Hisse senetleri küçük bir toparlanma kaydetti

Yatırımcılar bu hafta bir dizi ABD Federal Rezerv konuşmacısı için hazırlık yaparken, faiz oranları ne olursa olsun enflasyonla mücadele taahhüdünün altını çizebilecekleri için, borsalar geçen haftaki ağır kayıpların ardından Pazartesi günü mütevazı kazançlar elde etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Pazar günkü yasama seçimlerinde Ulusal Meclis’in kontrolünü kaybetmesinden sonra Euro çok az hareket etti, bu da ülkeyi siyasi felce sokabilecek büyük bir aksilik oldu.

Bununla birlikte, Fransız devlet tahvili getirileri, yatırımcıların biraz gergin olduğunun bir işareti olarak genişledi. 0920 GMT itibariyle, Euro STOXX %0.3 yükseldi.

Macron’un seçim başarısızlıklarına rağmen Alman DAX yüzde 0,4, Fransız hisseleri de benzer bir kazanç elde etti.

Nasdaq vadeli işlemleri Cuma günkü kazanımların üzerine çıkarak %0,68 yükseldi, S&P 500 vadeli işlemleri ise %0,5 yükseldi.

S&P 500 geçen hafta yaklaşık %6 düşerek Ocak ayının en yüksek seviyesinin %24 altında işlem gördü. BofA’daki analistler, bunun son 140 yıldaki 20. ayı piyasası olduğunu ve ortalama zirveden dipteki düşüşe kadar olan düşüşün %37.3 olduğunu belirtti.

Asya’da hisseler Pazartesi günü düştü. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0.2 ve Tokyo’nun Nikkei endeksi %0.7 düştü.

Geçen hafta, İsviçre Ulusal Bankası’nın sürpriz bir hamlesi de dahil olmak üzere, bir dizi merkez bankası zammı, politika yapıcılar yükselen fiyat artışını dizginlemeye çalıştıkça daha sıkılaştırmalar izleyecek.

İngiltere enflasyon rakamlarının İngiltere Merkez Bankası’nı daha hızlı yürüyüşe itebilecek bir başka endişe verici yüksek okuma göstermesi beklendiği için bu hafta rahatlama pek mümkün görünmüyor.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba ve Perşembe günleri ABD Temsilciler Meclisi’ne verdiği muhtemel şahin bir ifadenin öncülüğünde, merkez bankacılarından oluşan bir koro dizisi de bu hafta konuşma takviminde yer alıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz