Merkez Bankası zorunlu karşılık faizini sıfıra indirdi

Türk Merkez Bankası, lira cinsinden zorunlu karşılıklara uyguladığı faiz oranını sıfıra indirdi ve gerçek kişiler tarafından dövizden liraya çevrilen meblağlara ek faiz ödemesi uygulamasına son verdi.

Merkez bankası daha önce mevduatını dövizden liraya çeviremeyenler için döviz hesaplarına yüzde 1,5 oranında uygulanacağını açıkladığı komisyon sistemini de değiştirdi.

Türk Lirası için önlemler alınmaya devam ediliyor

Hareketler, Cuma günü bankalara gönderilen bir merkez bankası mektubunda duyuruldu ve değişiklikler 15 Nisan’dan itibaren geçerli oldu.

En son hamleler, 2021’in sonlarında para biriminde yaşanan düşüşün ardından lirayı bir bütün olarak yıl boyunca %44 daha zayıf bırakmasının ardından lirayı desteklemek için son aylarda alınan bir dizi önlemin ardından geldi.

Son değişiklikten önce zorunlu karşılıkların lira payını artırmak için %8,5 ile %14 arasında değişen faiz oranları uygulanmaktaydı.

Merkez bankası ayrıca gerçek ve tüzel kişilerin dövizden liraya çevrilen meblağlar için %20’lik bir dönüşüm oranı hedefine ulaşması gereken tarihi 8 Temmuz’dan 2 Eylül’e erteledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here