Fed öncesinde EUR/USD paritesi düşüyor

EUR/USD boğaları, önceki üç haftalık arzın düzeltilmesiyle paritenin altından hareket etti. Tek para birimi geçen haftanın son gününde %0,13 düşüşle en yüksek 1.0255’ten düşerek 1.0129’a düştü.

Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen daha şahin bir söylemin ardından euro hareketlendi. ECB, ülke tahvil getirilerini kontrol altında tutarken aynı zamanda sürpriz bir hareketle faiz oranlarını 50 baz puan artıracak yeni bir İletim Koruma Aracı tanıttı.

Bununla birlikte, aynı zamanda, İtalyan siyaseti de ilgi odağı haline geldi. Rabobank analistleri, “İtalyan siyasi krizi kötüleşirken, müteakip PMI verileri Euro bölgesi için resesyon risklerinin artabileceğini gösteriyor” dedi.

“Bu haber akışı, ECB’nin önümüzdeki aylarda bölgede derinleşen bir krizin gelişmesini engelleyip engelleyemeyeceğini göstermek zorunda kalabileceğini gösteriyor. Durgunluk riskleri, İtalya’nın çöken hükümeti ve çok güçlü USD karşısında, ECB’nin buna karşı bir sürü kartı var.”

Önümüzdeki hafta son derece önemli

Bu arada, önümüzdeki hafta hem bölgedeki kilit enflasyon rakamlarını hem de Federal Rezerv faiz oranı kararı açıklanacak, bundan dolayı son derece önemli bir hafta olacak.

Fed’e gelince, merkez bankasının Temmuz ayında benzer bir hareketle Haziran ayındaki 75 baz puanlık büyük oran artışını takip etmesi ve Fed Fonları için hedef aralığını %2,25-2,50’ye yükseltmesi bekleniyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz