Fed Faiz Kararı, Hisse Senetleri ve Kripto için Ne Anlama Geliyor ?

Geçtiğimiz birkaç yıl, hisse senetlerinden kripto para birimlerine ve gayrimenkule kadar her şeyde büyük rallilerle yatırımcı olmak için harika bir zaman oldu. Ancak Federal Rezerv (Fed) enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını artırmaya hazırlandığı için piyasalar oldukça tedirgin oldu.

Federal Rezerv yıllardır kısa vadeli faiz oranlarını rekora yakın düşük seviyelerde tutuyor. Ancak Aralık ayında tüketici fiyatları yıldan yıla yüzde 7 arttı. Bu, 1982’den bu yana en büyük tek yıllık artıştı. Wall Street, şimdi Fed’in 2022’de faiz oranlarını dört kata kadar artırmasını bekliyor.

Daha yüksek kısa vadeli faiz oranları, hem tüketicilerin hem de işletmelerin borçlanmasını zorlaştırıyor ve daha maliyetli hale getiriyor, bu da ekonomide akan para arzını etkin bir şekilde azaltıyor.

Charles Schwab & Co. Baş Yatırım Stratejisti Liz Ann Sonders,

“Para politikası açısından bu normalleşme sürecinin başındayız.

Muhtemelen rahatsız edici olacak.”

Kripto Piyasaları Tepki Gösteriyor

Geçtiğimiz dönemde aşırı yükseliş yapan kripto paralar, tekrardan neredeyse yükseliş öncesi fiyatlarına döndü. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı, Kasım ayında neredeyse 70.000 dolar olan yüksek bir seviyeden şimdi yaklaşık 35.000 dolara düşerek yüzde 50 kaybetti. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, yılın başından bu yana fiyatı yaklaşık yüzde 35 oranında düşerek altcoinleri de kötü etkiledi.

Kripto para veri sitesi olan CoinMarketCap’e göre, tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri şu anda 1,6 trilyon dolar civarında. Bu piyasa değeri, Kasım ayındakinin yarısından biraz fazla.

Hisse Senetleri ve Gayrimenkul

Goldman Sachs tarafından geçen yıl tanıtılan ve kar amacı gütmeyen teknoloji hisselerinin bir endeksi olan kriptonun ötesinde, Future Leaders Equity ETF, geçen yıl diğer endekslerden önemli ölçüde düşük performans gösteriyor. Kasım ayında hisse başına 42 dolar civarında yüksek bir seviyede işlem görüyordu, ancak şimdi hisse başına 33 dolar civarında işlem görüyor.

Northwestern Mutual Wealth Management Company’nin kıdemli portföy yöneticisi Matt Stucky,

“Daha uzun vadeli varlıklar olarak nitelendirdiğimiz şeylere odaklanan portföylerde çok fazla acı var.

Faiz oranlarındaki hızlı düşüş, o büyümeyi beklemenin, o değerin gerçekleşmesini beklemenin fiyatını epeyce aşağı çekti. Artık bunun ters yüzünü görüyoruz.”

Hem hisse senetleri hem de tahviller için büyük kazançlar, bazılarının finansal piyasaların ne kadar değişken ve cezalandırıcı olabileceğini unutmasını kolaylaştırdı. Stucky,

“Bir volatilite açısından işler maliyetli olmadığında çeşitlendirmeden kaçınmak cezbedici” dedi.

Kötü Bir Piyasada Ne Yapılabilir ?

Bu kötü piyasada Sonders, yatırımcıları, bir bütün olarak belirli sektörler üzerine yatırım yapmamaları konusunda uyardı.

“Bir sonraki Yükselişin Hangi Sektörde olacağını önceden anlamaya çalışmak aptalın işidir.”

Bunun yerine, değere öncelik vererek yatırım yapmak için faktöre dayalı olarak adlandırılan bir yaklaşım benimsemeyi tavsiye ediyor.

“Bir faktör olarak değer, bir yılı aşkın süredir açık ara en iyi performans gösteren faktör oldu.”

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here