Küresel hisseler enflasyon ortamında duraklıyor

Küresel hisseler Çarşamba günü çok az değişti, karışık bir enflasyon tablosunun ortasında altı günlük bir düşüşün ardından duraklarken, Rusya ile Ukrayna arasındaki bocalayan barış görüşmeleri petrolün son zamanlardaki yüksek seviyelerine yakın seyretmesini sağladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali enflasyon baskılarını artırırken, dünyanın en iyi merkez bankalarından şahin hareketler, MSCI Dünya Endeksi’nin %10 civarında düşmesiyle, yılın başından bu yana hisse senedi piyasaları üzerinde ağırlık yarattı.

Çarşamba günkü veriler, enflasyonun 30 yılın en yüksek seviyesi olan %7’ye ulaşmasının ardından İngiltere’de bir düşüş olmadığını gösterdi, ancak bu, ABD’de bazı tüccarlara politikanın düzeleceğine dair umut vermesine neden olan, beklenenden daha düşük bir baskıdan bir gün sonra geldi. 

0711 GMT’de, MSCI Dünya Endeksi, önde gelen Avrupa endekslerinin çoğundaki düşüşlerle birlikte 689.80 puanda sabit kaldı. İngiltere’de FTSE 100 %0,1 düştü.

Nasdaq vadeli işlemleri Mart ayı TÜFE verilerinin ardından yükseldi

Asya’da bir gecede, Çin’den gelen beklenenden çok daha zayıf ithalat verileri görünüm üzerinde ağırlık yarattı, ancak Pekin’in politikayı daha da gevşetebileceği ve MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksinin %0,6 yükselmesine yardımcı olabileceği görüşlerine eklendi.

Salı günü yayınlanan veriler, Ukrayna’daki savaşın benzin maliyetini rekor seviyelere çıkarması ve Federal Rezerv’den 50 baz puanlık bir faiz artırımı için durumu pekiştirmesiyle ABD’de aylık tüketici fiyatlarının Mart ayında, 2 yıl içinde en fazla şekilde arttığını gösterdi.

Ancak, gıda ve enerji dışındaki mal fiyatlarının iki yılın en fazla gerilemesi ile aylık temel enflasyon baskıları yumuşadı.

10 yıllık Hazine bonolarının getirisi, enflasyon verilerinden önceki üç yılın zirvesi olan %2.836’ya kıyasla %2.7270’te kaldı. İki yıllık getiri %2.4241 idi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here