Güçlü kazançlar Avrupa hisselerinde yükselişi teşvik ediyor

Avrupa hisseleri, enerji devi TotalEnergies ve otomobil üreticisi Volvo Car dahil olmak üzere şirketlerin tahminleri aşan sonuçları, küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişeleri bir kenara bırakmaya yardımcı olurken, geçen seansta altı haftanın en düşük seviyelerinden daha da geriledi.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi %0,6 arttı, ancak ilk çeyrekteki zayıf ABD ekonomik büyüme verilerinin yanı sıra, Avrupa’nın daha hızlı parasal sıkılaştırma temposuna ilişkin beklenenden daha yüksek Alman enflasyonu tahminlerinin etkisiyle seansın en yüksek seviyelerinin altında kaldı.

Nisan, küresel olarak borsalar için dalgalı bir yolculuk oldu ve STOXX 600, yükselen faiz oranları, ABD teknoloji firmalarının değerlemeleri, Ukrayna çatışması ve Çin’in COVID karantinaları konusundaki endişeler üzerine bir noktada bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Ancak Fransız TotalEnergies, yükselen petrol ve gaz fiyatlarıyla çekirdek kazançlarının keskin bir şekilde artmasının ardından kendi hisselerini geri alma planlarının ardından %3.7 oranında değer kazandı.

Otomobil üreticileri yüzde 2.2 yükseldi. Volvo Cars, ürünlerine olan talebin güçlü kalması nedeniyle, analistlerin tahminlerini geride bıraktıktan sonra %8 arttı.

Standard Chartered, iyimser üç aylık kazançları bildirdikten sonra %14,2 arttı.

Refinitiv IBES verilerine göre, şimdiye kadar rapor veren STOXX 600 şirketlerinin %23’ünün %65’i kazanç tahminlerini aştı. Tipik bir çeyrekte, %52 tahminleri aştı.

Teknoloji hisseleri, Meta Platforms Inc’in beklenenden daha iyi sonuçlarından ve olası bir devralma yaklaşımına ilişkin bir raporun ardından yazılım uzmanı Temenos’taki %17,5’lik artıştan destek aldı.

Sanofi’nin çeyreklik kârı tahminlerin üzerinde olmasına rağmen %0,9’luk düşüşle sağlık hisseleri bir darbe aldı.

İsveçli bulut iletişim şirketi Sinch, ilk çeyrek güncellemesinin zayıf operasyonel eğilimleri ortaya çıkarması nedeniyle %21,9 düştü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here