Lightning Labs 70 milyon dolar yatırım aldı

Lightning Labs şirketi, Bitcoin (BTC) ağının bindirmesi yoluyla stablecoin’lerin transferini mümkün kılacak yeni “Taro” protokolünü açıkladı. Aynı zamanda, yeni personel almak ve Lightning Network’ün erişimini genişletmeye yardımcı olmak için 70 milyon dolar topladığını da duyurdu.

Lightning Labs şirketi, B serisi bağış kampanyası kapsamında 70 milyon dolar topladı.

Tur Valor Equity Partners tarafından yönetildi ve ayrıca Robinhood CEO’su Vlad Tenev’in yanı sıra Goldcrest Capital, Kingsway Capital, Billie Gifford ve NYDIG gibi çok sayıda yatırımcı da yer aldı.

Bu yeni sermaye, Lightning Labs’ın ekibini genişletmesine ve özellikle stablecoin’lerin ultra hızlı ve ucuz bir şekilde transferine izin verecek yeni protokolü Taro sayesinde Lightning ağını geliştirmeye devam etmesine izin verecek.

Lightning Labs CEO’su Elizabeth Stark’a göre, Lightning Network’te stablecoin’lerin uygulanması, Bitcoin’in benimsenmesi için ilk adım, çünkü gelişmekte olan ülke vatandaşlarının paralarını kendilerine ait bir biçimde transfer etmelerine izin verecek. Stabilcoin’ler doğal olarak daha az değişkendir ve fiat para birimleri tarafından desteklenir.

Lightning Labs’ın Bitcoin’in yaratıcısına yaptığı hareket, Taro’nun Satoshi Nakamoto’nun doğum gününde duyurulmasıyla selamlandı.

Taro nedir, hangi yenilikleri getiriyor?

Hatırlatma olarak, Lightning Network, Bitcoin (BTC) ağının, ilk ağın ölçeklenebilirlik sorununu çözerken her ikisinin de gülünç ücretler için işlem yapmasına izin veren bir katmandır.

Bu paralel ağdaki güncellemeler, örneğin ağ kullanıcılarının gelen likidite endişelerini gidermek için ödeme kanalları alıp satmasına olanak tanıyan Lightning Pool çözümü ile sürekli olarak uygulanmaktadır.

Gelişen NEAR blok zinciri 350 milyon dolar topladı

Şimdi Taro’ya dönelim: Bitcoin ağının geçen Kasım ayındaki Taproot yükseltmesi tarafından etkinleştirilen ve işlem imzalama şemasındaki değişikliği resmileştiren yeni bir protokol.

Basitçe söylemek gerekirse, Lightning Labs, Taro’yu “ Bitcoin ve Lightning Network’ün küresel erişimini çok varlıklı bir ağa genişletmeyi amaçlayan protokol ” olarak tanımlar.

Diğer bir deyişle Bitcoin ağının kullanıcıları , ilk ağın güvenliğinden faydalanırken paralel ağın hem hızından hem de düşük ücretlerinden faydalanırken, sabit paraları transfer etmek için Lightning Network’ü kullanabilecekler. Teknik detaylar projeye ayrılmış GitHub sayfasında mevcuttur.

Elizabeth Stark’a göre, Taro protokolü, sonunda , blok zinciri sistemine dayalı oyunlar için takas edilemeyen token (NFT’ler) ve oyun içi işlemler için kullanılabilir.

“Lightning Labs, stabil coin çıkarmak ve bu teknolojiye dayalı yeni projeler inşa etmek konusunda birçok büyük oyuncuyla halihazırda görüşmelerde bulunuyor” dedi.

Lightning Network, El Salvador’da , özellikle Chivo cüzdanı sayesinde mikro ödemeler için ve daha geniş anlamda Twitter platformunda yapılan ipuçları için zaten kullanılıyor. Bir hatırlatma olarak, Arcane Research tarafından hazırlanan bir raporda, Lightning Network kullanıcılarının sayısının 2030 yılına kadar 700 milyon olduğu tahmin ediliyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here