EUR/USD, ABD verileri öncesinde yükseldi

Güne kötü başladıktan sonra EUR/USD tekrar ivme kazandı ve doların mütevazı bir satış baskısı ile karşı karşıya kalmasıyla 1.1300 bölgesine toparlandı. Yatırımcılar, ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun üçüncü çeyrek GSYİH büyümesine yönelik nihai revizyonunu ve Konferans Kurulu’nun Aralık Tüketici Güveni verilerini bekliyor. 

EUR/USD Teknik Genel Bakış

Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi Çarşamba günü erken saatlerde 50’ye dönerek paritenin yakın vadedeki kararsızlığına işaret ediyor. Şu anda EUR/USD 1.1270’te bulunan statik desteği test ediyor ve dört saatlik bir mum bu seviyenin altında kapanırsa, bir sonraki statik seviye olan 1.1240’a doğru ek kayıplar görülebilir.

1.1200 (psikolojik seviye), aşağı yönde bir sonraki hedef olarak sıralanıyor, ancak temel bir itici güç tarafından desteklenmedikçe, bu desteğe yönelik uzun süreli bir düşüş olası değil. Yukarı yönde, kilit direnç 1.1320 (statik seviye) ve 1.1330 (200-dönem SMA) öncesi 1.1295/1.1300 (100-dönem SMA, psikolojik seviye, mevcut ticaret aralığının üst sınırı) ile hizalanıyor.

EUR/USD, 1.1300 civarında oluşmuş gibi görünen teknik direncin üzerine çıkamamasının ardından alıcıları çekmeyi başaramadı ve Çarşamba günü mütevazı bir düşüş baskısı altına girdi. Doların piyasa değeri paritenin hareketini yönlendirmeye devam ediyor ve günün ikinci yarısında ABD’den gelen yüksek seviyeli veriler yatırımcıların iki haftalık işlem aralığından çıkıp çıkamayacağına karar vermelerine yardımcı olacak.

İyileşen piyasa havası Salı günü doların talep bulmasını zorlaştırsa da, para birimi 10 yıllık gösterge ABD Hazine tahvil getirisinin %1,5’e yükselmesiyle ana rakiplerine karşı dirençli kalmayı başardı. Doların altı majör para birimi sepeti karşısındaki performansını izleyen ABD Dolar Endeksi, Avrupa seansının erken saatlerinde 96.50’nin üzerinde pozitif bölgede tutunuyor.

Günün ilerleyen saatlerinde ABD Ekonomik Analiz Bürosu, %2,1’de değişmeden kalması beklenen yıllık üçüncü çeyrek GSYİH büyümesinin nihai revizyonunu yayınlayacak. Konferans Kurulu ayrıca Aralık Tüketici Güveni raporunu da yayınlayacak.

Verilerin piyasa mutabakatına yakın olması durumunda, doların zeminini koruması ve EUR/USD’nin toparlanmasına izin vermemesi muhtemeldir. Öte yandan, hayal kırıklığı yaratan rakamlar dolar üzerinde baskı oluşturabilir ve paritede toparlanmayı tetikleyebilir. Yine de, Noel tatili öncesindeki zayıf ticaret koşulları, paritenin önemli teknik seviyeler arasında dalgalanmaya devam etmesine neden olabilir.

Bu arada Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel Çarşamba günü para politikasındaki normalleşmenin kademeli olacağını söyledi ve yinelenen enflasyonun gelecek yıl boyunca düşmesinin beklendiğini kaydetti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz