Emtia bağlantılı hisse senetleri güne yükselişle başladı

Avrupa hisseleri, Çin’in COVID-19 karantina görevini gevşetmesinin ardından emtia bağlantılı hisse senetleri ve otomobil üreticilerinin öncülüğünde Salı günü yükseldi ve yatırımcılar Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikalarına ilişkin ipuçları için yıllık forumunu izledi.

Kıta çapında STOXX 600 endeksi, aşırı sıcak enflasyonu evcilleştirmek için agresif merkez bankası politikası hamlelerine ilişkin endişelerin hafifletilmesiyle, üst üste üçüncü seansında %0,7 yükseldi.

Avrupa’nın petrol ve gaz ve madencilik hisseleri, emtia fiyatlarının, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve en büyük metal tüketicisi olan Çin’den gelen talebin yeniden canlanacağı umutlarıyla sırasıyla %2,1 ve %2,6 arttı.

Sağlık yetkilileri, Çin’in yurtdışından gelen ziyaretçiler için COVID-19 karantina süresini yedi güne yarıya indireceğini ve üç gün daha evde geçireceğini söyledi.

Gelirlerinin büyük bir kısmı için Çin’e güvenen lüks perakendeciler LVMH ve Richemont’un hisseleri sırasıyla %2,6 ve %2,0 arttı.

Hisse senedi piyasaları, yükselen enflasyon ve faiz artırımlarının ardından yatırımcıların ekonomik büyüme ve şirket karları için beklentilerini ayarlamaya çalışmasıyla bu yıl keskin bir satış gördü.

ECB’nin önümüzdeki on yıl içinde ilk kez faiz oranlarını artırmaya başlamasıyla birlikte, Başkanı Christine Lagarde kademeli olarak hareket edeceklerini, ancak orta vadeli enflasyondaki herhangi bir bozulma konusunda kararlı davranma seçeneğiyle birlikte hareket edeceklerini söyledi.

Merkez bankası başkanları enflasyon sorununu görüşmek üzere toplandı

Lagarde ve ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü Portekiz’in Sintra kentinde merkez bankacılığı konulu yıllık forumda konuşacaklar.

Diğer hisse senetlerinin yanı sıra, Fransız Valeo, Alman otomobil üreticisinin yaklaşmakta olan elektrikli araç platformunu gelişmiş sürüş destek sistemleriyle donatmak için BMW ile büyük bir sözleşme kazanmasının ardından %3,8 değer kazandı.

İngiltere’deki Pennon Group, İngiliz su düzenleyicisinin kamu hizmeti şirketinin South West Water’ına karşı bir icra davası açmasının ardından %6,4 düştü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz