Ethereum Birleştirme sonrası ne olacak?

Ethereum tarafında 13-15 Eylül tarihleri ​​arasında gerçekleşmesi gereken etkinlik, ekosistem tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Nelerden oluşur? Beklenebilecek değişiklikler nelerdir?

Bir süredir Ethereum blok zincirinin olayı olan “Birleştirme” veya “Ethereum 2.0” hakkında bir şeyler duyuyoruz. İşlemlerin onaylanması ve ETH madenciliği için bir “iş kanıtı” sisteminden “hisse kanıtı” sistemine geçmekten ibarettir. Aralık 2020’den bu yana blok zinciri geliştiricileri tarafından yapılan çok sayıda testten sonra, Ethereum blok zinciri kurucusu Vitalik Buterin’in Salı günü tweetlediği gibi, resmi geçiş 13-15 Eylül arasında gerçekleşecek. Bu nedenle birçok soru ortaya çıkıyor: uzun vadede değişiklikler ne olacak?

Ethereum Birleştirme Nedir?

Kripto para birimleri (Bitcoin, Ethereum vb.) bir sihirbazın şapkasından çıkmaz. İşlemleri doğrulamak için farklı işletim yöntemleri kullanan blok zincirleri üzerinde dolaşırlar. Bugüne kadar, blok zincirleri için iki ana çalışma modu vardır: “iş kanıtı” (PoW – bugün özellikle Bitcoin ve Ethereum blok zincirleri tarafından kullanılmaktadır) ve “hisse kanıtı” (PoS veya iş kanıtı).

Proof of work, on binlerce bilgisayarı (“madenciler”) aynı anda bir matematik problemini çözmek için rekabete sokmak ve böylece blok zincirine yeni bir işlem (blok) ekleme hakkını elde etmektir. Zincire yeni bir blok ekleyerek onlara kripto olarak ödeme yapılır. Ancak bu bilgisayarlar çok fazla elektrik tükettiği için çok enerji harcayan, yoğun bir yöntemdir.

Diğer tarafta, Proof of Stake ile çözülecek başka kriptografik bulmaca yok. Blok zincirinin güvenliğini garanti etmek için, doğrulayıcılar (PoW’daki madencilere eşdeğer), ortak bir potta her biri 32 ETH “depozito” yapmalıdır (kripto dilinde özellikle “stake” den bahsediyoruz, dolayısıyla “hissenin” kanıtıdır) ve bu bir işlemi doğrulamak için seçilecekleri bir çekiliş sistemine göre belirlemektir. Bu nedenle Ethereum’un işleyişinin kalbinde bir değişiklik olacak.

The Merge ile, Ethereum’un hem geliştiriciler, hem de şirketler ve kullanıcılar için proje netliği açısından olumlu olan Bitcoin ile aynı değer teklifine sahip olmak istemediği daha da netleşiyor. Birleştirme, bir yol haritasının ilk aşamasıdır, ancak hala yapılacak çok iş var.

Ethereum madencileri nereye gidecek?

PoS’a geçişle birlikte, işlemleri güvence altına alabilmek için madencilerin yerini doğrulayıcılar alacak. Eski Ethereum madencileri, faaliyetlerine devam etmek istiyorlarsa artık çok fazla seçeneğe sahip olmayacaklar: ya Ethereum Classic (ETC) gibi diğer Ethereum uyumlu blok zincirlerini çıkarabilirler ya da bir “çatal” üzerinde göç edecekler.

PoS’a geçişi reddeden bazı oyuncular, ETHPoW adı altında The Merge’den sonra zincirin PoW versiyonunu zaten tutmaktan bahsediyorlar. Çünkü PoS’a geçişten sonra Ethereum madencilik faaliyeti artık çok ilginç hale gelmeyecek. Örneğin Arcane Research’ün verilerine göre, Ethereum madenciliğinden (17 milyar dolar) elde edilen gelir, 2021’de Bitcoin madenciliğini (13,6 milyar dolar) aştı.

Ethereum Blockchain kullanıcısıysam ne olacak?

Özel bir şey yok, en azından şimdilik. Bir arabanın motorunu değiştirirseniz, sürücü sürüş alışkanlıklarını bile değiştirmeden, yeni bir motor sayesinde sürüşe devam edebilecektir. Ethereum ile ilgili değişiklik benzer: motora değiniyoruz, ancak kullanıcı deneyimine çok az değiniyoruz.

Bu aşamada, kullanıcı (mesela ETH tutan veya esas olarak Ethereum blok zincirinde NFT satın almak isteyen bir kişi) herhangi bir değişiklik görmeyecektir.

“Gaz maliyetleri” yakın zamanda düşecek mi?

Şimdiye kadar, çoğu sistem gözlemcisi, Birleştirme’nin bu maliyetleri azaltacağına inanıyordu, çünkü parçalama (verilerin daha verimli bir şekilde işlenmesine izin veren bir veritabanında bölümlenmesi eylemi) entegre edilecekti, ancak durum böyle olmayacak.

Hatırlatma olarak, gaz ücretleri Ethereum’da bir işlem gerçekleştirme ücretleridir ve şu anda yüksektir. Bu yüksek ücretler, özellikle bazı kullanıcıların Polygon veya Solana gibi düşük ücretli blok zincirlerini seçmesine neden oldu.

“Gaz ücretleri, ağ talebine karşı ağ kapasitesinin bir ürünüdür. Birleştirme, iş kanıtı kullanımını kullanımdan kaldırıyor, fikir birliği için hisse kanıtına geçiyor, ancak kapasiteyi veya verimi doğrudan etkileyen parametreleri önemli ölçüde değiştirmiyor.”

Ethereum fiyatına etkisi ne olacak?

Bu yıl ETH coin fiyatı Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiğini gördük. Ancak D-Day of The Merge’de ETH fiyat dalgalanmalarını tahmin etmek zor. Böyle bir geçişin başarısına veya başarısızlığına bağlı olarak muhtemelen birkaç gün sürecektir.

Ek olarak, bu birleşme, talep devam ederse uzun vadede fiyatı yukarı çekebilecek yeni Ethereum ihraç oranını azaltmalıdır. Bununla birlikte, emisyon hızı yavaşlayabilirse, sınırlı miktarlarda (21 milyon) yayınlanan Bitcoin’in aksine, dolaşımdaki Ethereum sayısı için hala teorik bir maksimum sınır yoktur.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz