Euro, ECB kararından önce 2 yılın en düşük seviyesini koruyor

Yatırımcılar Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) bir politika kararı ve FED başkanının küresel parasal sıkılaştırma yoluna ilişkin bilgi için yorumlarını beklerken, Euro Perşembe günü yirmi yılın en düşük seviyesinin üzerinde seyrediyor.

ECB’nin mevduat faizini 2012’den bu yana ilk kez sıfırın üzerine çıkararak 75 baz puan (bps) artırması bekleniyor, ancak 50 baz puanlık daha küçük bir artış seçeneği de göz ardı edilmiyor.

Euro %0,3 düşüşle 0,99795 dolardan işlem görüyordu ve Avrupa’nın enerji krizi tek para birimini baskı altında tutarken ve Fed enflasyonu hedefe düşürme taahhüdünü yinelerken dolar hüküm sürerken, 2002 sonundan bu yana en düşük seviyesi olan 0,9864 doların üzerinde kaldı.

Boston Fed Başkanı Susan Collins Çarşamba günü yaptığı açıklamada, enflasyonu %2’ye geri getirmenin Fed’in “Birinci İşi” olduğunu söylerken, Başkan Yardımcısı Lael Brainard sıkı para politikasının “enflasyonu düşürmek için gereken sürece” devam edeceğini söyledi. Para piyasaları, Fed’in bu ayki toplantısında 75 baz puan daha artıracağı ve bu da federal fon oranını %3,0’dan %3,25’e çıkaracağı konusunda %79 ihtimal veriyor.

Dolar ve Sterlin’de son durum

Para birimini altı ana para karşısında ölçen ABD doları endeksi, Haziran 2002’den beri görülmeyen bir seviye olan 110,79’da zirveye ulaştıktan sonra %0,1 düşüşle 109,82’ye geriledi.

Sterlin, yeni İngiltere Başbakanı Liz Truss’un yükselen enerji faturalarıyla mücadele planlarını açıklaması öncesinde %0,4 zayıflayarak 1,1486 dolara geriledi ve önceki günün 37 yılın en düşük seviyesi 1,1407 dolara geri döndü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz