Faiz indirimi sonrası Dolar ve Euro rekor kırdı

Merkez bankasının art arda dördüncü ay faiz oranlarını düşürmesinin ardından Türk lirası bir rekor düşük daha geride bıraktı; bu hareket, kur istikrarını tehlikeye atma ve enflasyonu canlandırma riski taşıyan bir hareket. Türk Lirası zaten son üç yılın en yüksek seviyelerinde iken yeni rekorlar kırıyor.

Kararın ardından Dolar karşısında yüzde 5’ten fazla düşen lira, Eylül’de başlayan gevşeme döngüsünden bu yana kaybını yüzde 44,5’e çıkardı ve 2001’deki mali krizden bu yana en büyük yıllık değer kaybını gerçekleştirme yoluna girdi.

Dolar 15 TL, Euro 17 TL üzerine atarak rekor seviyelere yükseliyor

Politika yapıcılar bir haftalık repo faizini tahminlere paralel olarak 100 baz puan indirerek %14’e çekti.

Türkiye’nin kilit politika faizi şu anda tüketici enflasyonunun 7 puan altında bulunuyor. Bu, para politikası talebinin yerel para birimini düşürmeye ve tasarrufları aşındırmaya devam edeceği endişesiyle dolar talebini teşvik ediyor. 

Merkez bankası, değer kaybını durdurmak için son iki hafta içinde piyasaya Dolar satarak dört kere doğrudan müdahalede bulundu. Yetkililer, enflasyonun geçen ay resmi hedefin dört katından fazla olan %21,3’e yükselmesine rağmen Eylül ayından bu yana borçlanma maliyetlerini 500 baz puan düşürdü. 

Kararın ardından Türkiye gösterge borsa endeksi %1,8 yükseldi. Yatırımcıların enflasyona karşı korunmak için hisse senetlerine yığılmasıyla gösterge tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz