2022 için göze çarpan kripto paralar

2021 boyunca kripto para piyasasında yeni kullanıcılar ve aktif cüzdanlarda istikrarlı bir büyüme oldu. Her zamankinden daha fazla insan piyasaya geliyor, ancak hangi varlıklara yatırım yapacağı konusunda fikirleri yok.

Boğa bitti mi yoksa 2022, 2021 ile aynı kazanımlardan daha fazlasını mı sağlayacak ? Gelecek yıl en çok hangi kripto para birimleri fayda sağlayacak ? 2022 yılı içerisinde önemli gelişmeleri olan kripto para birimleri ile bu soruları cevaplamaya çalışalım.

Axie Infinity (AXS)

AXS, “Axie Infinity” adı verilen, oynamak için kazanılan Non-Fungible Token (NFT) oyununun para birimidir. Play-to-earn sektörü önemli gelişmeler yaşıyor, 2021 yılında ekosistem en ilginç gelişmelerden biri olmuştur.

Bu artan ilgiden en çok yararlanan oyunlardan biri de 3 milyon topluluk üyesine yaklaşan Axie infinity. Axie, kullanıcıların “Axies” adı verilen Pokemon benzeri yaratıkları kullanarak diğer kullanıcılarla 3v3 savaşlar yaptığı sıra tabanlı bir kart oyunudur.

AXS kripto para birimi, yönetişim protokolleri ve daha fazla eksen oluşturmak için gereklidir. Kullanım durumu, AXS stake etmeye izin veren Ronin merkezi olmayan borsasının piyasaya sürülmesinden de faydalandı. 2022 yılında ayrıca “Land Gameplay”, “Battles v2” ve oyunun alfa versiyonunun yayınlanması gibi birçok yeni gelişmeyi de beraberinde getirecek.

Theta Network (THETA)

Theta, esas olarak video oyun endüstrisine odaklanan bir blok zinciri ağıdır. Yayıncılar için kazançları artırmak ve kullanıcıların akış sürecini kolaylaştırmak için video akışını tamamen merkezden uzaklaştırmayı amaçlıyor.

Bunu başarmak için Theta, kullanıcıların bilgi işlem kaynaklarını birbirleriyle paylaşmasına izin veren merkezi olmayan bir ağ kullanır. Esas olarak yönetişim sorunlarıyla ilgilenen THETA adlı kendi kripto para birimine sahiptir.

1 Şubat’ta TDROP’un lansmanı sırasında çok ilginç bir gelişme olacak. Bu, NFT likidite madenciliğini ödüllendiren ve THETA doğrulayıcılarına fayda sağlayan yeni bir tokendir.

Yılın başında THETA coin fiyatı 1.76 dolara yakın işlem görüyordu. Yıllık artış, AXS’ninkinden önemli ölçüde daha az olsa da önemliydi. THETA 98 gün içinde %800 arttı ve Nisan ayında tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 15.88 dolara ulaştı. Ancak o zamandan beri düşüş trendinin içerisinde.

Bu düşüşe rağmen, 3.41 dolarda çok güçlü bir destek ve kanamayı durdurabilecek, gelecekteki sıçramaları başlatabilecek alan olabilir.

THORChain (RUNE)

THORChain, kullanıcıların çeşitli kripto para varlıklarını merkezi olmayan bir ortamda değiş tokuş etmesine olanak tanıyan merkezi olmayan bir likidite protokolüdür. Daha basit bir ifadeyle, farklı blok zincirleri arasında değiş tokuşa izin veren bir köprü görevi görür.

Eş zamanlı olarak yüksek verim sağlarken, kalıcı kayıplara karşı koruma sağlaması bakımından benzersizdir.

Yeni mainnet, THORChain için 2022 yılının ikinci çeyreğinde yayınlayacak.

RUNE yılın başında önemli ölçüde artarak 21 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 21.29 dolara ulaşmış olsa da, o zamandan beri düşüyor. Bununla birlikte, Mart ayından bu yana 4,80 dolarlık yatay destek alanının üzerinde tutunmayı başardı.

Stellar (XLM)

Stellar (XLM), para depolamak ve transfer etmek için kullanılan bir blok zinciri ağıdır. Ana hedefi, dünyada bunlardan yoksun bölgelere finansal hizmetler sağlamak olan 2014 yılında kuruldu.

Ağdaki işlem ücretleri, sabit bir 0,00001 XLM olarak ayarlandığından ihmal edilebilir düzeydedir. Bu nedenle hızı ve düşük maliyeti nedeniyle para göndermek için son derece uygundur. 15 Ocak 2022’de, XLM sahipleri AQUA airdropu alacaklar.

Elrond (EGLD)

Elrond, çok yüksek işlem hızları sağlamak için parçalama kullanan bir blok zinciri protokolüdür. Durum, ağ ve işlem paylaşımı uygulayan ilk blok zinciri projesidir. Ağ, Ağustos 2019’da duyuruldu ve gelecek yılın Temmuz ayında piyasaya sürüldü.

Elrond protokolü, Nesnelerin İnterneti (IOT), merkezi olmayan finans ve Fintech’i içeren son derece gelişmiş bir teknoloji ekosistemidir. Akıllı sözleşmeler platformu, yalnızca 0,001 ABD doları maliyetle saniyede 15.000 işlem gerçekleştirebilir.

Elrond protokolünde 2022 yılı içerisinde Staking Phase 4 ve Zincir İçi Yönetim gelişmeleri olacak.

EGLD coin fiyatı, 2021’de yaklaşık %1600’lük bir artışla 23 Kasım’da tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 544 dolara ulaştı. O zamandan beri %45 düşmesine rağmen, 245 dolar ile tüm zamanların en yüksek bölgesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Bu alanın artık destek görevi görmesi mümkündür.

Solana (SOL)

Solana, esas olarak merkezi olmayan uygulamaların (dApp) oluşturulmasını kolaylaştırmak için kullanılan popüler bir projedir. Hem geçmiş kanıtı hem de hisse kanıtı konsensüsü kullanır. Bu hibrit konsensüs modeli nedeniyle, hem kurumsallardan hem de tüccarlardan büyük ilgi gördü.

Projenin hedeflerinden biri, güvenliğinden veya yerinden yönetimden ödün vermeden merkezi olmayan finansmanın erişilebilir olduğu ölçeği artırmaktır. Bunu, geçmiş kanıtlama konsensüsü aracılığıyla yapmayı amaçlamaktadır.

Ayrıca birçok borsada, en önemlisi FTX’te Solana tabanlı bir NFT piyasası var . Bu, kullanıcılarının Solana blok zinciri üzerine inşa edilmiş NFT’leri basmasına ve ticaretine izin verecektir.

SOL coin fiyatı, yılın başından bu yana %13.806 artarak 4 Kasım’da tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 259.9 dolara ulaştı. Solana, AXS’nin ardından gelen ikinci en yüksek artış oranına sahip.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz