Kripto Paralar Tarihin En Kötü Ayı Piyasasında mı?

Blok zinciri verilerinin analizinde uzmanlaşan Glassnode şirketine göre, bu ayı piyasası kripto para birimi sektörü için tarihin en kötüsü olacak. Ön planda, Bitcoin ve Ethereum ciddi şekilde etkilendi.

Her zamankinden daha zor bir ayı piyasası

Glassnode, şu anda yaşadığımız ayı piyasasının kripto varlık sektörü için tarihin en kötüsü olduğunu ortaya koyan bir rapor yayınladı. Bu rapora göre Bitcoin’in 200 günlük hareketli ortalamasının altına düşmesi, gerçekleşen net kayıplar veya fiyatın “gerçekleşen fiyattan” sapması bu tezi destekleyen unsurlar.

Kriptoda Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Bu aynı zamanda Bitcoin ve Ether’in önceki döngünün ATH’sinin altında ticaret yaptığını ilk kez görüyoruz. Glassnode, 2021 veya 2022’de dönen tüm yatırımcıların artık zararda olduğunu bildiriyor. Birçok yatırımcı pozisyonlarını koruyarak uzun vadeli bir trend dönüşü umarken, makro ekonomik koşullar ve güçlü satış baskısı bazı yatırımcıların zararına satış yapmasına neden oldu.

Aldatmayan önemli sinyaller

Rapora göre, ayı piyasasının ilk somut işareti, Bitcoin fiyatının 200 günlük hareketli ortalamasının altına düşmesi ve Haftalık zaman birimlerinde MA 200’ün altına düşmesiydi. Rapor ayrıca bize 2015’ten beri ilk kez Bitcoin fiyatının 0,5 Mayer Çoklu seviyesinin altına düşeceğini söylüyor. Bir önceki döngünün MA’sının düşük noktası şu anda 0.487 iken 0.511 idi. Mayer Multiple, Trace Mayer tarafından oluşturulmuş ve Bitcoin fiyatını tarihsel bir bağlamda analiz eden bir göstergedir. 200 günlük hareketli ortalamanın üzerindeki mevcut Bitcoin fiyatının katını temsil eder.

Piyasa koşulları zorlu ve kripto piyasası son aylarda keskin bir düşüş yaşıyor. Bitcoin fiyatı son zamanlarda “gerçekleşen fiyatının” altına düştü. Bu, tarihinde sadece 5. kez başına gelen bir durum. Gerçekleşen bitcoin fiyatı, tüm bitcoinlerin satın alındıkları fiyattan dolaşımdaki bitcoin sayısına bölünmesiyle elde edilen değerdir.

Ethereum’da da durumlar iyi değil ve karmaşık bir 2022 yılı geçiriyor. İkinci en büyük piyasa değerine sahip kripto para birimi şu anda 2021 ATH’sinden çok uzakta 1.000 dolar civarında işlem görüyor. Ethereum özellikle sermayenin merkezi olmayan finansa kaçışı nedeniyle darbe alıyor. Ethereum şu anda 200 günlük hareketli ortalamasının %63 altında işlem görüyor ve bu göreceli zayıflığının bir işareti.

Bu farklı faktörleri bir araya getiren Glassnode, mevcut piyasa kapitülasyon durumunun şu sonuca varıyor:

Sermaye kaçışının ciddiyeti, derinliği, büyüklük sırası ve yatırımcılar tarafından yapılan kayıplar açısından tarihin en güçlü olmasa da en güçlülerinden biridir.

Bu nedenle, kripto para fiyatları için günler kırmızı ve gözlemciler, iki ana kriptonun en azından desteklerinin üzerinde kalmayı ve hatta önümüzdeki haftalarda bir miktar satın alma gücü kazanmayı başaracağını umuyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz