Kripto Piyasasını Etkileyen En önemli Makro Faktörler

Enflasyon, son zamanlarda herkesin aklının başında yer alıyor ve bu da dünya çapındaki liderler için rekor düzeyde düşük onay oranlarına yol açıyor. Ancak küresel olarak kripto ve diğer varlık piyasalarını etkileyen diğer faktörler nelerdir?

Kripto para piyasalarının son zamanlarda neden düştüğünü anlamaya çalışan insanlardan biriyseniz, kriptoyu yönlendiren makro faktörleri anlamanıza yardımcı olacaktır. Sonuçta, biraz ekonomik bilgi gerektiren bir parçası düşünüldüğünde tüm bulmacanın anlaşılmasına yardımcı olur.

Bilmeyenler için “makro” makroekonomi anlamına gelir ve ekonominin daha büyük resmine bakmayı içerir. Özellikle, yatırımcılar paraları için güvenli bir sığınak bulmaya çalışırken, makroekonomik faktörler sadece kripto para birimini değil neredeyse tüm varlık piyasalarını etkiledi. Şu anda işgücü sıkıntısı, uluslararası çatışmalar ve tedarik zinciri sorunları yaşıyoruz. Ancak bu yazıda, esas olarak enflasyona ve onun öncü göstergelerinden bazılarına bakacağız. Ek olarak, kriptoyu yönlendiren diğer bazı makro faktörlere de bakacağız. Son olarak, hepsinin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu göreceğiz.

FED’in Rolü

Kriptoyu yönlendiren makro faktörleri araştırırken, her birini Fed’in bakış açısından değerlendirmeliyiz. Buradaki nokta, Fed’in bu makro faktörlerin nasıl davrandığına cevaben faiz oranlarını artırıp artırmayacağıdır. Günümüzün “Fed merkezli” ekonomik paradigması nedeniyle, tipik olarak bir yükseliş sinyali olan azalan işsizlik oranı gibi makro faktörler yatırımcılar için düşüş eğilimine girebilir. Her şey Fed’in nasıl tepki vereceğine bağlı.

Anlaşılması gereken en önemli şey, eğer bir makro faktör enflasyonun yükselmesine neden olabilirse, Fed’in faiz oranlarını yükseltmesini tetikleyebilir. Daha yüksek faiz oranları, bankaların ve varlık yöneticilerinin sermayeye el koymalarını zorlaştırıyor. Fed, üye bankalardaki para arzını sıkılaştırdığında, bir damlama etkisi yaratır. Girişimciler ve diğer işletmeler için iş yaratmak başlangıç ​​sermayesi elde etmek için işleri daha karmaşık (veya imkansız) hale getirir. Genel etki, enflasyon oranını düşürmek amacıyla ekonomiyi yavaşlatıyor.

Bu son piyasa gerilemesi ile, şimdi Kriptoda Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır? öğrenmek için mükemmel bir zaman!

Fed ve Faiz Oranları

Birinci nokta, Fed’in son dönemdeki faiz artırımlarının varlık piyasalarının sarsılmasına neden olduğudur. İronik olarak, bazıları, piyasaların ilk etapta toparlanmasına neden olanın Fed’in 2020’de başlayan düşük faiz oranları olduğunu iddia edebilir. 

Ne olursa olsun, yatırımcılar karlı varlık piyasaları bulmakta zorlanıyor. Tarihsel olarak, borsa faiz kazanmak için çöktüğünde değerli metallere veya tasarruf hesaplarına geçebilirlerdi. Bununla birlikte, enflasyon oranı %8 civarında seyrederken, nakite giderek kazanılan küçük faizler enflasyon tarafından yutulur. 

Yani bu sefer farklı kılan, kıymetli madenler ve devlet tahvilleri gibi eski sığınma limanlarının pek iyi durumda olmaması. 

Bu duruma nasıl geldik?

Kısa bir süre önce, Fed pandemiye tepki olarak ekonomiye trilyonlarca dolar pompalıyordu. Kıymetli metaller ya da onları destekleyecek işçi üretkenliği olmayan vahşi para basma seansları, ekonomiyi yapay olarak şişirmenin bir yoluydu. Faiz oranlarını sıfıra veya altına indirmek de başka bir şeydi. 

Bu trilyonlar kaçınılmaz olarak ekonominin her deliğine girdi. Ama şimdi, tüm bu para, olumsuz bir gelgit gibi denize çekiliyor. 

Varlık Piyasası Bağlantılılığı

Neredeyse her varlık sınıfı yapay bir pompaya sahip olduğundan, Fed para arzı üzerindeki kontrolünü sıkılaştırırken hepsinin sıkıntıyı hissetmeleri çok doğal. Geri çekilme, Kasım ayında Başkan Jerome Powell’ın Fed’in enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalacağını açıklamasıyla başladı. Sonuç olarak, yatırımcılar artık kriptoyu ve diğer piyasaları Fed’in merceğinden yönlendiren makro faktörleri düşünmek zorundalar. İster harekete geçsinler, ister faiz artırsınlar (hatta ima etsinler), Fed’in eylemleri ve sözleri yatırımcıların tepkilerini etkiliyor.

Ayı Piyasasıyla Nasıl Baş Edilir? Bilinmesi Gerekenler

Pandemi nedeniyle, varlıklar daha fazla birbirine bağlıdır. O kadar ki, “hepsi bir ticaret” sloganı ortaya çıktı. Bununla birlikte, kriptoyu ve diğer varlık piyasalarını yönlendiren tüm makro faktörler arasında ortak olan tek şey Federal Rezerv’in para politikasıdır.

Fed’in Tebliğleri

Fed’in faiz oranlarıyla ilgili kararları çok belirgin hale geldiğinden, herhangi bir tebliğ dikkat çekicidir ve şunları içerir:

1. Basın Toplantıları
2. Toplantı Tutanağı 
3. Duyurular

Birincisi, Fed düzenli basın toplantıları düzenliyor. İkincisi, faiz oranı kararlarını kaydettiği aylık toplantılarının tutanaklarını yayınlar. Bu kararlar açıklandığında ve yatırımcı beklentileriyle uyumlu hale geldiğinde küçük mitingler başlayabilir.
Üçüncüsü resmi duyurulardır. Fed’in faiz açıklamaları yatırımcı beklentilerini aştığında, varlık piyasalarında büyük ralliler olma eğiliminde.

Faiz Oranları ve Yatırımcı Beklentileri

Yatırımcılar kesinliği sever. Dolayısıyla, Fed faiz oranlarını düşürürse veya beklenenden daha az yükseltirse, varlık rallilerini farklı derecelerde başlatabilir. Öte yandan, Fed’in faiz oranı açıklaması yatırımcı beklentilerinden daha kötü olduğunda, özellikle Fed agresif bir şekilde oranları artıracağını açıkladığında varlık piyasaları çökebilir. 

En önemlisi, Fed’in yönetim kurulu ve başkanı Jerome Powell, faiz oranları konusunda son sözün sahibi. Bu nedenle, yatırımcılar bir sonraki hamleleri hakkında fikir edinmek için her kelimesini beklemektedir. İlginç bir şekilde, toplantı tutanakları gerçekleştikten yaklaşık üç hafta sonra yayınlanır. Fed’in bunu yatırımcıları bir sonraki resmi duyuruya hazırlamaya yardımcı olmak için yaptığına inanılıyor. Yine, tutanaklar Fed’in oranları agresif bir şekilde artırdığını gösteriyorsa, piyasalar çökme eğilimindedir. Ancak piyasalar, Fed’in gevşeyeceğini ima ederse yükselme eğilimi gösterir.

Enflasyon Göstergeleri

İzlenecek bir sonraki faktör, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) ile ölçülen ABD enflasyon oranıdır.

Her ikisi de Amerikalıların mal ve hizmetlere ne kadar para harcadıklarını ölçer. Ancak Fed, daha geniş kapsamı ve tüketicilerin artan fiyatları hesaba katmak için satın alma alışkanlıklarını nasıl değiştirdiğini daha iyi yansıtması nedeniyle PCE’yi tercih ediyor.

Her iki ölçüm de önemlidir, çünkü Fed, tüketici fiyatları çok yükseldiğinde enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını yükseltir. Daha spesifik olarak, Fed %2’lik bir enflasyon oranına izin veriyor, bu yüzden bunun üzerindeki herhangi bir şey çok yüksek. Bu yılın Mayıs ayında TÜFE geçen yıla göre yaklaşık %8 arttı. Bu veriler, gelecek zamların habercisi olabilir. Ayrıca, Fed’in PCE’yi tercih etmesine rağmen, piyasalar TÜFE baskılarına Fed’in basın toplantılarına ve toplantı tutanaklarına verdikleri yanıta benzer tepki veriyor.

Dolayısıyla, TÜFE yatırımcı beklentileri ile uyumluysa, varlık piyasaları küçük bir ralli yaşayabilir. TÜFE’yi ölçerken, üretici fiyat endeksinin (ÜFE) de farkında olmalısınız. Bunun nedeni, TÜFE’nin öncü göstergesi olmasıdır. ÜFE, üreticinin nihayetinde tüketiciye düşen maliyetlerini ölçtüğünden, TÜFE daha geridedir.

Enflasyonun Diğer Nedenleri

Dikkat edilmesi gereken üçüncü makro faktör, enflasyon oranını tetikleyebilecek herhangi bir şeydir. Bugün gördüğümüz enflasyonun çoğunun Fed’in pandemiye verdiği yanıttan kaynaklandığını unutmayın. Gevşek para arzı, her türlü varlık için yapay bir talep yarattı. Ancak buradan itibaren enflasyonu artırabilecek birçok makro faktör, Fed’in kontrolü dışında kalıyor.

Fed, istediği kadar faiz oranlarıyla oynayabilir, ancak küresel faktörler yine de etkinliğini boğabilir. Örneğin, Fed, Rusya’yı doğal kaynaklarını ihraç etmesi için güçlü bir şekilde silahlandıramaz. Çinli yetkililerin daha fazla şehri kilitlemesini de engelleyemez. Merkez ülkesi ABD’de bile Fed, politika yapıcıları enerji maliyetlerini kontrol altına almak için fosil yakıt üretimi üzerindeki kısıtlamaları gevşetmeye zorlayamaz. Bu nedenle, yıkıcı küresel olayların potansiyeli, bazı analistlerin Fed’in faiz oranı artışlarının enflasyon üzerinde çok az etkisi olacağına veya hiç etkisi olmayacağına inanmalarına neden oluyor. Ancak faiz artırımları ABD ekonomisinin gücünü daha da azaltabilir.

İşsizlik Oranı

İş raporu (ve diğer istihdam göstergeleri), işsizliği %4’te tutarak istikrarı korudukları için Fed için çok önemlidir. Unutmayın, işsizlik oranı, aktif olarak iş arayan ve bulamayanların yüzdesidir. Bu hesaplama eleştirmenlerden payını alıyor. Politikacıların istediklerini söylemelerini sağlamak için bu verilere işkence yaptığını iddia ediyor. Bununla birlikte, oran %3,6 seviyesinde bulunuyor.

Yükselen faiz oranları tipik olarak işsizlik oranını yükselttiğinden, Fed nerede durduğuna dikkat ediyor. Ayrıca, Fed %4’ü kabul edilebilir buluyor, bu da %3,6’nın hala Fed’e faiz oranlarını yükseltmesi için biraz hareket alanı sağlayacak kadar düşük olduğu anlamına geliyor. Dolayısıyla, yeni iş yaratma konusunda iyi bir haber varsa, Fed’i oranları daha fazla artırmaya teşvik ederse, yatırımcılar için kötü habere çevrilebilir. İş raporu 8 Temmuz’da çıkıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz