Kripto Para Ticaretine Giriş

Teknik analiz, temel analiz, risk yönetimi gibi kavramları tartışacağımız çok faydalı bir makale ile sizlerleyiz.

Kripto para borsalarının ne olduğunu, nasıl bir çalışma sistemlerinin olduğunu Bitcoin Almak için En Güvenilir 5 Kripto Para Borsası başlıklı içeriğimizden öğrendikten sonra, makalemizi okumanız daha faydalı olacaktır.

Kriptoda Teknik Analiz Olmazsa Olmaz mıdır ?

Teknik analizlerde bir varlığın geçmişteki fiyat hareketlerini ele alarak bazı tahminlerde bulunabilirsiniz. Bunun için matematiksel araçlar (temel bilimler) kullanılır. Ancak bu hareketlerin ortak bir paydası vardır: insan.

İkincisi, matematiğin aksine, bu tür bir çalışmada bir şans kaynağıdır. İnsan tüm kararlarında rasyonel değildir. Yine de varlığın değerine, her birine özgü birçok faktöre göre karar veren kişidir.

Bu nedenle, teknik analiz bilim alanının unsurlarına dayanmasına rağmen, karar vermede destek için yalnızca yanılabilir bir araç olarak kalır. Durum böyle olunca, aslında insan davranışı üzerine istatistikler yaptığımız için insan bilimleri alanına daha da yaklaşıyoruz. Alıcı ve satıcıların kafasında neler olup bittiğini öğrenmeye çalışıyoruz. Diğer beşeri bilimlerde olduğu gibi, kişi problem çözmez, birkaç şey ileri sürer, ancak çok sayıda hipotezi ortadan kaldırabilecek unsurları tanımlamaya çalışır.

Ayrıca, teknik analizlerin bir özelliği de kendini gerçekleştirme kapasitesine sahip olmalarıdır. Çok sayıda tüccar aynı göstergeleri takip ederse ve bu göstergelere göre aynı işlemleri yaparsa, o zaman tahmin ettiğiniz şey olabilir.

Ticarette her kazanç bir yerde bir kaybı temsil eder. Kazan-kazan durumu yoktur, siz para kazanırsanız başkası kaybeder. Bu durumda, en iyi strateji çalışmaktır. En az kaybedenlerden olup, sermayeyi iyi yönetmek esastır.

Kripto Para Ticareti Nasıl Yapılmalı ?

Ticaret yapmak için, temel analiz (bilanço, gelir tablosu, proje detayları, üyeler, iş planı, haberler …) ve teknik analiz (grafiklerin analizi) gibi yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanarak piyasayı analiz etmeniz gerekir. Kişisel hislerinize, hatta bir arkadaşınızın, iş arkadaşınızın, amcanızın tavsiyesi üzerine ya da televizyonda duymuş olduğunuz için bir ticarete girmemelisiniz. Sezgimizi doğrulamak veya fırsatları tespit etmek için bir dizi yöntem ve araç kullanılır.

Herkesin kendi tarzı vardır. Bunun nedeni, ticaretin uygun şekilde yürütülmesini denetleyen risk yönetimidir. Bu muhtemelen en önemli unsurdur, mükemmel risk yönetimine sahip bir kişinin, risk yönetimine sahip olmayan birinden istatistiksel olarak başarılı olma olasılığı daha yüksektir.

Temel Analiz

Temel analiz, muhtemelen başlarken size en çok zaman harcatacak kısımdır. Bu, yatırım yapmak istediğiniz pazar / proje hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplamak içindir. Kendi başına bir disiplin olduğu için temel analiz üzerine farklı bir makale hazırlayabiliriz.

Bu arada, 2022 için göze çarpan kripto paralar yazımızı da okuyabilirsiniz. Bu size bir kripto parayı nasıl, neye göre analiz edeceğiniz hakkında fikir verecektir. Teknik analize daha fazla odaklanırsanız, temel kısım işinizin sadece %5’ini temsil eder, amaç sadece kötü atların çoğunu ortadan kaldırmaktır.

Kripto Para Ticaretinde Risk Yönetimi

Risk yönetimi ve sermaye piyasaya yeni girenler tarafından en göz ardı taraf. Bu, çoğu durumda telafisi mümkün olmayan kayıplarla sonuçlanır.

Kayıplarınızı azaltmak için en iyi arkadaşınız (her zaman değil) zararı durdurma stratejisidir. Her zaman stop-loss ayarına izin veren bir borsada işlem yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Otobana motosikletle kasksız çıkar mısınız ? Muhtemelen hayır, öyleyse neden güvenlik olmadan ticaret yapmaya çalışasınız ?

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz