Euro yükseldi, ancak Ukrayna’ya odaklanmaya devam ediyor

Batılı ülkelerin ayrılıkçı bölgelere asker göndermesi nedeniyle Rusya’ya karşı yaptırımlar açıklamasının ardından yatırımcıların Ukrayna krizinde daha fazla gelişmeye hazırlanmaları ile Euro Çarşamba günü dolar karşısında değer kazandı.

Para birimi Salı günü, Avrupa Merkez Bankası’nın şahin değişiminin döviz kurunu artırdığı gün olan 3 Şubat’tan bu yana en düşük seviyesine yaklaştığında hafif bir toparlanma kaydetti. Ancak bazı analistler, Ukrayna krizinin ECB’nin önümüzdeki ay yapacağı politika toplantısında kararlarını etkilemesini bekliyor.

Euro, Salı günü 14 Şubat’tan bu yana en düşük seviyesi olan 1.1286 doları gördükten sonra dolar karşısında %0.1 artışla 1.1340 dolara yükseldi. Analistler, “Ukrayna’daki durum daha da yükselirse, EUR-USD bu nedenle kolayca 1,12’ye doğru başka bir girişimde bulunabilir” dediler.

Rus para birimi dolar karşısında değer kaybediyor

Rus para birimi dolar karşısında %0.9 düşüşle 79.38’de kaldı. Dolar endeksi %0,1 düşüşle 96.949’a geriledi. Güvenli liman para birimleri, Ukrayna krizinin tırmanmasıyla ilgili endişeler üzerine toplandıktan sonra bir nefes aldı.

İsviçre Frangı, önceki gün 1,0335 ile 22 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, Euro karşısında %0,1 düşüşle 1,0435’te kaldı. Ocak ayında 1.0298 ile Haziran 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Yen, Salı günü 129.34 ile 3 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra tek para birimi karşısında %0.5 düşüşle 130.47’ye geriledi.

ABD ve Avrupa’nın Rusya’nın doğu Ukrayna’ya asker göndermesi nedeniyle uyguladığı yaptırımların ilk dalgasının petrol arzını kesintiye uğratmayacağının netleşmesiyle petrol fiyatları sakinleşti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz