Metaverse alanında gelecek ne gösteriyor ?

2021 yılı, piyasa değerinde 3 trilyon dolara ulaşarak rekor seviyelere ulaştığı için kripto para piyasası için oldukça hareketli geçti.Bitcoin %150’nin üzerinde artarak önemli ölçüde ralli yaptı. Şu anda, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000$’dan gerileyerek,  49.300 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Bitcoin hala piyasaya hakim olsa da, NFT’ler gibi ortaya çıkan diğer nişler pazarlar bu yıl büyük bir ilgi gördü. DappRadar tarafından yakın zamanda yapılan bir analize göre, NFT ekosistem pazar hakimiyeti Eylül ve Ekim arasında %3’ten %8’e yükseldi. Bu büyüme, öncelikle Axie Infinity gibi oyna-kazan (p2e) oyunların ve The Sandbox gibi metaverse ekosistemlerinin yükselişinden kaynaklandı.

Bu oyunların her ikisi de NFT odaklı ve ana akımın trendi yakalamasıyla ön plana çıkıyor. En özünde, NFT’ler, insanların metaverse alanında başarılı olmaları için bir fırsat sundu. Bu ayırt edilemez tokenlar, kullanıcıların blok zinciri ve kriptografi gibi destekleyici teknolojiler aracılığıyla sanal bir ekosistemde gerçek dünya etkinliklerini çoğaltmalarını sağlar. Yeniliklerin çoğu hala ilk günlerinde olsa da, NFT’lerin kripto oyun ve eğlence gibi sektörlerden diğer paydaşların dikkatini çektiği bir gerçek.

Kripto piyasasında son trend : NFT ve Metaverse

NFT trendi şu anda Bored Ape Yacht Club ve Crypto Punks gibi koleksiyonlara kadar kripto piyasasının kilit noktası. En son gelişmelere göre, Axie Infinity gibi NFT oyunları gün geçtikçe daha fazla NFT basıyor.

Oyun kısa süre önce 550 WETH (o zamanki ETH fiyatlarına göre yaklaşık 2,3 milyon dolar) karşılığında bir arazi ticareti ile rekor bir satış yapmıştı. Bu arada Sandbox, Adidas gibi önemli şirketler ve rapçi Snoop Dogg gibi popüler ünlüler ile önemli ortaklıklar kuruyor. İkincisi, sanal partilere ev sahipliği yapmanın yanı sıra NFT koleksiyonlarını sergileyeceği The Sandbox metaverse inşa etmeyi planlıyor. Şu anda, Sandbox tokeni SAND, geçen ay %196 artışla 6.24 dolardan işlem görüyor.

Popüler dijital koleksiyonlara gelince, bireyler ve şirketler tarafından artan bir ilgi var. Visa liderliğindeki büyük şirketler, Ağustos ayında 49.5 ETH’den Crypto Punk #7610’u satın almasıyla trende ayak uydurdu.

Gelecekte Metaverse ve NFT alanında neler olacak ?

Kriptodaki norm olduğu gibi, trendler de sürekli gelişiyor. Bununla birlikte, NFT’lerin daha uzun vadeli bir ekosistem olduğu kanıtlanmıştır. Grayscale tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, bu pazarın uzun süredir devam eden web 2.0 şirketlerine meydan okumak için yıllık gelirlerinde 1 trilyon dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor. Araştırma ayrıca Web 3.0’ın gelecekteki ekonomileri dönüştürmedeki potansiyelini de vurguluyor.

Hem NFT’ler hem de güvenlik odaklı blok zincir ağları, önümüzdeki yıl büyük trendler olacak. Son derece güvenli bir ortamı NFT desteğiyle birleştirmeyi başaran Katman-1 zincirleri, kazanan kripto ekosistemleri arasında yer alacak.

Piyasa, öncü kripto varlığı olarak Bitcoin ile başladı ve Ethereum, Avalanche ve Solana gibi akıllı sözleşme zincirlerine dönüştü. Benzer şekilde, meta veri deposuna bağlı daha fazla yenilik ortaya çıkmaya devam ettikçe, NFT’ler önemli bir evrim için ortaya çıkıyor.

Daha da iyisi, trend Visa ve Facebook gibi büyük şirketleri yakaladı; ikincisi yakın zamanda Facebook firması, dijital ekosistemlere odaklanmak amacıyla Meta olarak yeniden markalandı.

Bir sonraki benimseme dönemine girerken, güvenlik, NFT paydaşlarının çıkarlarını korumada temel bir rol oynayacaktır. Bu nedenle, NFT gelişimini ve meta veriyi destekleyen sürdürülebilir ve güvenli altyapılar oluşturmaya daha fazla dikkat etmelidir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz