İngiltere Merkez Bankası faizleri 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkardı

İngiltere Merkez Bankası, İngiltere’nin resesyona girme riskiyle karşı karşıya olduğuna dair bir uyarı göndermesine rağmen, enflasyonu %10’un üzerine çıkarmak için Perşembe günü %1 ile 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkardı.

BoE’nin dokuz faiz belirleyicisi, %0,75’ten çeyrek puanlık artış için 6-3 oy kullandı. Ancak Catherine Mann, Jonathan Haskel ve Michael Saunders, enflasyon artışının ekonomiye gömülme riskini ortadan kaldırmak için %1,25’e daha büyük bir artış çağrısında bulundu.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali enerji fiyatlarını sarsmadan önce, küresel ekonominin yeniden açılmasıyla başladığında bir zamanlar geçici olarak nitelendirdikleri enflasyondaki artışla başa çıkmak için çabalıyor.

BoE, Çin’in tedarik zincirlerini tekrar vurmakla tehdit eden ve enflasyon baskısını artıran COVID-19 karantina politikalarının etkisinden de endişe duyduğunu söyledi.

Çarşamba günü, ABD Federal Rezervi oranları yarım puan artırarak yüzde 0.75-1.0 aralığına yükseltti, bu 2000’den bu yana en büyük artışıydı ve Fed başkanı Jay Powell sonraki iki toplantı için 50 baz puanlık ilave artışın masada olduğunu söyledi.

BoE’nin bu hamlesi, Aralık ayından bu yana üst üste dördüncü faiz artışını temsil etti (borçlanma maliyetlerinde son 25 yılın en hızlı artışı) ve keskin bir ekonomik yavaşlama endişelerine rağmen, daha fazla artışla ilgili mesajını sertleştirdi.

Türkiye’nin ticaret açığı Nisan’da neredeyse ikiye katlandı

BoE, çoğu politika yapıcının “önümüzdeki aylarda para politikasında bir miktar daha sıkılaştırmanın hala uygun olabileceğine” inandığını söyledi.

İngiliz tüketici fiyat enflasyonu Mart’ta BoE’nin %2 hedefinin üç katından fazla olan %7 ile 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve merkez bankası fiyat artışı tahminlerini bu yılın son üç ayında %10’un üzerinde zirve yaptığını gösterecek şekilde revize etti.

Daha önce, enflasyonun Nisan ayında yaklaşık %8 ile zirve yapmasını beklediğini belirtmişti.

BoE, Nisan ayında tarifelerin %54 arttığı ve BoE’nin Ekim ayında %40 daha artacağını düşündüğü hane halkı enerji tarifeleri üzerindeki üst sınır nedeniyle İngiltere’deki enflasyonun diğer büyük gelişmiş ekonomilerden daha geç zirve yapacağını söyledi.

BoE, bu yıl için ekonomik büyüme tahminini %3,75’te tuttu, ancak 2023 için tahminini, daha önceki %1,25 büyüme tahmininden %0,25’lik bir daralma gösterecek şekilde düşürdü. 2024 için büyüme tahminini önceki %1,0’den %0,25’e indirdi.

Bu yılın ilk çeyreğinde büyüme BoE’nin tahmininden daha güçlü olsa da, ek bir resmi tatil ve azalan COVID testi nedeniyle ekonominin ikinci çeyrekte durgunlaşmasını ve finalde GSYİH’de yaklaşık %1’lik bir düşüş olmasını bekliyor. 

Bu tahminler, BoE’nin faiz oranlarını gelecek yılın ortasına kadar yaklaşık %2,5’e çıkaracağı ve merkez bankasının bunun muhtemelen çok fazla olduğu sinyalini veren finans piyasalarındaki bahislere dayanıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here