Forbes : Bitcoin Türkiye’nin Döviz Krizini Çözebilir

Forbes bugün yayınladığı bir makale ile Türkiye’nin döviz krizini Bitcoin ile çözebileceğini söyledi. Forbes’ten Frank Holmes tarafından hazırlanan makaleden önemli noktaları sizlere aktarmak istedik.

Aralık 2021 ve Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, Wall Street Journal’ın “geleneksel olmayan ekonomik politikalar” dediği şeyi uygulamaya devam ederken, Türk lirası ABD doları karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine yakın. Türk hane halkı, ulusal para biriminin değerinin yalnızca geçen ay yaklaşık %30 oranında düştüğünü gördü ve zaten mücadele eden aileler için gıdadan yakıta kadar her şeyi önemli ölçüde daha pahalı hale geldi.

Frank Holmes yazısında; “Birçokları gibi ben de Bitcoin’in Türkiye’nin lira sorununu çözebileceğine inanıyorum. Ve nedenini anlamak için Avusturyalı ekonomist Friedrich Hayek tarafından 45 yıl önce yazılmış bir kitabı incelemek faydalı olabilir.” dedi.

Nobel ödülü sahibi Friedrich Hayek Denationalization of Money kitabında, bir hükümetin para üzerindeki monolojisinin diğer herhangi bir tekel kadar istenmeyen bir durum olduğunu öne sürüyor. O, ortak bir Avrupa para biriminin yaratılmasına karşı çıkıyor ve özel kurumların kendi para birimlerini çıkarmasına izin verilmesi gerektiğini öne sürüyor.

Yarım yüzyıl önce yazılmış olmasına rağmen Hayek’in kitabı, bugün altın ve gümüş dışında sahip olduğumuz Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıkların “milliyetçilikten arındırılmış” paraya yükselişini öngörüyor gibi görünüyor.

Frank Holmes makalesine şöyle devam ediyor; “Merkezi olmayan bir varlık olarak Bitcoin, tam olarak Hayek’in aklında olabilecek türden bir varlıktır. Herhangi bir hükümet tarafından çıkarılmamıştır ve hiçbir hükümete ait değildir. Hiçbir merkez bankası onu kontrol etmez. Tamamen bağımsız. Artık Western Union kullanan Küba’daki birine para gönderemiyorum. Ama Bitcoin ?” 

Dahası, Bitcoin, Federal Rezerv’in 1913’teki kuruluşundan bu yana satın alma gücü giderek azalan Türk lirası ve hatta dolar gibi geleneksel para birimlerine kıyasla muhteşem bir değer deposu oldu.”

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz