Mark Zuckerberg, Stabilcoin Projesini Sonlandırdı!

Yıllarca süren çabalardan sonra, Meta‘nın (eski adıyla Facebook) kripto para girişimi, düzenleyici incelemenin ağırlığı nedeniyle projeyi sonlandırma kararı aldı.

Bir Bloomberg raporuna göre, eskiden Libra Derneği olarak bilinen Diem Derneği, varlıklarını satmayı ve yatırımcılara paralarını iade etmeyi düşünüyor. Yine de elde satacak pek bir şey yok. Şirketin fiziksel varlıkları konusunda fazla bir şey yok, sadece bir miktar fikri mülkiyet var. Derneğin belki de en değerli yanı mühendisleridir.

Mark Zuckerberg, projeyi ilk olarak 2019’da, şirketinin adı Facebook ve projenin adı Libra olduğunda duyurmuştu. Kripto para biriminin Facebook Messenger ve WhatsApp içindeki ödemelerin temeli olarak hizmet edeceğini söyledi. Zuckerberg, Visa, MasterCard, Uber, Lyft, eBay, Spotify ve Andreessen Horowitz dahil olmak üzere düzinelerce şirketi destek kuruluşunun kurucu üyesi olmaya ikna etmeyi başardı.

Libra, üye kuruluşların işlemleri işlemesi ve doğrulaması ile blok zinciri aracılığıyla yönetilecekti. Başlangıçta, geleneksel para birimleri ve diğer stabil varlıklar tarafından desteklenmesi planlandı ve bu da onu sözde stabilcoin haline getirdi. Sonunda, bu kapsam yalnızca ABD dolarına endekslemek için azaltıldı.

Bu karar nedeniyle Libra, ters rüzgara maruz kaldı. Düzenleyiciler, projenin dağıtık yapısını ve şirketin ağ üzerindeki faaliyetlerini nasıl denetleyeceğini sorguladı. Facebook, kara para aklama ve terörün finansmanı da dahil olmak üzere finansal yasalara uymaktan Libra Derneği’ni sorumlu hale getirdi.

Ancak aylar içinde dernek, Visa, MasterCard, Stripe ve eBay’i kaybetti.

Yine de proje, burada ve orada ince ayarlar yaparak ve adını Diem olarak değiştirdi. Ancak bu hamlelerin hiçbiri, Libra/Diem’in ekonomik gücü üye şirketlerin elinde toplaması olan kilit soruna değinmedi.

President’s Working Group on Financial Markets Kasım ayında yayınladığı bir raporda ,

“Bir stabilcoin ihraççısı veya cüzdan sağlayıcısı ile ticari bir firmanın birleşimi, aşırı ekonomik güç konsantrasyonuna yol açabilir.

Bu kombinasyon rekabet üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir ve reel ekonominin sektörlerinde pazar yoğunlaşmasına yol açabilir.

Başka bir deyişle, Libra/Diem gibi stabilcoin’ler, ekonomi için sistemik riskler yaratarak Meta/Facebook ve ortakları gibi şirketleri batamayacak kadar büyük hale getirebilir.”

Düzenleyici bir baskı ile karşı karşıya kalan Libra/Diem, yolun sonuna geldi.

Bloomberg raporuna göre Meta, Diem Derneği’nin yaklaşık üçte birine sahip. Diğer üyelerin ödeme yapması gerekiyordu, ancak kaç tanesinin yaptığı belli değil.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here