Bitcoin Almak için En Güvenilir 5 Kripto Para Borsası

Kripto para birimlerine yatırım yapmak istiyorsanız, iyi ve güvenilir bir kripto borsası bulmak sizin için kritik öneme sahip olacaktır. Bu yazımızda sizlere, kripto para birimleri satın almak, satmak ve ticaret yapmak için en iyi ve en güvenilir kripto para birimi borsaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ayrıca piyasadaki en iyi ve en çok tanınan beş kripto borsasını da kısaca tanıtacağız.

Kripto Para Borsası Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Bir kripto para birimi borsası, herkesin dijital varlıkları satın almasına, satmasına veya ticaretini yapmasına izin veren bir ticaret platformudur. Çoğu kripto borsası, piyasa değerine göre önde gelen dijital para varlıkları olan Bitcoin ve Ethereum’u destekler. Dijital varlıkların geri kalanı, piyasadaki yüzlerce işlem platformunda seçici olarak kullanılabilir. Her borsanın, platformlarında satın alma, satma veya ticaret için sunulan varlıkları etkileyen özel listeleme politikaları vardır.

Kripto para borsaları, kullanıcıların para yatırmalarına (itibari para veya dijital varlıklar olabilir) ve bunları diğer dijital varlıklarla değiştirmelerine olanak tanır. Örneğin, bir kullanıcı bir kripto borsasına Amerikan Doları yatırabilir ve Bitcoin satın alabilir. Daha sonra Bitcoin’i platform tarafından desteklenen çok sayıda diğer dijital varlık için takas edebilirler. Hatta Bitcoin’i USD ile değiştirebilir ve fonlarını çekebilirler. Tüm bunlar bir kripto para birimi değişiminin işlevleridir. Bununla birlikte, çoğu kripto borsasının rolü genişledi. Artık bir ticaret platformu aracılığıyla yatırım yapabilir, öğrenebilir, hisseler alabilir, depolayabilir ve hatta varlıklarınızı ödünç verebilirsiniz.

Kripto Borsası Türleri

Kripto para birimi borsaları iki geniş kategoriye ayrılabilir:

Merkezi ve Merkezi Olmayan Kripto Para Borsaları

Bir kripto borsası, operatörüne bağlı olarak merkezi veya merkezi olmayan olarak kategorize edilebilir. Bir şirket veya bir birey gibi tek bir varlık tarafından işletiliyorsa, merkezi bir kripto para birimi değişimi (CEX) olarak kabul edilir. Öte yandan, platformun işlemlerinden sorumlu tek bir varlık yoksa, bunun yerine birkaç dağıtılmış varlık bir araya geliyorsa, bu merkezi olmayan bir kripto değişimidir (DEX).

PancakeSwap, Uniswap, SushiSwap ve Daha Fazlası

Piyasadaki önde gelen kripto ticaret platformlarının çoğu merkezileştirilmiş ve bu da onlara merkezi olmayan emsallerine göre bazı belirgin avantajlar sağlıyor. Bununla birlikte, ihtiyaçlarınıza ve teknik bilgi düzeyinize bağlı olarak, DEX’leri CEX’lere tercih ettiğinizi görebilirsiniz.

Kripto Para Borsası ve Kripto Komisyoncusu

Kripto komisyoncusu terimi genellikle bir kripto borsası ile karıştırılır ve örtüşen kavramlarının neden verildiğini anlamak kolaydır. Ancak bu iki terim aynı şeyi ifade etmez. İkisi, her ikisinin de kripto para varlıklarının alım satımına izin veren platform olmaları bakımından benzer. Alıcılar ve satıcılar benzer şekillerde hesap oluşturabilir. Bununla birlikte, bir kripto borsası ile alıcılar ve satıcılar birbirleriyle etkileşime girer. Platform, varlık değişimini kolaylaştırmak için bir işlem ücreti alır. Fiyatlar piyasa değerlemelerine göre belirlenir.

Öte yandan, bir kripto komisyoncusu , alıcıların ve satıcıların kendi platformunda işlem yapmasına da izin verir. Aradaki fark, birbirleriyle doğrudan etkileşime girmemeleridir. Bunun yerine, komisyoncu ilgili taraflara satış yapar ve onlardan satın alır. Fiyatlar, indirimli alım yapan ve piyasa fiyatlarına göre daha yüksek fiyattan satış yapan broker tarafından belirlenir.

Kripto borsaları küçük işlemler için idealdir, aracılık platformları ise büyük işlemler için idealdir. Bunun nedeni, borsalarda, platformların alıcıları ve satıcıları eşleştirmeyi hedeflerken, aracı kurumların varlıkların alıcıları ve satıcıları olarak hareket etmesidir. Aracı firmalar genellikle daha az dijital varlığı destekler, sınırlı coğrafi konum kapsamına ve ödeme yöntemlerine sahiptir. Buna karşılık, kripto borsaları dijital varlıklar, ödeme yöntemleri ve coğrafi konum kapsamı için daha geniş destek sunar.

Son olarak, kripto komisyonculuk platformları, borsalara kıyasla daha katı bir şekilde düzenlenir. Bu onları daha güvenilir kılar, bu nedenle kurumsal müşteriye hitap eder. Kripto borsaları, özellikle merkezi olmayan varyantlar genellikle daha az düzenlenir. Bu nedenle, bir perakende müşteriye hitap ediyorlar.

Bir Kripto Para Borsası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kripto veri toplayıcısı Coinmarketcap’te listelenen 300’den fazla kripto borsası var ve birkaç tanesi henüz listede yok. Bu, piyasada dikkate alınması gereken çok sayıda borsa bulunuyor bu durum aslında avantaj değil, yorucu bir işlem haline gelebilir. Her platform, operasyonları, arayüzü, satış önerileri ve hedef kitlesi açısından benzersizdir. Peki, kripto para ticareti yapmak için en iyi kripto para borsasını nasıl seçersiniz ? İhtiyaçlarınıza uygun bir ticaret platformu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden bazılarını gözden geçirelim.

Coin Desteği

Coinmarketcap’te şu anda 4200’den fazla kripto para birimi listeleniyor (ve Mart 2021 itibariyle toplamda 8.700’ün üzerinde). Bunların çoğu, herhangi bir büyük ticaret platformunda desteklenmemektedir. Piyasa değeri açısından bazı kayda değer kripto paralar bile büyük borsalarda listelenmeyebilir. Bu nedenle, düşündüğünüz platformda desteklenen kripto varlıklarını hesaba katmak çok önemlidir.

Güvenlik (itibar)

Varlıklarınızın güvenliği ve emniyeti her şeyden önemlidir. Yıllar boyunca, platformlardan milyarlarca dolar değerinde kripto para çalındı ve bazılarının kapanmasına neden oldu. Önde gelen kripto borsalarından bazıları, buna karşı koymak için müşterilerinin varlıkları için sigorta teminatları aldı. Ancak bu sadece bir kurtarma çözümüdür. Daha da önemlisi, platformların ilk etapta müşteri varlıklarını kaybetmemelerini sağlamak için aktif önlemler almasıdır. Değişim, dijital varlıkları ele alma konusunda en iyi uygulamaları da benimsemelidir.

İşlem Hacimleri

Bir dijital varlığın likiditesi, onu nakde veya diğer dijital varlıklara dönüştürmenin ne kadar kolay olduğunun bir ölçüsüdür. Söz konusu platformdaki günlük işlem hacmini kontrol ederek bu faktörü hızlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Yüksek ticaret hacmi, belirli bir varlığın satın alınmasının, satılmasının veya ticaretinin kolay olacağı anlamına gelir. Genel olarak yüksek işlem hacmi, işlem yapabileceğiniz daha geniş bir varlık yelpazesine sahip olduğunuz anlamına gelir. Bunun tersi de doğrudur. Düşük ticaret hacmi, bir varlığı satın almayı, satmayı veya ticaretini zorlaştırır.

Düzenleme ve Uyum

Finans sektörü standartlarının ve politikalarının varlığı önemlidir, ancak özellikle blok zinciri sektöründe böyledir. Blockchain alanı on yıldan fazla bir süredir varlığını sürdürüyor, ancak bu dönemde hızlı bir şekilde büyüdü ve düzenleyicileri ayak uydurmakta zorlandı. Dünya çapında birçok ülkede, düzenleyiciler, blok zinciri ile ilgili şirketlerin operasyonlarını yönetmek için ilk politikaları uygulamaya koydu. Düşündüğünüz bir ticaret platformunun halihazırda yürürlükte olan herhangi bir endüstri düzenlemesine uymaması dikkat çekicidir ve muhtemelen onun için eksi bir puan olacaktır.

Ödeme Yöntemleri

Borsadan nasıl para yatırabilir ve çekebilirsiniz ? Banka transferlerini destekliyor mu ? Kredi veya banka kartlari, PayPal mı yoksa favori ödeme yönteminiz mi ? Borsada hangi ticaret çiftleri de destekleniyor ? Ülkenizde EUR, USD, GBP veya yerel para birimi ticareti yapıp yapamayacağınızı düşünün. Aynı zamanda para yatırma ve çekme maliyetlerini de düşünebilirsiniz. Kredi kartı gibi ödeme hizmetleri banka havalelerine göre daha maliyetlidir.

Kullanım kolaylığı

Bu faktörü bir hesap açmadan önce test etmek mümkün olmayabilir; ancak, bir hesap oluşturmadan çoğu kripto para platformuyla etkileşime girebilirsiniz. Etrafa göz atabilir ve ihtiyacınız olanı bulmanın ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca hesap oluşturma sürecini de düşünmelisiniz. Kolay ve anlaşılır mı ? Platform kimliğinizi doğrulamanızı gerektiriyor mu ? Tüm borsalar KYC düzenlemelerine uymaz. Bu noktada, müşteri desteğinin işlevsel olup olmadığını da düşünebilirsiniz. Kaydolmadan önce çevrimiçi olarak kullanıcı yorumlarını inceleyin.

Borsayı kullanmanın kolaylığı önemli bir husustur. Günümüzde çoğu platformda geleneksel web arayüzünün üzerinde mobil ve masaüstü uygulamaları bulunmaktadır. Ancak, tüm borsalar bu düzeyde bir kolaylığa sahip değildir. Bu seçenekleri sunanlar bile uygulamaların kötü bir şekilde uygulanmasına neden olabilir. Bu yüzden uygulamaları indirdiğinizden ve onlarla oynadığınızdan emin olun ve bunları düzenli olarak kullanma deneyimini beğenip beğenmeyeceğinizi görün.

Kripto Para Alım ve Satım işlemleri için Güvenilir Kripto Para Borsaları

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi artık piyasada yüzlerce kripto para borsası var ama bu durum bizlere göre bir avantaj değil. Özellikle de Türkiye piyasasında açılan kripto para borsaları düşünüldüğü zaman ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Şimdi global anlamda en güvenilir kripto para borsalarını kısaca tanıyalım.

Binance

Binance, 2017 yılında Changpeng Zhao (CZ) tarafından kuruldu. Başlangıçta Çin’de bulunan Binance, elverişli bir düzenleyici ortam arayışı içinde genel merkezini Japonya’ya ve daha sonra Malta’ya taşımak zorunda kaldı. Binance şu anda ticaret hacmi açısından en büyük kripto para birimi borsası ve 2018’den beri bu ünvanını koruyor. Ayrıca, yaklaşık 340 dijital varlığı ve 1.100’den fazla işlem çiftini destekleyen lider kripto para platformudur. Borsa, belirli yerel mali düzenlemelere uymak için bazı ülkelerde özel hizmetler vermeye başladı. Örneğin ABD’de Binance America’yı (Binance.US), Singapur’da Binance Singapur’u kurdu. Ülkemizde de bu hizmeti verdikleri için Türk kullanıcılar tarafından yüksek oranda tercih ediliyor.

Binance, belirli ülke ve bölgelere hizmet veren Binance America, Türkiye ve Singapur gibi bağlı kuruluş hizmetlerine sahip küresel bir hizmet sağlayıcısıdır. Binance, bir kripto para borsa platformu olarak başladı, ancak ödeme yöntemlerini fiat mevduatları ve doğrudan fiat alımlarını kabul edecek şekilde genişletti. Platformda desteklenen ödeme yöntemleri şunlardır:

  • Kripto mevduatları
  • Ödeme kartları (hem Visa hem de Mastercard)
  • USD, GBP, EUR, vb. Gibi popüler fiat para birimleri için doğrudan banka mevduatları veya banka havaleleri
  • Simplex, BANXA ve Koinal gibi hizmetlerle 3. parti entegrasyonlar
  • P2P platformunda desteklenen 60’tan fazla ödeme yöntemi.

Coinbase

Brian Armstrong ve Fred Ehrsam tarafından Haziran 2012’de kurulan Coinbase, piyasadaki en eski kripto para borsalarından biridir. Aynı zamanda en büyük ve en güvenilir sanal varlık ticaret platformlarından biridir. Şirketin merkezi San Francisco, California’dadır. Coinbase hem broker hem de borsa olarak düşünülebilir. Coinbase.com ve Coinbase Pro mülkleri aracılığıyla hem perakende hem de kurumsal yatırımcılara hitap ediyor. İlki, perakende satışlar ve düşük ila orta miktarlarda alımlar veya alım satımlar için tercih edilir. Varlıklarını spot piyasada takas etmek isteyen daha gelişmiş tüccarlar için Coinbase Pro arayüzünü kullanabilirler.

Coinbase, genişlediği her pazarda tüm finansal düzenlemelere uymaya çalışan, oldukça düzenlenmiş bir borsadır. New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından verilen ve çok beğenilen BitLicense’e sahiptir. Birleşik Krallık’taki yan kuruluşu (CB Payments Limited) ayrıca Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesinden Büyük Britanya’da ikamet edenlere hizmet sunmak için onay almıştır. Aynı zamanda AB mali politikalarına da bağlıdır. Tüm bunlar ve diğer bazı lisanslar, dünyanın 100’den fazla ülkede faaliyet göstermesine izin verir.

Kraken

Kraken, kendisini “piyasadaki en güvenilir ve en yüksek puan alan kripto para borsası” olarak görüyor. 2011’de kripto girişimcisi Jesse Powell tarafından oluşturulmasının ardından kesinlikle hayatta kalan en eski Bitcoin ticaret platformudur. Coinbase’e benzer şekilde merkezleri San Francisco’da bulunuyor. Kraken, USD, EUR, GBP, AUD, JPY ve CAD dahil olmak üzere birden fazla fiat para birimine karşı çok sayıda kripto alım satım çifti sunan oldukça düzenlenmiş bir platformdur.

Kraken borsası, Amerika Birleşik Devletleri ile istikrarsız ikili ilişkileri olan on ülke dışında küresel olarak müşterilerine hizmet vermektedir. Bu ülkeler arasında Kuzey Kore, Küba, İran, Suriye ve Irak bulunmaktadır. Somali, Namibya, Yemen, Lübnan ve Sudan dahil on ülkede daha kısıtlı ödeme yöntemleri var. Kraken, uzun süredir devam eden geçmişine rağmen, New York Eyaleti’ndeki operasyonlarını yasaklayan NYDFS’den BitLicense’i henüz satın almadı.

Bittrex

Bittrex, 2014 yılında Bill Shihara, Richie Lei, Rami Kawach ve Ryan Hentz tarafından başlatılan Seattle, Washington merkezli bir kripto para borsasıdır. Başlangıçta, kullanıcılarının dijital varlıklarını diğer dijital varlıklar için takas etmelerine olanak tanıyan bir kripto platformu olarak başlatıldı. Bununla birlikte, zaman içinde borsa, ABD Doları ile fiat para birimleri kullanarak kripto alımlarını mümkün kıldı. Coinmarketcap’e göre Bittrex, her 24 saatte bir ortalama 200 milyon dolar değerinde kripto para birimi ticaret hacmi işliyor. İşlem hacmi açısından ilk 15 borsa platformunda yer almaktadır.

İşte karşınızda, 2021’de dijital varlıklarınızı takas etmek için en iyi kripto borsaları. Size en uygun olanı bulmak için işlem platformlarını nasıl değerlendireceğinizi gösterdik. Güvenli ve uygun bir alım satım işlemine birçok faktör katkıda bulunur. Ayrıca, belirlediğimiz faktörlere dayalı olarak şu anda pazardaki önde gelen borsalardan seçimlerimizi vurguladık. Borsalar Binance, Coinbase, Kraken, Bittrex, Bitstamp, Bitfinex.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

0 0 votes
Bu İçeriğe Oy Ver
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments