Kriptoda Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Kripto ayı piyasası sırasında, yatırımcıların kripto portföylerini ele alırken dikkatli olmaları gerekir. Ayrıca, aşırı oynaklık, birçok yatırımcının ilk etapta neden bir varlığa yatırım yaptıklarını gözden kaçırmasına neden olabilir. En son boğa sürecini kaçırdıysanız, bir kripto ayı piyasası sırasında yatırım yapmak istediğinizde kullanabileceğiniz bir strateji var mı?

Bir kripto ayı piyasası, yatırımcılar için büyük sıkıntıya neden olabilir. Ayrıca, kripto alemine yeni başlayanlar için korkutucu bir durum. Piyasa değerindeki ani düşüşler, bazılarının hızla satmasına, bazılarının ise piyasada bir dönüş umuduyla beklemesine neden olabilir. Birçoğu bu dönemde yatırımlarına olan inancını kaybeder. Bununla birlikte, bazı anlayışlı yatırımcılar, bir ayı piyasası sırasında nasıl kâr elde edeceklerini bilirler. Ayrıca, kripto ayı piyasaları, çizelgelerden uzaklaşmak ve bir sonraki kripto boğa piyasasına öncülük edebilecek trendler ve teknolojiler hakkında bilgi edinmek için ideal bir fırsat sunuyor.

Bu yazıda, bir kripto ayı piyasasında yatırım yapmanın en iyi yollarından bazılarını keşfedeceğiz. Boğa ve ayı piyasaları kavramına derinlemesine bakacağız. Ayrıca, ayı piyasasında uygulanacak en iyi yatırım stratejilerinden bazılarını keşfedeceğiz. 

Ayı Piyasası nedir?

Boğa piyasası, hisse senetleri veya kripto gibi belirli bir piyasa veya varlık sınıfının uzun süreli bir yükseliş eğilimi yaşadığı zamandır. Tersine, bir ayı piyasası, bir piyasanın devam eden bir düşüş trendi yaşadığı zamandır. Yatırımcılar “düşüş eğiliminde” olduklarında, bir varlık veya piyasa hakkında karamsar bir bakış açısına sahip oldukları ve değerinin düşmesini bekledikleri anlamına gelir.

Bazı yatırımcılar, ayı piyasasını son zamanlardaki en yüksek değerlerden %20 değer kaybetmiş olarak sınıflandırıyor. Bazen, düşüş modelleri kısa ömürlüdür ve boğa döngüleri sırasında aralıklı olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte, uzun vadeli bir ayı piyasası, korku, belirsizlik ve şüpheye yönelik bir duygu değişimine işaret eder. Çoğu zaman, ayı piyasalarının basamaklı bir etkisi vardır. Bitcoin fiyatı düştüğünde, kripto pazarının geri kalanı da aynı şeyi yapma eğilimindedir.

Ayrıca, borsa çöküşleri ve küresel olaylar bir kripto çöküşüne neden olabilir ve uzun vadeli bir kripto ayı piyasası veya trendin tersine dönmesi için bir katalizör olabilir. Tipik olarak, yatırımcılar genel piyasa duyarlılığını belirlemek için S&P 500 ve Nasdaq endekslerine bakarlar. Ek olarak, kripto analistleri, bir ayı piyasası olasılığını belirlemek için birkaç zincir üstü metriği geçmiş verilerle karşılaştırır.

Kripto Paralarda Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Bir ayı piyasası sırasında neden veya nasıl yatırım yapacağını merak edebilirsiniz. Gerçekten de, yatırım yapmak için en kötü zaman, varlık fiyatlarının düştüğü zamandır, değil mi? Eh, öyle olur ki, bilinçli yatırımcılar, bir kripto ayı piyasası da dahil olmak üzere tüm piyasa koşullarında iyi bir kar elde edebilirler. Aşağıda, bir kripto ayı piyasasında gezinmek için en popüler stratejilerden bazılarına göz atacağız.

Dolar-Maliyet Ortalaması (DCA)

Dolar-maliyet ortalaması (DCA), en yaygın “her hava koşulunda” yatırım stratejilerinden biridir. Her piyasa döngüsü boyunca oynaklık dalgalarını sürmek yerine, DCA stratejisi birkaç günde, haftada, ayda bir vb. “düşüşü satın almayı” gerektirir. Birçok yatırımcının yatırım yapabilecekleri her hafta veya ayda bir ödenek vardır. Kripto piyasaları kısa vadeli düşüşe geçtiğinde, DCA yatırımcıları düşüşü satın alır. Ayrıca, bazı yatırımcılar bunu satın almayı planladıkları varlıklarda bir indirim olarak görüyor.

DCA ile fikir, sermaye tahsisini bir kerede yatırmak yerine periyodik olarak dağıtmaktır. Bu şekilde yatırımcılar, varlıklar için tek seferlik bir yatırımdan daha düşük bir giriş fiyatı ortalamasını alabilirler. Ayrıca, bir kripto ayı piyasası sırasında DCA yatırımı, daha fazla fiyat amortismanına karşı korunmaya yardımcı olur.

Teknik Analiz

Teknik analiz (TA), piyasa hareketini inceleme ve geçmiş verilere, trendlere ve göstergelere dayalı olarak bir varlığın gelecekteki fiyatını tahmin etme sürecidir. Ayrıca TA, yatırımcıların bir ayı piyasasının “dibi”ni tahmin etmelerine ve trendin tersine dönme olasılığının yüksek olduğu durumlarda yatırım yapmalarına olanak tanır. Benzer şekilde, TA, yatırımcıların bir boğa piyasasının “en üst noktasının” nerede olabileceğini tahmin etmelerine yardımcı olabilir.

TradingView gibi uygulamalar, bir varlığın aşırı satılıp satılmadığını ve yükseliş eğilimi nedeniyle olup olmadığını belirlemek için göreceli güç endeksi (RSI) göstergesi, hareketli ortalamalar ve işlem hacimleri gibi işlem göstergelerini kullanır. Bununla birlikte, güçlü bir teknik analiz anlayışı, yatırımcıların birden fazla göstergeden gelen verileri birleştirmesine olanak tanır. Bu, onların işlemlerden duyguları uzaklaştırmalarına ve olasılıksal sonuçlara dayalı olarak yatırım yapmalarına yardımcı olur.

 Portföy çeşitlendirme

Bir kripto ayı piyasası sırasında, birçok yatırımcı portföylerini çeşitlendirmeye çalışır. Tüm kripto piyasası çöktüğünde, binlerce kripto para biriminden hangisinin iyi performans göstereceğini ve ne kadar süre toparlanacağını tahmin etmek son derece zor olabilir. Bu durumda, birden fazla yüksek kaliteli varlığa küçük bir miktar yatırım yapmak, en iyi performans gösteren birini seçme şansınızı artırabilir.

Yatırımcılar, çeşitlendirmek için hisse senetlerine veya altın gibi tokenize edilmiş emtialara bakabilirler. Ayrıca, spekülatif varlıklara yatırım yaparken kapsamlı araştırma yaptığınızdan ve durum tespiti uyguladığınızdan emin olun.

Stabil paralar ile faiz kazanabilirsiniz

Merkezi olmayan finansta (DeFi) getiri elde etmek için istikrarlı paralara yatırım yapmak, yatırımcıların bir kripto ayı piyasası sırasında bile atıl varlıkları çalıştırmalarına olanak tanır. Bir ayı piyasası sırasında değişken varlıklara yatırım yapmaktan emin değilseniz, ABD doları gibi fiat para birimlerine fiyat sabitlenmiş varlıkları kilitleyerek faiz kazanabilirsiniz.

Bazı merkezi borsa platformları, sabit paralar ve diğer kripto varlıkları için stake etme özellikleri sunar. Ek olarak, DeFi protokolleri, likidite olarak stabilcoin sağlamak için rekabetçi getiriler sunar. DeFi protokolleriyle etkileşim kurmak, genellikle saygın bir borsa kullanmaktan daha risklidir. Bununla birlikte, DeFi protokolleriyle etkileşimde bulunulduğunda ödüller genellikle çok daha yüksektir.

Uzun Vadeli Düşünün

Yatırımlarınızın değerinin düştüğünü görmek cesaret kırıcı olabilir. Bununla birlikte, uzun vadeli bir yatırım stratejisi, kripto kışını çok fazla acı çekmeden atlatmanıza yardımcı olabilir. Gerçek fayda sağlayan yüksek kaliteli projelere yatırım yapmak genellikle uzun vadede karşılığını verir. Ayrıca, büyük resme bakmak, bir kripto ayı piyasası sırasında perspektifi korumanıza yardımcı olabilir.

Kriptoda HODL ne anlama geliyor?

Bir proje kullanıcı tabanını genişlettiğinde, yeni ürünler oluşturduğunda ve yeni entegrasyonları duyurduğunda, fiyat hareketleri daha az önemli hale gelir. Bir kripto varlığının gelecekte değer kazanma şansının yüksek olduğuna inanıyorsanız ve diğerleri de bunu yapıyorsa, geleceği düşünmek neyin önemli olduğunu ve belirli bir varlığa neden yatırım yapmayı seçtiğinizi görmenize yardımcı olabilir.

Eğitiminize Yatırım Yapın

Belki de bir kripto ayı piyasası sırasında herkesin yapabileceği en gözden kaçan yatırım, eğitimleridir. Piyasadaki düşüşler, tablolardan bir adım geri atmak ve en sevdiğiniz kripto projelerine güç veren teknolojiyi incelemek için mükemmel bir zamandır. Ayrıca, blok zincir teknolojisini öğrenmek, yeni projelere yatırım yapmak söz konusu olduğunda sizi daha iyi bir konuma getirir.

Blockchain, sektör genelinde en çok talep gören becerilerden biridir. Blockchain kullanımı tedarik zinciri yönetimi, enerji sektörü, sigortacılık, sanat ve müzik gibi sektörlerde giderek daha fazla öne çıkıyor. Ayrıca, birçok hükümet ve merkez bankası, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) oluşturmaya yardımcı olmak için blok zinciri geliştiricileri arıyor. Ayrıca, Microsoft ve Coca-Cola dahil olmak üzere büyük şirketler, operasyonları optimize etmek için blok zinciri teknolojisini kullanır.

Gelişmekte olan bir teknoloji alanında yeni bir beceri öğrenmek için daha iyi bir zaman olmamıştı. Ayrıca, blockchain geliştiricileri oldukça iyi bir maaş alabilirler.

Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır – Özet

Kripto kışı genellikle yatırım yapmak için kötü bir zaman olarak görülür. Doğal olarak kimse varlık fiyatları düşerken yatırım yapmak istemez. Bununla birlikte, bir kripto ayı piyasasında nasıl hareket edileceğini anlamak, bir sonraki boğa piyasası söz konusu olduğunda size bir avantaj sağlayabilir. Ayrıca, piyasa döngülerinin nasıl okunacağını ve farklı piyasa koşullarını karşılamak için etkili ticaret stratejilerinin nasıl uygulanacağını anlamak, aşağı yönlü risklere karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

Bir kripto ayı piyasasına yaklaşmanın birçok yoluna rağmen, kimse bir varlığın fiyatının ne zaman düşeceğini ve ne zaman yükseleceğini gerçekten bilmiyor. Buna göre, asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamalısınız. Ayrıca, yatırım yapmak istediğiniz herhangi bir proje hakkında kapsamlı bir araştırma yaptığınızdan emin olun.

Kripto ayı piyasaları değişken olabilir. Birçoğu düzeltmelerden yararlanmak ve düşüşü satın almak isterken, piyasalar, kısa vadeli rallilerin uzun süreli düşüş dönemlerinde kısa süreli rahatlama sağlayabilecek şekilde hareket ediyor. Ayrıca, yeni yatırımcılar, piyasalar aniden düştüğünde panik yapma eğilimindedir. Bu nedenle, birçok yatırımcı, ayı piyasası kaçınılmaz olarak geldiğinde akıllarını kaybetmemelerini sağlamak için ayı piyasası boyunca kar elde eder. Ayrıca, bir boğa piyasası sırasında belirli zamanlarda kar almanızı gerektiren bir ticaret stratejisi, net kayıpları en aza indirmeye ve genel karınızı artırmaya yardımcı olabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz