Ethereum The Merge güncellemesi 15 Eylül’de geliyor

Ethereum’un (ETH) üçüncü ve son test ağı olan The Merge on Goerli’nin başarısının ardından, ana ağa gelişinin Eylül ortası olması planlanıyor. İlk aşama olan Bellatrix’in 6 Eylül’de yapılması planlanıyor ve ardından süreci tamamlayacak olan güncellemeye geçilecek.

Ethereum Merge için yeni tarih belli oldu

Son birkaç gündür herkesin ağzında olan Ethereum (ETH) güncellemesi Merge, nihayet beklenenden daha erken gün ışığına çıkacak. Tarihi 19 Eylül olarak belirlenmiş olsa da, Tim Beiko da dahil olmak üzere bazı Ethereum geliştiricileri arasında bir konferans sırasında ortaya çıkan bilgilere göre, güncelleme nihayet 15 veya 16 Eylül’de geçerli olabilir.

Mevcut Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake‘e (PoS) geçişi tetikleyecek ilk güncelleme olan Bellatrix’in 6 Eylül’de yapılması planlanıyor. İkinci güncelleme olan Paris, süreci tamamlamak için devralacak.

Tim Beiko’nun GitHub’da “Ana ağ TTD girişimi” başlıklı yeni bir gönderisine göre, Paris’in Terminal Toplam Zorluğu (TTD) 58.750.000.000.000.000.000.000.000’a ulaştığında tetiklenmesi planlanıyor.

Bu blok ölçüm birimi, Ethereum’un hash oranına bağlıdır, tarih değişebilir, bu nedenle 15 veya 16 Eylül için bir tahmindir. Tabii ki, veriler istemciye yazılana kadar teknik ekip, öngörülemeyen bir olay adına güncellemeyi ertelemeye karar verebilir. Ancak bu haber, tüm test ağlarında hisse kanıtına geçişin başarısına tanıklık ediyor.

Ethereum için öngörülen gelecek

Goerli test ağında hisse kanıtının dün uygulanması, Merge’in Eylül ortasında ana ağa gelmesinden önceki son büyük adımdı. Bununla birlikte, The Merge tamamlandıktan sonra, Ethereum için hala birçok iyileştirme planlanmaktadır.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bu konuda özellikle güncelleme tamamlandığında blok zincirinin sadece %55 oranında “tamamlanacağını” belirtmişti. Bir sonraki güncelleme, işlemlerin hızını hızlandırmayı ve maliyetlerini düşürmeyi amaçlayan bir ölçeklenebilirlik çözümü olan parçalama ile ilgilidir.

Vitalik’e göre, şu anda saniyede 15 ila 20 işlem gerçekleştiren Ethereum ağı, daha sonra 100.000’e kadar işlem yapabilir.

Bu son duyurular, Temmuz ortasındaki The Merge için ilk tarihin açıklanmasından bu yana neredeyse sürekli bir artış gören Ether’e büyük ölçüde fayda sağladı. Gerçekten de ETH, yalnızca son 7 günde %17’lik bir artış gördü ve şu anki fiyatı 1.896 dolar.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz