Epic Games Metaverse için 2 milyar dolar yatırım aldı

Fortnite oyununu borçlu olduğumuz ünlü video oyun stüdyosu Epic Games, metaverselerin gelişimini hızlandırmak için 2 milyar dolar topladı. Bu duyuru, şirketin özellikle Lego grubuyla işbirliği içinde çocuklar için bir metaverse duyuran bir basın açıklamasından sadece birkaç gün sonra geldi.

Unreal Tournament, Gears of War veya Fortnite oyunu gibi ünlü franchise’ları borçlu olduğumuz ünlü Amerikan video oyun stüdyosu Epic Games bir finansman turunu tamamladı.

“Metaverse’i inşa etmeyi” amaçlayan bağış toplama etkinliğine Sony’nin yanı sıra LEGO’nun ana şirketi Kirbi’nin de her biri 1 milyar dolar değerinde katıldığı görüldü.

Sony’nin Epic Games’e yatırım konusunda ilk denemesinde olmadığını unutmayın. Gerçekten de, 2020’de firma stüdyoya 250 milyon dolar yatırım yapmış ve aynı zamanda şirkette %1.4 hisse satın almıştı. Nisan 2021’de Sony, iade etti ve 1 milyar dolarlık bağış kampanyasının bir parçası olarak tekrar 200 milyon dolar yatırım yaptı.

Sony’nin Epic Games stüdyosuna katılımı, Epic Games’in geçmişte bazı video oyunlarını yalnızca PlayStation ile rekabet eden video oyun konsolu Xbox’ta yayınladığı için, ikincisi için önemli bir dönüm noktası oluşturuyor.

Üstelik Epic Games, 2020’de Unreal Engine 5 video oyun motorunun performansını PlayStation 5 konsolunda herkese açık bir şekilde açıklamayı seçmişti.

Epic Games’in kurucusu ve şu anki CEO’su Tim Sweeney’e göre , bu yeni fonlar stüdyonun metaverse projeleri gelişimini hızlandırmasını sağlayacak:

“Bu yatırım, metaverse oluşturma çalışmalarımızı hızlandıracak ve oyuncuların arkadaşlarıyla eğlenebileceği, markaların yaratıcı ve sürükleyici deneyimler oluşturabileceği ve içerik oluşturucuların topluluk oluşturup başarılı olabileceği alanlar yaratacak.”

Epic Games’in değerlemesi 31.5 milyar dolar oldu

Bu yeni sermaye enjeksiyonu için düzenleyici kurumlar tarafından onaylandıktan sonra, Epic Games’in değerlemesi 31.5 milyar dolarlık şaşırtıcı bir tutara ulaşacak.

Bu yeni duyuru, Epic Games’in “metaverse’in geleceğini çocuklar ve aileler için güvenli ve eğlenceli hale getirmek için şekillendirmek” için Lego Group ile bir ortaklık ilan ettiği açıklamasından sadece birkaç gün sonra geldi.

Epic Games için, mevcut metaverse’nin evrimi, insanların sanal dünyalarda, özellikle de çocuklar için tanışma, oynama ve etkileşim kurma şeklini yeniden düşünmek zorunda kalacak şekildedir.

Hedera Hashgraph (HBAR) 250 Milyon Dolarlık Metaverse Fonu Başlattı

Bu metaverinin nasıl yapılandırılacağına dair birkaç ayrıntı, ancak çocuklar için ve daha genel olarak aileler için mümkün olduğunca uygun ve güvenli olacak şekilde tasarlanacağını zaten biliyoruz, iletilenler tarafından desteklenen bir fikir:

“Lego Group ve Epic Games, internetin bu sonraki yinelemesinin sıfırdan çocukların iyiliği göz önünde bulundurularak tasarlandığından emin olmak için ilgili deneyimlerini birleştirecek.”

Bu yeni proje 3 eksene odaklanacak : çocukların güvenliklerini ve esenliklerini bir öncelik haline getirerek oyun haklarını korumak, onların çıkarlarını ön planda tutarak mahremiyetlerini korumak ve çocuklara ve yetişkinlere dijital deneyimlerini kontrol eden araçları vermek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here