerecektir. Şirket, FRL’nin bu yıl 10 milyar dolar ve gelecek yıllarda daha da fazla işletme gelirine ulaşacağını söyleyerek büyük planlarını şimdiden ortaya koydu.

Etkileyici bir şekilde, Meta’nın gelirleri sağlıklı bir oranda artıyor. Hisse başına kazanç (EPS) son 10 yılda yıllık bileşik %50 oranında arttı. Aynı zamanda, şirketin faaliyet kar marjının %30’un altında olduğu yalnızca bir yılı oldu. Bu kazançlı bir iş modelidir; insanlar isteyerek kendileri ve neyi sevdikleri hakkında bilgileri ücretsiz olarak paylaşırlar. Bunun gibi reklamverenler, bir veya daha fazla ürününe ilgi duyabileceklerini daha önce açıklamış kişilere ulaşabilirler.

Pandeminin başlangıcındaki çöküşü hariç tutarsanız, bu, son beş yıldaki en düşük fiyat seviyelerinden işlem görüyor. Genel olarak metaverse dünyasına ve önümüzdeki birkaç yıldaki büyümesine, geleceğe bakarsak dikkatle takipte olunmalı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here