Metaverse ile Bağlantılı Hisse Senetleri

Henüz farkında değilseniz, metaverse insanların birbirleriyle ve çevreyle sanal olarak etkileşime girebilecekleri bir yerdir. İnsanların şu anda çevrimiçi olarak nasıl etkileşime girdiğine kıyasla daha sağlam bir sosyal etkileşime izin verir.

Bu olasılık, daha önce Facebook olarak bilinen şirketi heyecanlandırdı. Gerçekten de şirket adını Meta Platforms (NASDAQ:FB) olarak değiştirdi ve metaverse dünyasında lider olmak için, bu geçişte zaman ve kaynaklara önemli bir yatırım yaptığını duyurdu. Kripto ile Bağlantılı Hisse Senetleri başlıklı içeriğimizde kripto ile bağlantılı olan hisseler hakkında bilgi vermiştik. Şimdi Metaverse dünyası ile bağlantılı hisselere göz atalım.

META : Meta veri tabanını oluşturmak için milyarlar harcayacak

Meta Platforms’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin üçüncü çeyrek konferans görüşmesinde yaptığı cesur bir duyuruda şunları söyledi: “Amacımız, metaverse’in bu on yılda bir milyar insana ve yüz milyarlarca dolarlık dijital ticarete ulaşmasına yardımcı olmaktır. Stratejik olarak, bir sonraki platformu şekillendirmeye yardımcı olmak, hizmetlerimizi rakipler aracılığıyla sunmaya olan bağımlılığımızı da azaltmalıdır.”

Bir milyar kullanıcıya ulaşmak bazı işletmeler için gerçekçi olmayabilir, ancak Meta Platformlar için değil. Bunun nedeni, sosyal medya segmentinde bu hedefe zaten üç kez ulaşmış olmasıdır. Üçüncü çeyreğin sonunda Facebook, Instagram ve WhatsApp dahil olmak üzere uygulama ailesinde 3,5 milyar aylık aktif kullanıcıyla rekor kırdı. Dahası, geçen yılın aynı dönemine göre 370 milyon kullanıcı ekleyerek büyümeye devam ediyor.

Uygulamalarına katılmak ve kullanmak ücretsiz olduğu için Meta, onu açan ve içeriğe göz atan kişilere reklam göstererek para kazanıyor. Pazarlamacılar Meta’nın uygulama ailesinde ulaşabilecekleri geniş insan yelpazesini takdir ettikçe bu gelir hızla artıyor. Son on yılda, satışları yıllık bileşik %45,8 oranında arttı ve şirket geliri 2019’da 71 milyar dolardan 2020’de 86 milyar dolara yükseldi. Bu, şirketin metaverse şirketine geçiş için yatırım yapabileceği milyarlarca dolar getiriyor.

Hissedarları değişimdeki ilerleme ve yatırımlar hakkında daha iyi bilgilendirmek için Meta, iki farklı iş segmentini raporlamaya başlayacak: Uygulama ailesi ve Facebook gerçeklik laboratuvarları (FRL). İkincisi, meta veri deposuna yönelik harcamaları içerecektir. Şirket, FRL’nin bu yıl 10 milyar dolar ve gelecek yıllarda daha da fazla işletme gelirine ulaşacağını söyleyerek büyük planlarını şimdiden ortaya koydu.

Etkileyici bir şekilde, Meta’nın gelirleri sağlıklı bir oranda artıyor. Hisse başına kazanç (EPS) son 10 yılda yıllık bileşik %50 oranında arttı. Aynı zamanda, şirketin faaliyet kar marjının %30’un altında olduğu yalnızca bir yılı oldu. Bu kazançlı bir iş modelidir; insanlar isteyerek kendileri ve neyi sevdikleri hakkında bilgileri ücretsiz olarak paylaşırlar. Bunun gibi reklamverenler, bir veya daha fazla ürününe ilgi duyabileceklerini daha önce açıklamış kişilere ulaşabilirler.

Pandeminin başlangıcındaki çöküşü hariç tutarsanız, bu, son beş yıldaki en düşük fiyat seviyelerinden işlem görüyor. Genel olarak metaverse dünyasına ve önümüzdeki birkaç yıldaki büyümesine, geleceğe bakarsak dikkatle takipte olunmalı.

En iyi metaverse hisse senetleri

Dikkate alınacak ilk metaverse hissesi yukarıda da detaylarıyla incelediğimiz Meta’nın kendisidir. 

Tabii ki başka alternatifler de var, örneğin Meta’nın kendi metaverse’ini inşa etmesi için ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetleri sunan şirketler. Ancak, doğrudan Meta ile çalışacak onaylanmış bir şirket yok. Bu nedenle, ilgili sektörlerde çalışan ve onları potansiyel metaverse oyuncuları haline getirebilecek ürün ve hizmetler sunan bazı şirketleri seçtik.

Nvidia
NVDA
yarı iletkenler
Nvidia’nın yapay zeka ve makine öğrenimi için GPU’ları ve yongaları, meta veri deposunu oluşturmak ve işlemek için gerekli
Advanced Micro Devices
AMD
yarı iletkenler
AMD, büyük olasılıkla metaverse 3D işlemeler için gerekli olacak GPU birimleri üretiyor
Intel Corp
INTC
yarı iletkenler
Intel, veri merkezlerinde kullanılan CPU’ları üretiyor ancak 2022’de GPU pazarına girecek
Unity
U
Yazılım
Unity, metaverse’nin sanal dünyayı oluşturmak için kullanabileceği bir video oyun motoru yarattı.
Immersion
IMMR
Donanım
Immersion, kullanıcılara sanal dünyaları hissetme yanılsaması veren dokunarak geri bildirim sunan dokunsal geri bildirim donanımı ve yazılımı oluşturur.
Sony Corp
SONY
Sanal gerçeklik
PlayStation yaratıcısı Sony, metaverse için faydalı olabilecek bir teknoloji olan bir sanal gerçeklik kulaklığı da üretiyor.
Arista Networks ANET
Ağ altyapısı
Halihazırda Facebook ile çalışan Arista Networks, veri merkezleri ve bulut bilişim için ağ donanımı geliştiriyor
Seagate
STX
Depolama
Seagate, en büyük sabit disk üreticilerinden biridir ve meta veri deposunun bulut depolamaya ihtiyacı olacaktır
Shopify
SHOP
e-ticaret
E-ticaret platformu Shopify, meta veri deposunun sanal mağazaları için faydalı olabilir

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz