Hisse senetleri düşmeye, yatırımcılar riskten kaçınmaya devam ediyor

Enflasyon endişeleri ve önde gelen merkez bankalarının yükselişe karşı koyma kararlılığının ardından küresel büyümenin giderek artması ile Avrupa’nın ana borsaları Perşembe günkü seansın başında keskin bir düşüş yaşadı.

Paris’te, CAC 40 %2,12 kayıpla 5,903,84 puana ulaştı, bu bir haftanın en düşük seviyesi 07:33 GMT’de. Londra’da FTSE 100 %1,82 ve Frankfurt’ta Dax %2,18 düştü.

EuroStoxx 50 endeksi %2,09, FTSEurofirst 300 %1,79 ve Stoxx 600 %1,6 düştü.

İkincisi, şu anda Nisan-Haziran döneminde %11’e yakın düşüş gösteriyor ve bu, 2020’nin ilk çeyreğinden bu yana en kötü üç aylık performansını gösterecek.

Merkez bankalarının ‘enflasyon’ karşısında aksiyonları altında, piyasa oyuncularının ekonominin görünümüne ve şirket kazançlarının uzantısına ilişkin tedirginliği ile karşı karşıya kalan hisse senetleri için yeni bir zorlu seans açıldı.

Çarşamba günü, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, enflasyonla mücadelenin acı içereceğini ancak ekonomi için en büyük tehlikenin fiyatları istikrara kavuşturmadaki başarısızlık olduğunu yineledi.

Euro bölgesindeki gösterge getiriler, INSEE’nin ilk tahminine göre Haziran ayında yıllık %6,5 olan Fransa’da enflasyonun beklenenden daha keskin bir şekilde hızlanmasının ardından düşüşlerini güçlendirdi. 

Fransa on yıllık altı baz puan kayıpla %1.994’e ve Almanya on yıllık neredeyse yedi puan ile %1.44’e düştü.

Yatırımcılar, ABD’de Haziran ayı PCE enflasyon ve hane halkı tüketim harcamaları endeksinin GMT 12:30’da yayınlanmasına dikkat edecekler.

Borsa piyasasında tüm Avrupa kırmızı renkte: Temel kaynaklara ilişkin Stoxx endeksleri (%-1.88), bankalar (%-2,04) ve otomobiller (%-2,77) daha keskin düşüşleri gösteriyor.

Alman Uniper, Gazprom’dan gelen gaz arzının düşmesi nedeniyle 2022 hedeflerini askıya almasının ardından %19,15 düştü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz