Kripto Para ön Satışları Nedir, Nasıl Katılınır?

Büyük ralli yapacak bir kripto paraya önceden sahip olmak mı istiyorsunuz ? Bir kripto ön satışının parçası olmak, bunu yapmanın potansiyel bir yoludur. Ancak para kazanmanın her yolunda olduğu gibi, göründüğü kadar kolay değil. Gelin, içerdiği riskler ve bunların nasıl yönetileceği ile ilgili tüm bilgilere göz atalım.

Büyük getiriler her zaman yüksek bir potansiyel maliyetle gelir, bu nedenle kripto ön satışlarına temkinli yaklaşmak önemlidir. Tam olarak bunu yapmanıza yardımcı olmak için, kripto para ön satışlarının nasıl çalıştığını ve farkında olmanız gereken riskleri inceleyeceğiz.

Kripto ön satışı nedir ?

Bir kripto para biriminin ilk para arzı (ICO), blok zinciri dünyasının ilk halka arzına (IPO) eşdeğerdir; bu, şirketlerin hisse senetleri borsalarında ilk kez ticarete hazır hale geldiğinde elinde bulundurdukları şeydir. Ancak protokoller bir ICO’ya sahip olsa da, Binance gibi borsalarda bir para piyasaya sürüldüğünde, bu mutlaka yatırım yapmak için ilk fırsat değildir.

Çoğu durumda, bundan önce gelen bir aşama vardır: ön satış (bu adını, ICO’dan önce geldiği için alır).

IGO Platformu Nedir ?

Bazen, kripto para ön satışlarına yalnızca belirli yatırımcılar katılabilir; bunlar yalnızca yatırımcılara yönelik satışlar olarak bilinir ve çok büyük meblağlar vermeyi göze alabilen daha büyük yatırımcılar için tasarlanmıştır. Ancak, tüm ön satışlar özel değildir; çoğu halka açıktır.

Bir kripto parayı neden ön satışta satın almalısınız ?

Ön satışlar yatırımcılar arasında popüler olma eğilimindedir, çünkü kripto para birimlerini düşük bir fiyata alma ve daha sonra kâr elde etmek için satma fırsatı sunarlar.

Bir token, Coinbase ve Binance gibi büyük bir borsaya girdiğinde, yepyeni bir pazara açılır. Bunu bir fiyat artışının takip etmesi muhtemeldir. Ayrıca, çoğu protokolün sınırlı bir para arzı (onları değerli tutmaya yardımcı olan bir özellik) olduğundan, satın alınabilecek arz azaldıkça kripto paraların değeri teorik olarak artmalıdır.

Protokoller neden ön satışları tercih ediyor ?

Birçok protokol, kripto ön satışlarını tercih eder çünkü bu onlara projelerini daha hızlı geliştirmek için kullanabilecekleri fonları toplama şansı verir. Belki de daha fazla insanı işe almaları veya pazarlama kampanyaları için ödeme yapmaları gerekiyor. Borsa denkliğine geri dönersek, şirketler halka arzlarından önce (halkın erişemeyeceği) finansman turları gerçekleştirirken benzer bir yaklaşım benimsiyorlar.

Satış öncesi kripto para nasıl satın alınır ?

Bu noktada, bu kripto ön satışlarını nasıl öğrenebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Kriptolara ilgi duyan ilk yatırımcıların çoğu, yaklaşan etkinlikler söz konusu olduğunda kripto topluluğunun aktif üyeleridir. Örneğin, Reddit ve Twitter’da çok sayıda aktif topluluk var. Bir Discord veya Telegram grubu hakkında da bilgiler edinebilirsiniz.

Ayrıca bu konuda hızlı davranmakta son derece önemlidir. Ön satışların birkaç dakika içinde tükenmesi alışılmadık bir durum değildir; bu nedenle sıkı takipte olmalısınız.

Kripto para ön satışlarının riskleri

Kripto ön satışlarının riskli bir iş olabileceğini zaten söylemiştik, ancak risklere daha ayrıntılı bakalım. Eksiksiz olması adına, hem yatırımcılara hem de ön satışı elinde bulunduranlara yönelik riskleri ele alacağız.

Yatırım riskleri

Bir kripto para birimini, yerleşik bir kripto para haline gelmeden önce satın almak, hepimizin hayalini kurduğumuz bu %10000’lik getirilerin keyfini çıkarmanın bir yolu olabilir. Ancak, ön satışta bir altcoin satın alıp milyoner olmak o kadar kolay değil. Kripto paranın başarılı olması gerekiyor ve her zaman piyasaya sürülen yeni kripto para birimleri ile bu bir garanti olmaktan çok uzak.

Bir kripto para biriminin değerinin eninde sonunda sıfıra yaklaşması da aynı derecede olasılığa sahiptir ve bu, yatırımınız uçup gitmesine sebep olabilir. Birçok kripto para birimi, bir borsada ilk listelendiğinde bir yatırım akışı görür, ancak kısa bir süre sonra boşlukta kaybolur.

Bu nedenle, yatırım yapmak için doğru kripto para birimlerini seçmek için biraz şansa (veya bakış açınıza bağlı olarak uzmanlığa) ihtiyaç duymanın yanı sıra, biraz ustalığa da ihtiyacınız olacak. Çok açgözlü olmadan ne zaman HODL ve ne zaman satacağınızı bilebilir misiniz ?

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz