Fed Faiz Kararı Açıklandı! Son Durum Ne?

ABD Merkez Bankası yaptığı para politikası açıklamasında, Federal Rezerv’in faiz oranlarını yükseltmeye hazırlandığını söyledi. Ancak şimdilik oranları sıfıra yakın tuttu.

Fed bildirisinde,

“Enflasyonun yüzde 2’nin oldukça üzerinde ve güçlü bir işgücü piyasası ile Komite, federal fon oranı için hedef aralığını yükseltmenin yakında uygun olacağını umuyor.” dedi.

Merkez bankası, pandeminin ABD ekonomisini boğduğu Mart 2020’de oranları neredeyse sıfıra indirdi.

Geçen ay Fed, 2022 boyunca faiz oranlarını birkaç kez artıracağının sinyalini vermişti. Yatırımcılar ilk faiz artırımının Fed’in Mart ayındaki bir sonraki toplantısında gerçekleşmesini bekliyor. CME FedWatch aracına göre, Mart ayında bir faiz artırımına ilişkin piyasa beklentileri Çarşamba öğleden sonra yaklaşık yüzde 90 seviyesindeydi.

Kasım ayında Fed ayrıca pandemi dönemi teşvikinin sona erdiğini duyurdu ve bir sonraki ay varlık alımlarının geri dönüşünü hızlandırdı.

Fed’in az önce yaptığı açıklamada, bankaların aylık varlık alım çılgınlığını azaltmaya devam edeceklerini ve bunları Mart başında sonlandıracaklarını söyledi.

Teşvik programının sona ermesinden ve faiz oranlarındaki yükselişin ardından, Fed’in yapılacaklar listesinde sıradaki devasa bilançosunu küçültmek var. Banka, yalnızca faiz artırımları başladıktan sonra bilanço indirimine odaklanmayı beklediğini doğruladı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here