Enflasyonla karşı karşıya kalan Fed karşı saldırıya geçti ve oranlarını yeniden yükseltti

Hâlâ yüksek enflasyona karşı mücadele etmeye kararlı olan Amerikan merkez bankası (Fed) Çarşamba günü faiz oranlarında bir çeyrek puanlık yeni bir keskin artış duyurdu ve 2022’de neredeyse sıfır büyüme beklediği konusunda uyardı.

Güçlü kurum bir basın açıklamasında, Fed’in ana politika faizinin şu anda %3,00 ila %3,25 aralığında olduğunu söyledi. Bu, Mart ayındaki daha olağan bir çeyrek puanlık ilk ve Mayıs ayındaki yarım puanlık daha olağan bir artışın ardından, Fed’in bu büyüklükteki bir artışı arka arkaya üçüncü kez gerçekleştiriyor.

Kilit oranı yükseltmek, ekonomik aktiviteyi yavaşlatmak ve dolayısıyla fiyatlar üzerindeki baskıyı hafifletmek için bireylere ve profesyonellere çeşitli kredilerin faiz oranlarını artırır. Örneğin, ipotek oranları yılın başından beri arttı ve 2008’den bu yana ilk kez 30 yıllık bir kredi için %6’yı biraz aştı.

2023’te enflasyondaki yavaşlama

Federal Rezerv, ekonomik tahminlerini güncelleme fırsatını yakaladı ve şimdi 2022’de neredeyse sıfır GSYİH büyümesi öngörürken, Haziran’da +%1.7 tahmin ediyor. Daha sonra, 2023’te %1.2’ye yükseldiğini, ancak gelecek yıl için Haziran ayında beklediği %1.7’lik büyümeden daha az güçlü olduğunu görüyor.

Enflasyon tahminleri ise Haziran ayında beklenene yakın: PCE enflasyonu için 2022’de %5,4 (%5,2’ye karşı), 2023’te keskin bir yavaşlamadan önce %2,8’e (önceki %2,6’ya karşı).

Fed, Temmuz’da bir yılda %6,3 olan bu enflasyon endeksini, mevcut en son rakama göre, özellikle emekli maaşlarının endekslenmesini ifade eden TÜFE endeksine tercih ediyor.

Kuşkusuz bu, ABD’de benzin fiyatlarındaki düşüş sayesinde Ağustos’ta yavaşladı, ancak Ağustos’ta bir yıl boyunca %8,3 ile genelleştirilmiş enflasyonla birlikte fiyatlar üzerinde hala çok güçlü bir baskı gösterdi.

İstihdam piyasasının mükemmel sağlığı, Fed’in agresif davranması için hareket alanı sağlıyor. Mevcut işsizlik oranı son 50 yılın en düşük seviyelerinde.

Şu anda %3,7 olan işsizlik oranının, faiz artırımının etkisi altında çok hafif bir artışla, 2022’de %3,8’e çıkması ve 2023’te %4,4’e (%3,9’a karşı) ulaşmadan önce, daha önce beklenen %3,7’ye yaklaşması bekleniyor.

ABD merkez bankası, dünyadaki muadilleri gibi, covid-19’a bağlı tedarik zinciri aksaklıklarının neden olduğu ve Ukrayna’daki savaşla artan enerji ve gıda fiyatlarının alevlendirdiği enflasyonu dizginlemeye çalışıyor.

Perşembe, İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Bankası (BoJ) dahil olmak üzere pek çok  merkez bankası bu hafta toplanıyor. Salı günü İsveç’in bankası Riksbank, eşi benzeri görülmemiş bir puanlık artışla sürpriz yaratmıştı. Eylül ayı başlarında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) oranlarını daha önce görülmemiş bir yüzde dörtte üç oranında artırdı.

Dolar, neredeyse 20 yıldır euro karşısında en yüksek seviyesinde

Amerikan merkez bankasının (Fed) kilit faiz oranında 0.75 puanlık bir artış açıklamasının ardından dolar Çarşamba günü Euro karşısında neredeyse 20 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Dolar, tek para birimine resmi geçişten sadece birkaç ay sonra, Ekim 2002’nin sonundan bu yana ilk kez euro başına 0.9814 dolara ulaştı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz