Erken Satın Almak için Geleceği Parlak Kripto Paralar

2021’de kriptolar olağanüstü performanslarıyla öne çıktı. Kasım ayının bir noktasında, endüstrinin piyasa değeri 3 trilyon doları aştı. Ancak piyasadaki son kan banyosu o zamandan beri toplam piyasa değerini (sınır) 2 trilyon dolara indirdi.

Takipçilerimiz, Bitcoin ve Ethereum’un yaklaşık 807 milyar dolar ve 385 milyar dolarlık ilgili piyasa değerlerine sahip en büyük iki dijital varlık olduğunu bilirler. Bu arada, piyasadaki kripto para sayısı şu anda 8.000’e yakın. Takas edilemeyen tokenler (NFT’ler), merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarının büyümesi de kripto sayısındaki artışa katkıda bulundu.

Bu yüzeysel bilgiler sonrasında geleceği parlak kripto para listemizi sizlerle paylaşalım, bunların neden gelecek vadeden kripto paralar olduğuna da detaylarıyla değineceğiz.

  • Avalanche (AVAX)
  • Cardano (ADA)
  • Cosmos (ATOM)
  • Filecoin (FIL)
  • Polkadot (DOT)
  • Solana (SOL)
  • Terra (LUNA)

Her zaman olduğu gibi, sektör bir bütün olarak oynaklığa eğilimli olduğundan, yatırımcılar kripto para birimine yatırım yaparken dikkatli olmalıdır.

Avalanche (AVAX)

Ava Labs, merkezi olmayan akıllı sözleşmeleri barındırmak için 2020’de Avalanche’ı başlattı. Bu açık kaynaklı ağ, hisse ispatı (PoS) konsensüs mekanizmaları aracılığıyla işlemleri hızlı bir şekilde halletmek için büyük kabul görmektedir.

Akranlarının çoğu gibi Avalanche, merkezi olmayan uygulamaları (dApps) barındıran en önde gelen isim olmak istiyor. Son ölçümler, çeşitli blok zincirlerinde 4.000’e yakın dApps olduğunu gösteriyor ve Ethereum , %75 pazar payıyla bu alana öncülük ediyor . Avalanche bu alanda henüz yeni olmasına rağmen, yüksek hedefleri var.

AVAX coin fiyatı, geçtiğimiz yıl yaklaşık %1.070 artışla şu anda 90 dolar civarında işlem görüyor. Dijital para fiyatlarındaki son düşüşe rağmen, Avalanche geçen ay da yaklaşık %6 geri döndü. 22.1 milyar dolarlık piyasa değeri ile 11. en büyük kripto para birimidir.

Cardano (ADA)

2017 yılında piyasaya sürülen Cardano, üçüncü nesil blok zincirlerinden biridir. Avalanche gibi, Ethereum ve diğer dApp platformlarıyla da rekabet ediyor. Kripto para birimi de akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları için nihai blok zinciri platformu olmaya çalışıyor.

Cardano, sektördeki tek hakemli blok zinciri platformu olarak bilinir ve ADA, Cardano platformunu destekleyen yerel para birimidir. Ödüller, işlemler ve ağ yönetimine katılım için kullanılır.

Eylül ayında protokol, blok zincirine akıllı sözleşme işlevselliği ekleyerek Alonzo hard fork yükseltmesini başlattı. Sonuç olarak Cardano, platformun daha verimli, ölçeklenebilir ve güvenli hale geldiğini söylüyor.

ADA coin fiyatı 2021’e 0.18 dolardan başladı. Altcoin, Eylül ayı başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.10 dolara (ATH) ulaştı. Şu anda yüksek fiyatlarının dışında, geçen yıla göre hala %300’den fazla artışla 1.22 dolardan işlem görüyor. 39 milyar dolarlık piyasa değeri, Cardano’yu kripto pazarındaki yedinci en büyük kripto para olarak konumlandırıyor.

Cosmos (ATOM)

2014 yılında piyasaya sürülen Cosmos, blok zincirlerin birbirine bağlanmasına izin veren merkezi olmayan bir ağdır. Platform, geliştiricilere kendi birlikte çalışabilir blok zincirlerini oluşturmaları için açık kaynaklı araçlar sağlar. Cosmos ekosistemindeki blok zincirleri arasında verileri ve belirteçleri özgürce paylaşan, birbirine bağlı blok zincirlerinden oluşan bir ekosistem yaratmayı amaçlar.

ATOM, ağa güç sağlayan yerel tokendir. Kullanıcılar, tıpkı zaman içinde faiz kazanmak için bir banka hesabına para yatırmak gibi, ödüller kazanmak için ATOM’larını stake edebilirler. Cosmos’un yıllık ödül oranı, ağda şu anda ne kadar para yatırıldığına bağlı olarak %7 ile %20 arasında dalgalanıyor.

Cosmos ekosistemindeki her blok zinciri, tüm blok zincirlerini birbirine bağlayan blok zincirler arası iletişim (IBC) protokolüne bağlıdır. Şubat 2021’de Cosmos, IBC protokolünü etkinleştiren bir Yıldız Geçidi yükseltmesi başlattı. Bu hareket, platformundaki yüzlerce blok zincirinin ilk kez birbirleriyle iletişim kurmasına izin verdi.

ATOM coin fiyatı, 2021’e yaklaşık 5,41 dolardan başladı. Kripto daha sonra Eylül ayında 44.79 dolar ile rekor bir seviyeye ulaştı. Şu anda 40 doların biraz üzerinde seyrediyor. Geçen yıl boyunca, ATOM %550 arttı. 11.6 milyar dolarlık piyasa değeri şu anda Cosmos’u en büyük 17. kripto para olarak konumlandırıyor.

Filecoin (FIL)

2017 yılında piyasaya sürülen Filecoin, dosya depolama için merkezi olmayan bir eşler arası (P2P) ağdır. Ağ, bir verinin konumunun bütünlüğünü korumak için merkezi olmayan yapısından yararlanır, bu da onu hem kolayca alınabilir hem de sansürlenmesini zorlaştırır.

Amazon Web Servisleri gibi merkezi veri depolama sağlayıcılarının aksine, Filecoin tek bir merkezi varlığa dayanmayan, genel olarak doğrulanabilir bir depolama sistemi geliştirmiştir. Bunun yerine platform, dosya depolama ağının bütünlüğünü korumak için replikasyon kanıtı ve uzay-zaman kanıtı protokollerini kullanır.

FIL, ağa güç sağlayan yerel dijital simgedir. Token, kullanıcıların dosyalarını ağda depolamak için ‘depolama madencilerine’ ücret ödediği Filecoin’in güvenilirliğini sağlamak için ekonomik bir teşvik olarak sunulmaktadır. Bu depolama madencileri, dosyaları depolamak için atanan internete bağlı bilgisayarları kullanır. Bir depolama sağlayıcısı olarak depolama kapasitesini sunan herkes FIL coin ödülleri alabilir.

FIL coin fiyatı 2021 yılına 22.22 dolardan başladı ve Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi 237 dolara yükseldi. Şu anda FIL coin, geçtiğimiz ay yaklaşık %25 düşmüş olsa da, geçen yıla göre %40 artışla 31 dolar civarında işlem görüyor. 4.5 milyar dolarlık piyasa değeri, FIL coini kripto alanındaki en büyük 40. altcoin yapıyor.

Polkadot (DOT)

2016 yılında Gavin Wood tarafından başlatılan Polkadot, İsviçre merkezli Web3 Vakfı tarafından çeşitli zincirleri tek bir ağda birbirine bağlayan açık kaynaklı bir parçalanmış blok zinciri olarak oluşturuldu. Polkadot, ayrı zincirlerin işlemleri aynı anda işlemesine ve zincirler arasında güvenli bir şekilde veri alışverişine izin verir.

Web 3.0 Lideri : Polkadot

Kripto alanı, normalde birbirleriyle iletişim kuramayan binlerce madeni para içerir. Polkadot, herhangi bir verinin veya dijital varlığın zincirler arası aktarımını kolaylaştırır. Polkadot’un merkezi blok zincirine bağlanan, kullanıcı tarafından oluşturulan blok zincirlere “parachains” denir. Polkadot, farklı işlevler gerçekleştirseler bile parachainleri birbirine bağlayan bir çerçeve oluşturur. Sonuç, şeffaf zincirler arası bağlantı ve blok zincirlerinin özelleştirilmesidir.

DOT, Polkadot’un yerel kripto para birimidir. Token, işlem yapmak, stake yapmak, ağ yönetişimi sağlamak ve bağlama yoluyla paralel zincirler oluşturmak için kullanılır. Polkadot’un toplam arzında sınır yoktur; önceden belirlenmiş %10’luk bir yıllık enflasyon oranında dolaşıma bırakılır.

DOT coin fiyatı 2021’e 8,50 dolar civarında başladı. Mayıs 2021’de altcoin 54.94 dolar ile ATH’ye ulaştı. DOT şu anda son 12 ayda %160 artışla 25 dolarda seyrediyor. Yaklaşık 26,7 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile DOT, şu anda kripto alanındaki en büyük dokuzuncu dijital para birimi.

Solana (SOL)

Mart 2020’de Anatoly Yakovenko tarafından başlatılan Solana, DApp oluşturmayı kolaylaştıran ve yüksek verimli, düşük ücretli bir platforma sahip sağlam bir DeFi ekosistemine sahip akıllı bir sözleşme blok zinciridir.

Ağ, PoS ve geçmiş kanıtı (PoH) protokollerinden oluşan hibrit bir mimari tarafından desteklenmektedir. Bu hibrit mimari, Solana’yı dApp’ler ve NFT projeleri için sağlam bir hedef haline getiriyor. Ayrıca, PoH protokolünün birbirleriyle iletişim kurmak için doğrulayıcılara ihtiyacı olmadığından, Solana saniyede 50.000’e kadar işlem gerçekleştirebilir.

Ağ ücretleri, işlem başına yaklaşık 0,0025 ABD doları civarındadır ve Ethereum’un yüksek gas ücretlerine kıyasla önemli tasarruf sağlar. Bu nedenle, dijital para hem perakende tüccarlardan hem de kurumsal oyunculardan büyük ilgi gördü.

Solana’nın yerel kriptosu olan SOL, platforma güç veriyor. SOL coin fiyatı, 2021’e yaklaşık 2,16 dolardan başladı. Kısa süre önce Kasım ayı başlarında 260 dolarlık bir ATH seviyesine yükseldi. Şu anda 140 dolarlarda seyreden Solana, son 12 ayda %5,800’lük bir kazanç gördü. 43,2 milyar dolarlık piyasa değeri ile SOL şu anda kripto alanındaki en büyük beşinci kripto para birimi.

Terra (LUNA)

Nisan 2019’da başlatılan Terra ağı, istikrarlı küresel ödeme sistemlerini güçlendirmek için itibari paraya sabitlenmiş sabit paraları kullanıyor. Madeni paralar, fiat para birimi rezervleri yerine algoritmik olarak ilgili para birimlerine sabitlenir. Ve algoritma, protokolün sabit paralarının fiyatını dengelemek için LUNA’yı kullanıyor.

TerraUSD, Terraform Labs tarafından yaratılan böyle bir stablecoin’dir. Kararlılığı, dayanak varlığın nispeten düşük oynaklığı nedeniyle Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) özel çekme haklarının (SDR) değerine sabitlenen TerraSDR madeni para aracılığıyla dolaylı olarak korunur.

Terra ağı, bir hisse kanıtı blok zinciridir. Ağ, doğrulayıcıları her işlem için küçük bir ücretle ödüllendirir. İşlem ücretleri ve doğrulayıcı ödülleri TerraSDR cinsindendir.

Temmuz 2021’de Terraform Labs, yatırımcılardan 150 milyon dolar topladı. Fon, Terra blok zincirinde inşa edilen projelere sponsor olmak için Terra’nın Ekosistem Fonuna tahsis edildi. Ek olarak, Terra Columbus-5 yükseltmesini Eylül ayında tamamladı. Yükseltme, kullanıcıların Terra varlıklarını diğer blok zincirlerine aktarmalarına olanak tanır.

LUNA coin fiyatı, 2021’e 0,6314 dolar civarında başladı. Şu anda, son 12 ayda %8,100’den fazla artışla 80 dolar bölgesinde işlem görüyor. 25.3 milyar dolarlık piyasa değeri ile kripto alanındaki en büyük onuncu altcoin olarak yer alıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here