Euro yükselişe geçti, Dolar Fed’in hamlesini bekliyor

ECB yönetim konseyinin, devlet tahvili piyasalarındaki son satışları tartışmak için Çarşamba günü acil bir toplantı yapacağını ve çok izlenen bir Fed toplantısı öncesinde tüccarların dikkatini kısa bir süreliğine dağıtacağını söylemesinin ardından Euro kuru yükseldi.

Avrupa ortak para birimi, Almanya’nın getirileri ile daha borçlu güney ülkeleri, özellikle İtalya arasındaki farkın iki yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine yükselmesinin ardından gelen toplantının duyurulmasının ardından dolar karşısında %0.7 kadar yükselerek 1.04945 dolara yükseldi. 

İtalya’nın 10 yıllık tahvil getirisi, bu hafta gördüğü sekiz yılın en yüksek seviyesinden 20 baz puan düşüşle %4’e geriledi. 1 Mart’tan bu yana en büyük günlük düşüşüne hazırlanıyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın sürpriz toplantısı sonrası borsalar hareketlendi

Euro’nun yükselmesi, doların önde gelen emsallerine karşı değerini ölçen dolar endeksinin %0,37 düşüşle 104,90’a indiği anlamına geliyordu.

Federal Rezerv politika toplantısı Çarşamba günü sona erecek ve politika yapıcılar aşırı enflasyonu dizginlemeye çalıştıkça, piyasalar 75 baz puanlık büyük bir faiz artırımı için %87 ihtimali fiyatlıyor.

Beklentiler, geçen hafta açıklanan verilerin ABD tüketici fiyat endeksinin Mayıs ayına kadarki 12 ayda %8,6 arttığını göstermesinin ardından, ilk olarak Wall Street Journal tarafından daha büyük bir faiz artışının kartlarda olduğu yönündeki haberlerin ardından yükseldi.

ABD doları, Fed’in faiz oranlarını diğer çoğu merkez bankasının önünde artırması sayesinde son birkaç ayda zaten değer kazandı ve yatırımcıların hızla sıkılaşan finansal koşulların ekonomik etkisinden korkan güvenli liman arayışları nedeniyle son haftalarda bir adım daha yükseldi.

Dolar, Fed’in kararından sonra daha fazla yükselmek için mücadele edebilir

Sterlin, önceki gün dolar karşısında 15 ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra 1,2040 dolara yükseldi ve İskoç bağımsızlığı konusunda yeni bir referandum olasılığının da yardımı olmadı.

Genellikle risk iştahı için bir vekil olarak görülen Avustralya doları, önceki günün bir ayın en düşük seviyesinden %0,6 artışla 0,69135 dolar seviyesinde bulunuyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz