Hisse senetleri sancılı bir haftaya hazırlanıyor

Batılı ulusların Rusya’yı Ukrayna’yı işgali nedeniyle cezalandırmak için sert bir dizi yaptırım açıklamasının ardından ve dördüncü gün için yoğunlaşan çatışmalar nedeniyle dünya piyasaları bir başka çalkantılı haftaya hazırlanıyor.

ABD hisse senetleri 2009’dan bu yana en kötü yıllık başlangıç ​​yolunda. Bu yıl şimdiye kadar yaklaşık %8 düştü ve Ukrayna’da yoğunlaşan çatışmaya ilişkin endişeler dünya genelinde piyasaları sarstı.

Wall Street Cuma gününü %1,5-%2,5 arasında yükselen ana endekslerle yükselişle kapatsa da, analistler piyasaların Pazartesi günü satış baskısı altına girmesini bekliyorlar.

Rus askeri araçları Pazar günü Ukrayna’nın en büyük ikinci şehrine girdi ve İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir Avrupa devletine yönelik en büyük saldırının dördüncü gününde patlamalar petrol ve gaz tesislerini sarstı.

Rusya’ya karşı yaptırımlar önümüzdeki günlerde uygulanacak

Buna karşılık, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri, belirli Rus bankalarının SWIFT uluslararası ödeme sistemine erişimini engellemek için harekete geçti. Önlemler, Rusya merkez bankasının uluslararası rezervlerine yönelik kısıtlamaları da içeriyor ve önümüzdeki günlerde uygulanacak.

AB, Rusya için yeni yaptırımlar açıkladı

Rus işgali, yatırımcıların zaten pahalı piyasa değerlemeleri ve şahin merkez bankaları konusunda endişeli olduğu ve dünya hisselerinin Perşembe günü 10 ayın en düşük seviyesine indiği ve bu yıl şimdiye kadar %7’den fazla düştüğü bir zamanda geldi.

Brent vadeli işlemlerinin varil başına 105$’ı aşması ve buğday vadeli işlemlerinin Perşembe günü en son 2008 ortalarında görülen seviyelere yükselmesi ve ardından Cuma günü biraz gevşemesi ile birlikte, son gelişmeler enerji ve tahıl fiyatları üzerinde yeni bir baskı oluşturabilir.

Yatırımcılar riskten kaçınmaya çalışıyor

En son haftalık konumlandırma verileri, yatırımcıların portföylerindeki riski çılgınca azaltmaya çalıştığını gösteriyor.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu verilerine göre, hedge fonlar İngiliz sterlini üzerindeki uzun bahisleri keserken, yen kısa pozisyonları kesildi. Goldman Sachs’tan alınan ayrı veriler, Avrupa odaklı hisse senedi fonlarından çıkışlar gösterirken, gelişmiş piyasa hisse senetlerine akışlar negatif bölgeye düştü.

Rusya’nın ana hisse senedi endeksi Perşembe günkü rekor %33’lük düşüşün ardından Cuma günü %20 yükselirken, analistler Pazartesi günü daha fazla ağrı beklerken ruble Perşembe günü dolar başına 90 ile rekor düşük seviyeye düştükten sonra bir miktar toparlandı ama Pazartesi günü son derece önemli.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz