Ethereum vs. Solana: Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Ethereum vs Solana, yatırımcılar ve kripto meraklıları arasında ortak bir tartışmadır. Her ikisi de kripto alanında çok popüler blok zincirleri ve en iyi piyasa oyuncularıdır.

Ethereum ikinci en büyük kriptodur ve merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler), NFT’ler ve DeFi projeleri oluşturmada temel katalizörlerden biridir. 

Solana daha yakın zamanda piyasaya sürüldü. 2020’de ancak pazarda haklı bir üst sıraya sahip. Birçoğu Solana’yı “Ethereum katili” olarak adlandırıyor ve projenin büyük bir pazar payı elde etmek için Ethereum’dan daha iyi performans göstereceğine inanıyor. 

Solana (SOL) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kripto para birimi ödüllendirici bir yatırım olabilir, ancak binlerce kripto para birimi ile hangilerinin en iyi satın alım olduğunu bilmek zor olabilir. Bugün, Ethereum ve Solana’yı analiz edeceğiz.

Ethereum ve Solana arasındaki fark

Ethereum ve Solana, blok zincirleri için farklı konsensüs algoritmaları kullanır. 

Ethereum, Bitcoin gibi İş Kanıtı (PoW) kullanır. PoW’da madenciler karmaşık matematik problemlerini çözmek için rekabet eder. Sorunu çözen herhangi bir madenci, önce zincire yeni bir blok ekleyerek blok zincirini günceller ve madeni paralarla ödüllendirilir. Madencilik, muazzam miktarda bilgi işlem gücü ve dolayısıyla elektrik gerektirir. 

Birçoğu PoW’u elektrik ve elektronik atıklardan kaynaklanan olumsuz çevresel etkisi nedeniyle eleştiriyor. PoW ile ilgili diğer bir sorun, düşük verim ve yavaş işlem hızıdır. 

Solana’ya “Ethereum katili” denmesinin ana nedeni yüksek hızıdır. Solana ağı, hızlı ve ucuz işlemler gerçekleştirmek için Geçmiş Kanıtı (PoH) ve Delegated Proof of Stake (DPoS) kullanır. PoH kapsamındaki ana fikir, bir olayın belirli bir zamanda meydana geldiğini kanıtlayan tarihsel bir kayıt oluşturmasıdır. Doğrulayıcılar, karmaları kronolojik sırayla takip eder ve bir bloğun doldurulmasını beklemeden işlemleri geldikleri gibi işler. İki olay arasındaki süreyi kriptografik olarak doğrularlar. Bu, Solana’nın akıllı sözleşmeleri ve DApp’leri daha hızlı ve daha ucuz bir maliyetle desteklemesine yardımcı olur. 

Solana’nın daha çevre dostu ve sürdürülebilir olduğunu belirtmekte fayda var. Buna karşılık, Ethereum’un mevcut PoW yaklaşımı, büyük bilgi işlem gücünün kullanılmasını gerektiriyor.

Ethereum’un 2022’de PoS’a yükseltilmesi, kripto topluluğundaki herkesin dört gözle beklediği bir şey. Bir yürütme katmanı (eski adıyla Ethereum 1.0) ve bir fikir birliği katmanı, yeni bir Ethereum türü olan Ethereum 2.0’ı oluşturacaktır. Verimi, ölçeklenebilirliği, işlem ücretlerini ve güç kullanımını önemli ölçüde artırabilir.

Blockchain Trilemma (Merkezi Olmayan, Ölçeklenebilir, Güvenli)

Blockchain Trilemma, aynı anda ölçeklenebilir, merkezi olmayan ve güvenli bir blok zinciri yaratmanın zorluğunu ifade eder. Üçlemeye göre, üç yönden biri her zaman tehlikeye girecek. 

Solana ve Ethereum, blok zinciri geliştirmenin iki temel alanında farklıdır: hız ve işlem maliyetleri. Ethereum ağının topolojisi, işlemleri saniyede 15-30 ile sınırlandırarak bir darboğaz ve pahalı gas fiyatlarına neden olur. Öte yandan, Solana saniyede 50.000’e kadar çok daha fazlasını işleyebilir ve ücretleri yalnızca 0,0025 ABD dolarıdır.

Kripto Para Birimlerinde Gas ücreti Nedir ? merak ediyorsanız makalemize göz atabilirsiniz.

Solana, daha hızlı ve daha ucuz olmasıyla ölçeklenebilirlik açısından Ethereum’dan daha iyi performans gösterirken, ademi merkeziyetçilik ve güvenlik açısından dezavantajları vardır. 

Solana iyi bir şekilde dağıtılmamış: ETH ağı 200.000’den fazla doğrulayıcıya sahipken, Solana ağı yalnızca 1.000 doğrulayıcıya sahip. Sahip olduğunuz daha fazla doğrulama aracı, ağınızı daha güvenli yapar ve Solana bu konuda iyi değil. 

Kötü ademi merkeziyetçilik, güvenlikle ilgili sorunlara yol açar. Eylül 2021’de Solana, DDoS saldırıları ve doğrulayıcıların fikir birliğine varamaması nedeniyle 17 saatlik kesinti yaşadı. Fonlar çalınmamış olsa da kilitliydi ve yatırımcılara açık değildi. Ağ kesintileri, güvenlik endişeleri ve merkezileşme sorunu Solana’nın en büyük sorunu. 

Ethereum’a mı, Solana’ya mı Yatırım Yapıyorsunuz?

Ethereum ve Solana, şimdiden ve yıllar sonrasında da dikkat edilmesi gereken projelerdir. 

Geliştiricilerin Solana’nın ağına getirdiği merkezi olmayan uygulama sayısı, büyük olasılıkla Solana’nın kripto alanında devasa olmaya devam edip etmeyeceğini belirleyecek. Solana ayrıca gelecekte değerli kalacak hıza ve verimliliğe sahip görünüyor ve bu da onu potansiyel olarak uzun vadeli bir kazanan yapıyor. 

Bununla birlikte, Ethereum, Bitcoin’den sonra en popüler ikinci kripto para birimidir ve piyasadaki diğer oyunculara yerini bırakmıyor. Yakında yapılacak bir PoS güncellemesi oyunun kurallarını değiştirebilir ve yavaş işlem süresi ve yüksek ücretler gibi sorunları çözebilir. Ethereum, metaverse gibi muazzam popülerlik kazanan yeni teknolojiler için de yaygın olarak kullanılmaktadır. İki metaverse lideri: Decentraland ve Sandbox, Ethereum üzerine kuruludur ve blok zinciri bu sanal dünyalardan yararlanmaktadır. 

Bunların yanı sıra, satın alacağınız projeyi seçmek sizin yatırım tarzınıza göre değişir. Biraz daha temkinli yatırımcılar Ethereum’a yatırım yapabilirken, daha agresif olanlar Solana gibi daha yeni bir oyuncuyu tercih edebilir. Kripto paranın sizin için uygun bir yatırım olup olmadığına karar vermeden önce daima risk toleransınızı göz önünde bulundurun ve tüm avantaj ve dezavantajları tartın. 

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here