Hisse senetleri yükselmeye devam ediyor

Avrupa’nın başlıca borsaları Perşembe günü seansın başında yükseldi, rakamlar ABD’de tüketici fiyatları için güven verici olarak değerlendirildi, bu da faiz oranlarındaki artışa bağlı korkuları kısmen yatıştırarak risk iştahını desteklemeye devam etti.

Ancak, ABD üretici fiyatları (ÜFE) istatistikleri GMT saat 12:30’da açıklanacağı için yatırımcıların yenilenen iyimserliği yakında teste tabi tutulacak. Özellikle birkaç Fed yetkilisinin enflasyonla mücadelenin kazanılmaktan “çok uzak” olduğunu vurgulamasından bu yana.

Paris’te CAC 40, GMT 07:35 civarında %0.34 artışla 6.545,63 puana yükseldi ve Çarşamba günü 6.500’ün üzerinde dönüşü teyit etti.

Frankfurt’ta Dax %0.06 oranında yükselirken, Londra’da FTSE 100 ilerlemesini madencilik stoklarındaki düşüş nedeniyle %0.02 ile sınırladı. EuroStoxx 50 endeksi %0,25, FTSEurofirst 300 %0,37 ve Stoxx 600 %0,26 arttı.

Fed’in gelecek ay faiz artırımına yönelik beklentilerin aşağı yönlü revize edilmesinden yararlanarak, Çarşamba günü yüzde 0,89 yükseldi. Wall Street tarafında, Nasdaq toparlanmasını Haziran ayındaki düşük noktasından %20’nin üzerine çıkardı.

Stoxx 600’deki en büyük artış, tahminini yukarı revize ettikten sonra %7,53 değer kazanan Hollandalı sigorta şirketi Aegon’a aitken, aşağı yönde Siemens’e (%-1,61), 2010’dan bu yana ilk üç aylık net zararının ardından yaptırım uygulandı.

ABD borsalarında takip edilecek hisseler

Perşembe günü Wall Street’te izlenecek ana hisse senetleri:

  • WALT DISNEY Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Aralık ayında reklamsız “akış” tekliflerinin fiyatlarını artıracağını belirterek, çevrimiçi video hizmetleri abone sayısında artık NETFLIX’in önünde olduğunu duyurdu. Bu haber sonrası, piyasa öncesi işlemlerde %7 değer kazandı.
  • TWITTER – Elon Musk’ın avukatları, sosyal ağdan sahte kullanıcı hesaplarının ve Twitter’ın ele geçirilmesi için zaman adayı olan milyarder arasındaki çatışmada önemli bir sorun olan “bot”ların payını hesaplamaktan sorumlu çalışanların isimlerini soruyor.
  • T-MOBILE – Operatörün en büyük hissedarı olan Deutsche Telekom Perşembe günü yaptığı açıklamada, 2024’ten çok önce çoğunluk hissedarı olmayı beklediğini söyledi.
  • CHEVRON ve EXXON MOBIL – Credit Suisse, “daha iyi performans” önerisiyle iki petrol grubunun izlenmesine devam ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz