İngiltere’de enflasyon 40 yılın zirvesine sıçradı

İngiltere’nin yıllık enflasyon oranı, hızla artan enerji maliyetleriyle geçen ay 40 yılın en yüksek seviyesine çıktı, Çarşamba günü yayınlanan resmi veriler, muhalefetin hükümete yaşam maliyeti kriziyle mücadele etmek için acil durum bütçesi ilan etme çağrılarına yol açtı.

Ulusal İstatistik Ofisi’nden yapılan açıklamada, tüketici fiyatları endeksi enflasyonunun Mart ayındaki yüzde 7,0’dan Nisan ayında yüzde 9,0’a ulaştığı belirtildi.

ONS, Nisan ayının 1982’den bu yana en yüksek seviye olduğunu ve mevcut veri serisinin 1989’da başlamasından bu yana en hızlı oran olduğunu tahmin ediyor.

Ukrayna savaşı enerji ve gıda fiyatlarını yukarı çekerken, İngiltere Merkez Bankası, ABD Federal Rezervi ve diğerlerini faiz oranlarını yükseltmeye zorlarken, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler on yıllardır yüksek enflasyonla boğuşuyor.

İngiltere’de hane halkı bütçelerindeki baskı, vergi artışları nedeniyle Nisan ayında daha da sıkılaşırken, ücretler enflasyona ayak uyduramıyor.

Küresel zorluklar

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, “Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler artan enflasyonla uğraşıyor”

“Bugünün enflasyon rakamları, daha yüksek küresel enerji fiyatlarından kaynaklanan Nisan ayındaki enerji fiyatlarındaki artıştan kaynaklanıyor. İnsanları bu küresel zorluklardan tamamen koruyamayız, ancak elimizden geldiğince önemli destek sağlıyoruz ve daha fazla önlem almaya hazırız” dedi.

Kıyamet

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey Pazartesi günü, büyük buğday ve yemeklik yağ üreticisi Ukrayna’nın mallarını ihraç edememesi nedeniyle kontrolden çıkan gıda maliyetlerini çevreleyen “kıyamet” durumu konusunda uyardı.

İngiliz milletvekillerine hitap eden Bailey, artan enerji ve gıda fiyatlarından kaynaklanan “çok gerçek bir gelir şokundan” da söz etti.

BoE bu ayın başlarında, İngiltere’nin enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 10’u aşması beklenen resesyona girme riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Merkez bankasının enflasyonla mücadele etmek için ana faiz oranını çeyrek puan artırarak yüzde bire yükseltmesiyle geldi.

İngiltere Merkez Bankası faizleri 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkardı

İngiltere’de tüketici fiyatları, toptan enerji maliyetlerinin artması nedeniyle yerel gaz ve elektriğe uygulanan fiyatın artırılmasının ardından Nisan ayında sıçradı.

Resmi veriler Salı günü İngiltere’nin işsizlik oranının yaklaşık beş on yılın en düşük seviyesine düştüğünü, ancak enflasyon yükseldikçe ücretlerin değerinin aşınmaya devam ettiğini gösterdi.

Geçen hafta gösterilen veriler, artan tüketici fiyatlarının etkisiyle Mart ayında küçülerek ülkenin resesyona girme ihtimalini artırdı.

Yükseltilmiş oranlar, tüketiciler ve işletmeler için borçlanma maliyetlerini artırarak harcamaları daha da etkiledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz