İngiltere hisseleri faiz artırımının ardından geriledi

Londra hisse senedi endeksleri Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını beklenen çeyrek yüzde puanı artırmasının ardından düştü.

FTSE 100 endeksi ve yurt içi odaklı orta ölçekli FTSE 250 endeksinin her ikisi de %3,1 düşüşle kapandı.

Merkez bankası faiz oranlarını Ocak 2009’dan bu yana en yüksek seviye olan %1,25’e yükseltti ve İngiltere ekonomisinin Nisan-Haziran döneminde küçüleceği uyarısında bulunurken daha kademeli yaklaşımına bağlı kaldı.

25 baz puanlık faiz artışı, özellikle ABD Merkez Bankası’nın kilit faiz oranını 1994’ten bu yana en büyük artışı olan 75 baz puan artırmasının ardından, daha büyük bir faiz artırımına yönelik artan beklentilerin arka planında geldi.

Petrol devi BP ve Shell, FTSE 100 endeksinde en fazla ağırlık alarak %5.1’den fazla değer kaybederken, endüstriyel madenciler %4.2 düştü.

Diageo ve British American Tobacco gibi küresel şirketlerin hisseleri, sterlin faiz artırımı haberleriyle güçlenirken sırasıyla %2,2 ve %3,5 düştü.

Faiz duyarlı bankalar %3,8 düştü.

Avrupa Merkez Bankası’nın sürpriz toplantısı sonrası borsalar hareketlendi

Homebuilder Persimmon ve varlık yöneticisi Intermediate Capital, hisseleri temettü dışı işlem gördüğü için sırasıyla %12,0 ve %7,6 oranında endeksin dibine düştü.

ASOS Plc, çevrimiçi moda perakendecilerinin, tüketicilerin enflasyonla mücadele etmesi ve pandemi öncesi davranışlarına geri dönmesiyle artan ürün getirilerinden kaynaklanan sorunlar konusunda uyarmasının ardından %32,5 düştü.

Daha geniş perakendeciler endeksi %3,9 düştü. Informa, etkinlik organizatörünün hisse geri alım programını iki katından fazla artırması ve iyimser yıllık satış ve kâr görünümü tahmin etmesinden sonra %1,0 arttı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz