Merkez Bankası 2022 enflasyon tahminini ikiye katladı

Türkiye’nin yıllık enflasyonu, yıl sonuna kadar yaklaşık %43’e düşmeden önce Haziran ayına kadar yaklaşık %70’te zirve yapacak, Perşembe günkü merkez bankası tahmini, tam gelişmiş bir kur krizi enflasyonu yirmi yılın en yüksek seviyesine göndermeden önceki tahminini neredeyse dört katına çıkardı.

Merkez bankası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomik planının bir parçası olarak geçen yıl politika faizini 500 baz puan indirerek yüzde 14’e indirdi.

Kesintiler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle küresel enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle Mart ayında enflasyonu %61’e gönderen bir döviz krizine yol açtı.

Vali Şahap Kavcıoğlu Perşembe günü yaptığı bir sunumda Haziran öncesi %70 civarında zirve yapan enflasyon tahminini, 2024 sonuna kadar tek haneli rakamlara düşmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kavcıoğlu, fiyat istikrarına yönelik atılan adımların sonuçlarına ek olarak, arz-talep uyumsuzluklarının kademeli olarak azalması ve tedarik zincirlerindeki aksamaların da etkisiyle önümüzdeki aylarda enflasyondaki düşüşün başlayacağını söyledi.

Vali, bu yılın sonunda yıllık enflasyonun %42.8 civarında olacağını ve bu rakamın merkez bankasının bir önceki %23,2 tahmininin neredeyse iki katı olacağını söyledi.

Merkez bankası, ihracatı artırarak ve fiyat istikrarının sağlanmasına yardımcı olacağını söylediği liranın finansal sistemdeki payını artırarak Türkiye’nin cari açığını kapatmaya odaklandı.

Ancak, Ukrayna ihtilafı nedeniyle emtia fiyatlarındaki küresel artış, bu hedefe ulaşılmasını zorlaştırdı.

Perşembe günü yaptığı açıklamada, ihracata dayalı büyüme ve cari dengenin fiyat istikrarı için önemli olduğunu söyleyen Kavcıoğlu, Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüdüğünü de sözlerine ekledi.

Erdoğan’ın bir süredir istediği faiz indirimlerinden bu yana merkez bankası, yükselen enflasyona rağmen bu yıl dört toplantıda gösterge faizi sabit tuttu.

Kavcıoğlu, ekonomik gelişmelerin doğru karar olduğunu gösterdiğini söyleyerek faiz indirimlerini savundu. Ukrayna ihtilafı olmasaydı, merkez bankasının Ocak ayında enflasyon tahminini tutabileceğini söyledi.

Ayrıca, Ukrayna’daki savaşa rağmen turizmin bu yıl artmasının beklendiğini söyledi. Rusya ve Ukrayna en büyük ziyaretçi kaynaklarından ikisi. Kavcıoğlu, Avrupa Birliği ve Orta Doğu’dan gelen rezervasyonların keskin bir şekilde arttığını söyledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here