Evergrande krizi sonrası Asya piyasaları karıştı

Sorunlu Çinli emlak fşrması Evergrande’nin Cuma günü geç saatlerde parasının bitebileceği konusunda uyarmasının ardından Pazartesi günü Asya’da hisseler karıştı. Hong Kong %1,2 düştü, ancak Şanghay Bileşik endeksi yükseldi. Güney Kore’nin kıyaslaması yükseldi ancak Tokyo ve Sydney geriledi.

Daha geniş anlamda, yatırımcılar en yeni koronavirüs varyantı ve Federal Rezerv’in piyasalara verdiği desteği ne zaman keseceği konusundaki belirsizlikle mücadele ediyor. Çin’in en büyük geliştiricilerinden biri olan Evergrande’nin, 310 milyar dolarlık borcunu azaltma baskısına uymaya çalışırken “finansal yükümlülüklerini yerine getirmek” için parasının bitebileceğini söylemesinin ardından, piyasalarda güvensizlik artmaya devam etti.

Endişe, emlak sektöründeki sürdürülemez borç seviyelerinin bir mali krizi tetikleyebileceğidir. Çin bir kurtarma paketinden kaçınmak istiyor, ancak aynı zamanda durumun, sorunların bu seviyeye yükseleceği noktaya kadar kötüleşmesine izin vermesi de olası değil.

Hükümet borç seviyelerini düşürmeye zorladığı için bazı emlak şirketleri sıkıntıya girdi, ancak yetkililer Çin’in finansal sisteminin güçlü ve temerrüt oranlarının düşük olduğunu söyleyen açıklamalar yayınladı. En son açıklamalara göre, geliştiricilerin çoğu mali açıdan sağlıklı.

Evergrande’nin hisseleri düşmeye devam ediyor

Evergrande’nin hisseleri, Pazartesi günü erken saatlerde %9.8 düştü. Aynı durum Çinli teknoloji devi Alibaba’da mevcut. Şirket mali müdürlüğüne Maggie Wu’nun getirilmesi tedirginliğe yol açtı ve hisseleri %5,61 oranında düştü. Asya piyasasında hisse senedi fiyatları düşüşler ile başladı ve ortamda büyük bir güvensizlik hakim.

Omicron hakkında birkaç somut yanıtla, yatırımcılar küçük ipuçları ile piyasaları ileri geri gönderiyorlar. Mevcut aşıların varyanta karşı etkili olup olmadığı ve zaten yüksek olan enflasyonun bu nedenle daha da kötüleşip kötüleşmeyeceği belirsiz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz