Enflasyonun 40 yılın zirvesine çıkmasıyla Birleşik Krallık hisseleri düşüyor

İngiltere hisseleri, ülkenin enflasyonunun 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından Çarşamba günü %1’den fazla düştü ve İngiltere Merkez Bankası üzerinde faiz oranlarını yükseltmesi için daha fazla baskı yaratırken, düşen ham ve metal fiyatları emtia bağlantılı hisse senetleri fiyatları ile düştü.

İhracatçı ağırlıklı FTSE 100 endeksi, sterlindeki zayıflığa rağmen %1,5 düşerken, yurt içi odaklı orta ölçekli FTSE 250 endeksi %1,3 düşerek bu haftaki kazanımlarının neredeyse tamamını sildi.

Yükselen gıda fiyatları, İngiltere tüketici fiyat enflasyonunu geçen ay %9.1 ile 40 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Madenciler, endüstriyel metal fiyatlarının ABD dolarının güçlenmesi ve ekonomik gerileme endişeleri arasında düşmesiyle %3,0 oranında düşerek endeks üzerindeki en büyük düşüş oldu.

Enerji hisseleri de, ABD Başkanı Joe Biden’ın yükselen yakıt maliyetlerini aşağı çekmek için yaptığı baskıyla ham petrol fiyatlarının varil başına 4 dolardan fazla düşmesinin ardından son zamanlardaki bir ralliden geri çekildi.

Harbour Energy, petrol ve gaz üreticisinin İngiliz hükümetine, İngiltere’nin enerji sektörü üzerinde planladığı beklenmedik verginin şirketin ülkedeki yatırımını azaltacağını söylemesinin ardından %2,2 düştü.

Mike Ashley’in Frasers Group’u, Alman moda markası Hugo Boss’taki hissesini artırdığını söyledikten sonra %1.1 düştü.

NatWest Group, İngiliz hükümetinin vergi mükellefinin İngiliz borç verendeki hissesini 12 ay daha satmasına yardımcı olmak için bir ticaret planını genişlettiğini açıklamasının ardından FTSE 100’deki en yüksek kazançlara %1.4 yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz