Fractal Gaming NFT Platformu

Oyuncular, oyun oynarken silah ve kıyafet gibi öğeleri satın almaktan her zaman keyif almıştır, ancak NFT’ler bunun yapılma şeklini değiştiriyor. Fractal pazarının piyasaya sürülmesi, öğelerin eksiksiz ve daha güvenli sahipliği için altyapı ve oyun platformları arasında çapraz uyumluluk sağlayabilir. Fractal’ın şimdiye kadar neler başardığına ve Solana blok zincirinin rolüne bakalım.

Hepimiz topluca NFT’lere kafa yorduğumuz gibi, dünya bir sonraki büyük şeye geçti: yeni bir yatırım trendi – NFT oyun pazarları.

Fractal, son lansmanı ile pakete liderlik ediyor. Solana blok zinciri üzerine inşa edilen ve Twitch’in kurucu ortağı Justin Kan’dan başkası tarafından yönetilmeyen Fractal, oyuncuların oyun içi öğeleri güvenli ve verimli bir platformda değiş tokuş edebileceği yeni bir dünyayı başlatmayı hedefliyor.

Solana ve Ethereum

Solana, akıllı sözleşmeler yürütebildiğinden, geliştiricilerin uygulamalar ve NFT’ler oluşturması için harika bir yer haline getirdiği için en iyi Ethereum rakibi olarak bilinir. Solana, Ethereum’un saniyede 30’una kıyasla saniyede 65.000’den fazla işleme izin verebilir.

Ethereum bir iş kanıtı protokolüdür; bu, madencilerin işlemleri doğrulamak için artan karmaşıklıktaki bulmacaları çözdüğü anlamına gelir (ancak bu, Ethereum 2.0 ile değişecektir). Buna karşılık, Solana bir hisse kanıtı protokolü kullanır. 

Bu, bir işlemi doğrulamak için birkaç kullanıcının rastgele seçildiği anlamına gelir (tamamen rastgele değil, yalnızca kripto paranızın bir kısmını bu ayrıcalık için bir kenara koyduysanız seçilebilirsiniz). Stake yapanlar, bir işlemi doğru bir şekilde doğrularlarsa ödül alırlar, ancak yanlış bilgi verirlerse stake ettikleri Solana’nın bir kısmını kaybederler. Sonuç olarak, Solana, gerekli bilgisayar gücü nedeniyle daha fazla zaman ve enerji tüketimi gerektiren Ethereum gibi bir iş kanıtı blok zincirinden daha verimli olmakla birlikte güvende kalır.

Solana ve NFT’ler

Bu özellikler, Solana’yı, Ethereum’dan (NFT’ler için mevcut en iyi seçim) daha hızlı ve daha verimli olduğu için geliştiricilerin uygulamaları başlatması ve NFT’ler oluşturması için mükemmel bir yer haline getirmek için bir araya geliyor.

Örneğin, KIN blok zinciri (Kik haberci için bir blok zinciri sağlamayı amaçlamaktadır), protokolünü Aralık 2021’de Ethereum’dan Solana’ya taşımaya başladı ve bu, türünün en büyük hareketiydi.

Ayrıca, Solana ekosisteminde oyun oynama, DeFi, NFT pazarları ve diğer uygulamaları kapsayan birçok başka gelişmekte olan veya büyük proje var. Bunlar şunları içerir:

  • Orca—tüccarların en iyi fiyatları bulmasını kolaylaştıran bir DeFi projesi.
  • Maps.me—entegre DeFi öğelerine sahip çevrimdışı uygulamalar için bir mobil uygulama.
  • Raydium—tüccarlara daha fazla likidite sağlayan otomatik bir piyasa yapıcı.

Solana’da Potansiyeli Olan En iyi DEX’ler

Ancak bugün, Solana blok zincirini kullanan belirli bir uygulamaya odaklanıyoruz: Fractal pazaryeri.

Fractal Gaming NFT Platformu ile Tanışın

Bir NFT oyun pazarı olarak Fractal, hem oyun ortakları hem de bireysel kullanıcılar tarafından sağlanan varlıklarla oyun NFT’lerini alıp satmak için tek durak noktası olacak. 2021, NFT’nin yılıydı ve başlangıçta dijital sanatla ilişkilendirilmiş olsalar da, en son uygulamalardan biri oyun içi öğeleri temsil etmek oldu. 

Örneğin, bir oyuncu bir oyunda giydiği pelerini NFT şeklinde satın alabilir. Niye ya? Değiştirilemez olduklarından, ürünün benzersiz olduğuna dair bir garanti vardır. Ve mülkiyet Solana’daki bir halka açık defterde belirtildiği için oyuncular, oyun platformu çökse bile (örneğin, askıya alınırlarsa) NFT’lerine sahip olmaya devam edeceklerini bilmenin güvenliğine sahiptir.

Günlük Para Kazanabileceğiniz Ücretsiz NFT Oyunları

Fractal gibi pazar yerleri, gelecekte oyuncuların aynı oyun içi öğeleri meta veri tabanındaki farklı oyun uygulamalarında kullanabilecekleri NFT’lere sahip olmamız olasılığını da veriyor.

Fractal, Twitch kurucu ortağı olan Justin Kan’ın son projesi. Belki de bağlantıları sayesinde, büyük oyun stüdyolarıyla zaten bir dizi ortaklığa sahiptir. 

Fractal ve Solana

Bir diğer göze çarpan faktör, Fractal’ın son zamanlarda kripto para birimleri için yüksek profilli bir sorun olan çevresel etkisine dikkat etmesidir. Bitcoin talebi gibi büyük enerji tüketimi protokollerinin israfına dikkat çekildi.

Kan, “düşük etkili bir platform” hedeflediğini söylüyor, bu yüzden üzerine inşa etmek için Solana blok zincirini seçti. Daha önce değindiğimiz gibi, Proof-of-Stake sistemi ve hızlı, verimli işlemler için kapasitesi nedeniyle protokol daha enerji verimlidir. 

Genel olarak, Fractal pazarı için hala erken. Ancak dünya, NFT’lerin sadece bir heves olmadığını, oyun (ve ötesi) için gerçekten yararlı uygulamalara sahip olduğunu anladıkça, Fractal kıskanılacak bir konuma sahip olacak ve parlak bir geleceğe sahip olacak.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here